BALIK AVINDA YONTEM SECIMI

Balık Avında Yöntem Seçimi :

Balık avını hangi yöntemle yapacağımızı belirleyen o andaki balık hareketleri, ilkim şartları ve avlamak istediğimiz balık türüdür.

Balığın Bol Olduğu Zamanlar:

Balıklar yumurtlama zamanı olan ilk bahar aylarında ve yumurtadan çıkan balıkların biraz büyüdüğü son bahar aylarında yoğunlaşırlar. Yumurtlama zamanı av yapmak çok doğru değildir. İlla av yapılması gerekiyorsa ya sportif balıkçılık yapılmalıdır. Ya da balık avında cimri olmak daha doğrudur. Yani balık avı tadımlık olmalıdır.

Son bahar ayları büyük balığın en bol olduğu dönemdir. Çünkü işin ucunda karın doyurmak için büyük bir fırsat vardır. Kış aylarını derin sularda geçirecek balıklar ve uzun göçlere başlayacak balıklar için bulunmaz fırsattır. Enerji bu iki durum için de hayati öneme sahiptir.

Balık bol olduğu dönemlerin en önemli olta tipi çapari sistemidir. Balık yeme modunda olduğu için her türlü takıma atlar. Bu dönemde sahte balıklar, canlı yemler kadar iş yapabilir.

İklim Şartları:

Balıkların ilk bahar aylarında başlayan yumurtlama dönemi son bahar aylarında sona erer. Yumurtlama döneminde pek çok balık büyük sürüler halinde kıyılarda bir araya toplanır. Yumurtlama genellikle bu toplanma esnasında gerçekleşir. Üreme her canlı için bir seremoni anlamına gelir. Hava şartlarındaki değişime bağlı olarak bu dönem son bahara kadar uzayabilir. Yumurtlama için uygun şartların oluşması gerekir. Su ısı bunda en büyük etkendir. Balıklar su ısısına karşı aşırı hassastır. Su ısısındaki anlık değişiklikler ölümcüldür. Isıdaki ani değişiklikler balığı hemen uygun şartlara doğru hareketlenmeye zorlar.

Yumurtlama döneminde balıklar oltalara atlamak konusunda çok istekli değildir. Bu doğanın dengesi gereğidir. Çünkü yumurtlama dönemi avlanmayan balık yumurtlama döneminden sonra avlayabileceği balığın çoğalacağını, ilahi takdir gereği bilir ve av yapmaktan kaçınır. Sadece tadımlık yeterlidir. Burada biz insanlara önemli bir mesaj yok mudur? Doğaya uyan insan, doğaya asla zarar vermez. Uyumluluk ve eş güdümlü hareket etmek bizi kaynakları tüketmekten alıkoyacağı gibi, zenginleşmeyi de sağlayacaktır.

Bu dönemde doğru avcılık yöntemi, tekli takımlardır. Sadece rapala ile sırtı çekmek gibi.

Avlamak İstediğimiz Balık:

Hangi balığı avlayacağımıza kara verdiysek, o balığın o dönemdeki yoğunluğuna bağlı olarak çoklu veya tekli olta takımları hazırlamamız gerekir. Yoksa “bir takımla her dönem av yapabilir miyiz?” düşüncesi doğru değildir. Şartlara uygun takımlar kullanmak daha doğru olacaktır.

Denizde Balık Avının Gerçeği:

Denizde balık avının gerçeği rastgeledir. Rastgele, kısmetin halk dilindeki ilahi anlatım biçimidir. “İnsanlığın avcılık tarihini bir kelimede izah edin deseler”, bulunabilecek en akıl dolu kelimeler: Rastgele, kısmet ve nasip olacaktır. Diğer her şey boşuna izah çabasından ileri gidemez. Allah kendisinde olanı, kendisinden olana ancak lütuf eder. Olmayanın, aslını keşfetmediği sürece, kudreti de olmaz. Cennete hoş geldiniz….

Balık Avında Yöntem Seçimi

BALIGI AZALTMAK MI COGALTMAK MI DAHA KOLAYDIR

Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/CpSP0-JsOMY

Balık Avında Yöntem Seçimi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIK AVINDA YONTEM SECIMI için 1 cevap

  1. Muhammet Beyazal der ki:

    Bilgilendirici makale için teşekkürler.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.