AKYA OLTASININ YAPILISI VE BALIK AVINDA KULLANIMI

Akya Oltasının Yapılısı ve Balık Avında Kullanımı :

AKYA OLTASININ YAPILISI VE BALIK AVINDA KULLANIMI

Akya Oltasını Hazırlamak İçin Gerekli Olan Malzeme

Bu malzemeleri diziliş sırasına göre yazalım.

  • Orta boy fırdöndü,
  • Bir metre 1.00 – 1.20 mm misina,
  • 13 adet ortası delik kurşun ağırlık,
  • Orta boy fırdöndü,
  • 4 Kulaç 0.90 – 1.00 mm misina,
  • Orta boy fırdöndü
  • 2 Kulaç 0,90 – 1.00 mm misina,
  • 10.0 Mustad Kanca

AKYA OLTASININ YAPILISI VE BALIK AVINDA KULLANIMI

Bütün bağlantıları Rapala Düğümü ile yapmakta fayda vardır. Rapala düğümü, büyük balıkların oltada mücadele ettikleri sırada oluşturdukları rezonansa en iyi dayanacak düğüm şeklidir. Başka türlü atılacak halka düğümler de kullanılabilir. Her düğüm misinada güç kaybına sebep olur. En az güç kaybı yaratan ise Rapala Düğümüdür.

Takımı 1,04 mm – 70 Kg çekerli monofilament Queen Star misina ile hazırlarız. Dileyen flourocarbon misina da kullanabilir. Önce 1 m misinanın bir ucuna orta boy fırdöndü bağlayarak başlarız. Sonra misina üzerine 13 adet ortası delikli kurşun ağırlık takarız. Misinanın diğer ucuna da fırdöndü bağlarız. Fırdöndünün diğer ucuna 4 kulaç misina bağlarız. Misinanın diğer ucuna bir orta boy fırdöndü daha bağlarız. Fırdöndünün diğer tarafına 2 kulaç bir misina daha bağlarız. En ucuna da 10.0 Mustad kanca bağlarız.

AKYA OLTASININ YAPILISI VE BALIK AVINDA KULLANIMI

Orta Boy Fırdöndü + 1 m, 1,04 mm, 70 Kg Çekerli Misina + Orta Boy Fırdöndü + 4 Kulaç Aynı Misinadan + Orta Boy Fırdöndü + 2 Kulaç Aynı Misinadan + 10.0 Mustad Kanca

Niçin Tek Sıra Ortası Delikli Kurşun Kullanıyoruz

Tek sıra kurşun kullanımı, çok sıra kurşun kullanımına göre daha kolaydır. Çok sıra kurşun, büyük balığı tekneye alma aşamasında daha düzenli toplanmayı gerektirir. Büyük balık aniden basmaya kalkarsa çok sıralı kurşunu düzgün bir şekilde ve tehlike yaratmadan bırakabilmek ciddi düzeyde ustalık ister. Bu bağlamda tek sıra kurşun daha kolay kullanılır. Bu şekilde tehlike riskini azaltır.

AKYA OLTASININ YAPILISI VE BALIK AVINDA KULLANIMI

Akya Oltasının Yapılısı ve Balık Avında Kullanımı

Tek sıra kurşun dipteki taşlara sürttüğünde daha kolay seker. Takılan takımı kurtarmak da daha kolaydır. Çok sıra kurşun takımı birkaç yerden takıldığı için hepsini sırayla kurtarmak gerekir. Bu durum dibe takılmalarda takımın daha fazla zarar görmesine sebep olur.

Tek sıra kurşun pek çok sorunu bertaraf ettiği gibi, daha güzel bir görüntü verir. Takımın işi bittiğinde toplanması ve saklanması da kolaydır.

Fırdöndüler Niçin Orta Boy Seçildi

Fırdöndü ne kadar büyük olursa o kadar rahat döner. Böylece misina üzerinde gam oluşumunu engeller. Ama Akdeniz’de büyük boy fırdöndü kullandığımızda Balon Balıkları bu fırdöndülere hamle yaparak misinaları keser. Bu yüzden orta boy fırdöndü tercih ederiz. Özellikle büyük balık avı yapıp balığı çekmeye başladığımız sırada Fırdöndü yüzünden Balon Balığı hışmına uğramak hiç hoş olmuyor. Birden takım boşa çıkıyor. Takımı çekip kontrol ettiğimizde Balon Balığının Fırdöndüye hamle yaparken ağzına gelen misinayı kesmiş olduğunu görüyoruz. Orta boy fırdöndülerde bu sorun yaşanmaz.

AKYA OLTASININ YAPILISI VE BALIK AVINDA KULLANIMI

Niçin Ucu Eğri Kanca Kullanıyoruz

Yakaladığımız balığı geri bırakmak istersek, balığın mümkün olan en az hasarı alması gerekir. Ucu eğri kanca balığın ağız kısmına geçtiği için kolayca bırakma şansı olur. Bu kanca balıkların dudaklarına geçer. Dudak kısmı, Akyaların en güçlü olduğu yerleridir. Bu yüzden pek fazla hasar görmez. Ayrıca dudağa geçen kanca ile balığı çekmek daha kısa sürer. Bu sayede balık çok fazla hırpalanmaz. Bu kanca büyük balık avını her anlamda kolaylaştırır.

AKYA OLTASININ YAPILISI VE BALIK AVINDA KULLANIMI

Takımda Kullanılan Misina Seçimi ve Çekeri Ne Olmalıdır

Akya takımında Queen Star 1,04 mm monofilament misina kullanırız. Bu misinanın çekeri 70 Kg dır. Özellikle çok büyük balıklarla mücadele ederken çeker çok önemlidir.

AKYA OLTASININ YAPILISI VE BALIK AVINDA KULLANIMI

Akya Oltasına Yem Balığını Bağlama ve Çekme Teknikleri

Canlı Yem Bağlama Tekniği

Canlı yem için olta çekilirken Akya Oltasındaki 10.0 Mustad kancaya, 20 cm boyunda 0,58 mm, 68 Kg çekerli ip misina ile bir halka yapılır. Bu halka ip kendi içinden geçirilerek kancaya bağlanır. Diğer ucu bir çuvaldıza geçirilir. Balık tekneye alındığında çuvaldız balığın gözünün önünün üst köşesinden geçirilir. Burkularak kısaltılır. Burgunun en alt kısmından kanca geçirilerek hızlıca denize bırakılır. Tekne 2 – 4 mil hızla giderken kurşun ağırlığa kadar bırakılır. Kurşun ağırlık bırakıldığında tekne hızı 5 – 7 mil çıkarılır. Derinliğe bağlı olarak en rahat av yapılacak şekilde salınır.

  • Ağır takımlar tekne hızını geçmeyecek şekilde salınmalıdır. Ancak tekne hızında ve daha düşük hızlarda salınan takımlar düzgün şekilde çekilebilir. Tekne hızından daha hızlı salınan takımlarda kurşun ağırlık hızla dibe dalarken, yem balığı ip misinanın etrafına dolanır. Bu şekilde çekilen takımla balık avı yapılamaz.
  • Canlı yemin canlı kalması için arada bir 5 mil civarında çekmekte fayda vardır. Bu sayede balık yeniden nefeslenerek canlılığını korur. Yoksa devamlı 2 mil civarı çekilirse balık bu hızda en fazla bir saat içinde suda bile olsa ölür.

Ölü Yemin Bağlanma Tekniği

Ölü yemin çenesinin altından 10.0 Mustad kanca geçirilip üst kısmından çıkarılır. Çift kat 0,58 mm 68 Kg çekerli Sufix ip misina ile 2 adet 4.0 VMC kanca hazırlanır. İp uzunlukları balığın boyundan 10 cm uzun olacak şekilde hazırlanır. Bir kanca şiş yardımıyla anüsten, diğer kanca kuyruğun 2 cm üstünden geçirilerek taşıyıcı kancaya en yakın olacak şekilde çıkarılır. Bu iki kancanın ipleri taşıyıcı kancaya kazık bağıyla bağlanır. Sonra canlı yemde olduğu gibi suya bırakılır. Çekiş hızı da aynıdır.

AKYA OLTASININ YAPILISI VE BALIK AVINDA KULLANIMI

Takımı Hangi Derinlikte Nasıl Çekeriz

Biz genellikle 30 – 80 m aralığındaki derinliklerde av yaparız.  Olta çekme hızımız 2 – 4 mil civarıdır. Genel hız 2 mil ve üstü olur. Örneğin: 30 m derinde olta çekeceksek, takımı 30 – 40 m aralığında salarız. Takım uzunluğu ile yem 40 – 50 m geriden ve 20 – 25 m derinden gelir. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere orta su ve altı bir derinlikten olta çekmeyi tercih ederiz. Oltanın derinlik farkını teknenin hızı belirler. Sanıldığının aksine kurşunlar belirlemez. Ağırlık ile tekne hızı arasındaki kombinasyon takımın derinliğini belirler.

Hazırladığımız takımda, tekne hızı 2 mil olduğunda takım derinleşmeye başlar. Tekne hızı 2 mil üstüne çıkmaya başladığında yükselmeye başlar. Kontrollü ve konforlu bir çekiş bu şekilde sağlanır. Balık avı verimliliği açısından takımı derinleştirip, arada bir tekneyi hızlandırıp yükselmesini sağlamak balıkların daha çok dikkatini çeker.

Canlı yem olarak kullanılacak balık tekneye mümkün olduğu kadar çabuk alınmalıdır. Bu sayede balık olabildiğince enerjik olur. Çok hareketli balık büyük balıkların daha çabuk ilgisini çeker.

Akya Oltasının Yapılısı ve Balık Avında Kullanımı

DEVASA BUYUK BALIKLARIN CEKME GUCU INSANI HAYRETE DUSURECEK BOYUTTADIR

Akya Oltasının Yapılısı ve Balık Avında Kullanımı

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/5ERqcM2dKOo

Akya Oltasının Yapılısı ve Balık Avında Kullanımı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.