YAKALA BIRAK AVI BALIGIN COGALMASINA KATKIDA BULUNUR

Yakala Bırak Avı Balığın Çoğalmasına Katkıda Bulunur :

YAKALA BIRAK AVI BALIGIN COGALMASINA KATKIDA BULUNUR

Balık avı turlarımızda her sene balık bırakma oranımız artıyor. Bu durum amatör balıkçılar arasında balıkçılık kültürünün hızla yükselmekte olduğunu gösteriyor. Bu sayede balığın çoğaltılması gerektiği fikri yaygınlık kazanıyor. Balığı çoğaltma çabası Türkiye’nin balık stoklarının garanti altına alınmasını sağlayabilir. Bu yüzden de Türkiye genelinde yakala bırak avcılığının yaygınlaştırılması için çaba harcamamız gerekiyor. Sosyal medyada yayınlanan her yakala bırak videosu bu çabayı destekleyen bir girişim oluyor. Bu çabaların arttırılması ve genele yaygınlaştırılması gerekiyor.

Madem Bırakacaktın Neden Yakaladın?

Bu soru, ufak balık yakalamak dolayısıyla henüz balık avı tatminini yaşamamış kişilerin belki de haklı sorusudur. Çünkü balığın bir can taşıdığı ve aşırı avlanırsa tükenebileceği fikrine henüz sahip değiller. Bu yüzden oltaya takılan her balığın alınması gerektiğini düşünüyorlar. Örneğin bu durumdaki bir kişi; önce yapabildiği kadar çok balık avlıyor. Sonra bu balığı ne yapacağız diye kara kara düşünüyor. Balığı kime vereceğini bilemiyor. Hatta bazen yakalayıp öldürdüğü balığı denize veya göle geri atmayı bile düşünüyor… Oysa yakaladığı balığın ihtiyaç fazlasını geri salsa, bir kaç balık saldıktan sonra balığın da bir can taşıdığını fark edip avı sonlandıracak. Balığın da bir can taşıdığını fark etmenin yolu balığı geri bırakmaktan geçiyor.

YAKALA BIRAK AVI BALIGIN COGALMASINA KATKIDA BULUNUR

“Balığın Can Taşıdığını Fark Etmeye” Kendi Balık Avı Turlarımızdan Örnek Verelim

Balık avı turuna yemlik balık avıyla başlarız. Her turda 2 tane yem balığı avı yapmaya çalışırız. Bazı günler oltalar bir anda yem balıklarıyla dolar. Biz ihtiyaç fazlası olanı hemen geri salarız. Bir çok katılımcı bu avdan dahi yeterince keyif alır. Bazı katılımcılar yem balığı avına devam etmek ister. Avlanan bir kaç balık yakalanıp geri salındığında “artık balığın canını yakmayalım” deyip bu ava son verirler. Bu aşamadan sonra bu arkadaşlar balığında bir can taşıdığını fark edip ava son vermeyi öğrenirler. Bu aşama amatör balıkçı için tam bir dönüşüm noktasıdır. Artık bu kişiler ihtiyaç fazlası av yapmazlar. En doğru iş ihtiyaç karşılandıktan sonra avı sonlandırmaktır. Oltalar toplanır büyük balık avının başlayacağı yere kadar olta çekmeden gidilir.

YAKALA BIRAK AVI BALIGIN COGALMASINA KATKIDA BULUNUR

Büyük Balık Avında Bir Büyük Balık Avlama Gerekçesi

Bir büyük balık  tura katılan iki kişiye fazlasıyla yeter. Zaten bir büyük balıkla mücadele ederken avcılar yeterince yoruldukları için ikinci balığı çekmek için güçleri kalmaz. Yorulan kişi her ne iş yapıyorsa o işten tatmin olur. Daha fazlasını yapmak istemez. Ayrıca avcı yakalanan balığın büyüklüğünden etkilenir. Hemen her avcı büyük balık mücadelesinin şokunu üzerinden atıp sevincini yaşarken aklından pek çok soru geçer. Bunların en etkilisi “bu balık bu hale kaç senede geldi” olur. Bu düşünce avcıda, bunun ne kadar değerli bir can olduğu fikrinin oluşmasını sağlar. Bu düşünce sonrası avcı yapabilse elindeki balığı bile salmaya razı olacak hale gelir. Nerede kaldı o yorgunluktan sonra ikinci balıkla mücadele etmek. En doğrusu işi tadında bırakmaktır.

YAKALA BIRAK AVI BALIGIN COGALMASINA KATKIDA BULUNUR

Yakala Bırak Avı Balığın Çoğalmasına Katkıda Bulunur

IKINCI AKYAYI BIRAKARAK USTALIGA ILK ADIMI ATTILAR

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/_6xA3rI8ggM

Yakala Bırak Avı Balığın Çoğalmasına Katkıda Bulunur

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.