SPORTIF BALIKCILIK BALIK STOKLARIMIZIN ARTMASINI SAGLAR

Sportif Balıkçılık Balık Stoklarımızın Artmasını Sağlar :

SPORTIF BALIKCILIK BALIK STOKLARIMIZIN ARTMASINI SAGLAR

Balık avı turlarına 2004 senesinde başladık. Başlarken amacımız büyük balık avı turları yapmaktı. Tur işinde özel olmanın en doğru yolu kimsenin yapmadığı bir işi yapmaktı. Herkes ufak balık avı turu yapıyordu. Biz kendimiz balık avına çıktığımızda her seferinde büyük balık için olta çekiyorduk. “Biz keyif alıyorsak başkaları da keyif alır” diyerek büyük balık avı turlarına başladık. 2003 Senesinde insanların bize kolayca ulaşabilmesi için bir web sitesi yaptık. Hemen sonra da 2004 senesinde ilk turlarımıza çıkmaya başladık.

SPORTIF BALIKCILIK BALIK STOKLARIMIZIN ARTMASINI SAGLAR

Bidonlu Sistemden Çıkrık Makineli Oltaya Geçiş Kararımız

İlk turlarda eski yöntemlerle büyük balık avı yapıyorduk. Taki bir turda bir bayan katılımcının elindeki takımın şamandıra bidonu denize uçana kadar. 14 Kg Akya oltaya asılınca bayanın elindeki misina hızla boşaldı. Misinanın sarılı olduğu bidon o ivmeyle uçup denize gitti. Bayan arkadaş ne yapacağını bilemez vaziyette elindeki misinaya ve denize uçan bidona bakıyordu. Hemen oltayı bayan arkadaştan aldım. Bir yandan balığa yol verirken, bir yandan da bidonu tekneye çektim. Sonra bidona yeterli miktarda ipi sarıp bayan arkadaşa geri verdim. Oltayı nasıl çekmesi gerektiğini gösterdim. Bir süre mücadele ettikten sonra Akya’yı tekneye aldık.

SPORTIF BALIKCILIK BALIK STOKLARIMIZIN ARTMASINI SAGLAR

Eve dönünce beni bir düşünce aldı. Bidonlu sistemin ne kadar tehlikeli olabileceğini bu avda görmüştüm. Acilen çıkrık makineli oltalar ile büyük balık avı yöntemine geçmemiz gerekiyordu. Evde yeterli sayıda çıkrık makineli olta vardı. Hemen takımların hazırlığına başladım. Çıkrık makineli oltalar hazır olunca, Akya Oltasının kurşun sistemini de değiştirdim. Bu vesileyle artık daha güvenli olacak tamamen yeni bir sisteme geçtik.

Büyük Balık Avı Yapmanın Balık Stoklarının Armasına Etkisi

Sonraki senelerde büyük balık avı daha fazla odak noktamız olmaya başladı. Bu aşamada şunu fark ettik ki, büyük balık avlarken küçük balıktan elimizi tamamen çekmişiz. Bu aşamadan sonra büyük balık avını ufaklara büyüme ve çoğalma şansı verdiği için yaptığımızı insanlara anlatmaya başladık. Böylece onlarında büyük balık avına yönelmelerini sağlamaya başladık.

Büyük balık avı yapmaya odaklandığımızda bir şeyi daha fark ettik. Her turda oltamıza takılan pek çok ufak olarak değerlendirdiğimiz balığı geri salmaya başlamışız. Sonraki senelerde artık her balık avından sonra katılımcılara avladığımız balıkları yemek isteyip istemediklerini sormaya başladık. Eğer yemeyi düşünmüyorlarsa balığı geri salmayı önermeye başladık. Giderek bu sorular daha fazla karşılık bulmaya başladı. Artık her yeni sene daha fazla balığı geri salıyoruz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı SPORTIF-BALIKCILIK-BALIK-STOKLARIMIZIN-ARTMASINI-SAGLAR-8.jpg

Sportif Balıkçılık Yaygınlaşıyor

Biz bu aşamalardan geçerken turlarımıza sadece sportif balıkçılık yapmak için katılımlar olmaya başladı. Bu aşamada artık balıkların yumurtlama döneminde balıkları geri salmayı önermeye başladık. Bu düşünce de giderek daha fazla katılımcı tarafından kabul görmeye başladı. Bizde kendi avlarımızda örnek olmak için pek çok balığı geri saldığımız videolar çekmeye başladık. Artık 2019 sezonunun sonuna geldiğimizde sportif balıkçılık daha geniş kitleler tarafından kabul gördüğünü zevkle izlemekteyiz. Bu durum balık stoklarımızın artması açısından çok mutluluk vericidir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Sportif Balıkçılık Balık Stoklarımızın Artmasını Sağlar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.