JIG

Jig :

Jig Tanım:

En eski avcılık tekniklerinden zoka prensipleri dayanılarak, çok kullanılan yem balıkları formunda, temel yapısı kurşun ağırlık olan, çok değişik formlarda tasarlanan suni yemlerdendir.

Seçim:

Kendinize uygun suni yem seçmeye çalışırken, balık avı yapmayı düşündüğünüz bölgede en çok kullanılan yemleri temel alarak seçim yapmanız gerekir. Doğru formdaki seçimden sonra, uygun renk seçeneklerine yönelmek gerekir. Üç temel renk üzerinde durmanın ekonomik seçim yapmak için yeterli olacağını düşünmekteyim. Böylece kaynakları diğer formlara ve o formlardaki üç renge yöneltmek, alternatif oluşturacaktır.

Makinesi Seçimi:

Makine 6:0 üzeri devirli, makine tutma kolu demiri kalın ve tutma topuzu elin içini dolduracak kadar büyük, misina sarma kapasitesi yüksek ve hafif olmalıdır. Shimano ve Daiwa markaları dışında bir makine düşünüyorsanız. Bu makinelerden birini göz önünde bulundurarak, benzer özellikleri en iyi sunduğunu düşündüğünüz makineyi seçin. Marka ürünler pahalıdır. Ama kaliteyi temsil ederler. En önemli konu makine seçimidir. Kaynaklarınızı makineye yöneltmeniz doğru olacaktır.

Kamış Seçimi:

11 Kg çekeri olan esnek ve hafif, kol altına giren sünger kısmın bütünleşik, porselen halkalı olması yeterlidir.

Makineye Sarılacak Misina:

Makineye sarılacak misina, 0,30 -0,40 arası alabileceğiniz en sağlam ip misina olmalıdır.

Bedende Kullanılacak Misina:

Oltasının üzerinde sarılı olan 0,30 -0,40 ip misinanın ucuna 4 – 7 kulaç, 0,70 mm, 40 Kg civarı çekeri olan bir misina bağlanır. Misinanın ucuna suni yem, kancaların da bağlı olduğu kör halkadan, bağlanır.

Kullanım:

Yapılanlar gözle ve elle kontrol edildikten sonra, suni yem denize bırakılır. Dibe kadar serbest düşmesi sağlanır. Dine dokunduğunda, kol kapatılarak, bir metre kadar yukarı kaldırıldıktan sonra, sarsak hareketlerle, 10 -20 m dipten yükseltilip tekrar bırakılır. Bu hareket 5 – 10 kere tekrarlanır. Sonra yukarı çekilerek kontrol edilir ve yer değişikliği yapılır. Tekne hafif sürükleniyorsa, o bölgede bir süre daha jigging yapmaya devam edilebilir. Sonra yer değişikliği yapılır. Dikey jigging yaparken, takımın yatay pozisyona geçmemesine dikkat edilir.

 

Jig

 

 

Bir önceki yazımız olan OLTA ILE BUYUK BALIK AVI başlıklı makalemizde Büyük Balık Avı Keyfi, Olta ile Büyük Balık Avı ve Trofe Akya Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir