INCECIK MISINA UFACIK RAPALA KOCAMAN BALIK AVI

incecik Misina Ufacık Rapala Kocaman Balık Avı :

Balık avına sabah erkenden başladık. Hava, balık avı için çok müsaitti. Oltalarımızı denize bıraktıktan sonra ilk iş, kahvaltı yaptık. Karnımız doyunca, balık avına odaklandık. Bugünkü yönümüz Pırasalı Adaydı. Yolda bir çok Palamut oynağı gördük.

INCECIK MISINA UFACIK RAPALA KOCAMAN BALIK AVI

Tekneyi Durdurup Oltalara Dip Yaptırdık 

Pırasalı Adada Palamut oynaklar vardı. Pırasalı Adanın boğaz kısmından açığa doğru gidip, tekrar boğaza döndüm. Tam ada hizasına geldiğimde bir tekne bizimle ada arasından geçiyordu. O tekneye yol vermek ve birazda oltaları dibe doğru indirmek için yavaşladım. Oltaların derinliği 20 m civarını bulmuştu. Hafif yol vererek adanın önünden dönüp tekrar adanın burnunu çekmek niyetindeydim.

Hızı verir vermez arkadaşın elindeki oltanın kaloması şiddetle boşalmaya başladı. Kalomanın boşalma şiddetine göre, bu büyük bir balıktı. Kalomanın bu kadar şiddetle akması arkadaşları ilk anda soka soktu. Ne yapacaklarını bilemez haldeydiler. “Ne yapalım” diye soruyorlardı. Arkadaşlara “sakın kalomayı sıkmayın, bu büyük balık, rapalanın bağlı olduğu beden 0.30 misina var. Güçlü bir misina ama, sıkarsak bu balığa yetmez” dedim. Arkadaşlar, bu sözleri duyunca, birden irkilip kendilerine geldiler. Bende sabırlı davranmaları için telkinde bulunmaya başladım. “Bu balık büyük, takımdaki misina ince, sabırlı olup balığı yormamız lazım. Bu balığı yormadan almak gibi bir şansımız yok. Ne kadar uğraşmamız gerekiyorsa, o kadar uğraşacağız. Mücadele iki saat bile sürebilir. Kendinizi bu duruma hazırlayın” dedim.

INCECIK MISINA UFACIK RAPALA KOCAMAN BALIK AVI

Kalomanın Boşalma Şiddeti Balığın Büyük Olduğunu Gösterir

Arkadaşlar Akya için yemlik balık yakalamaya çalışırken, böyle bir mücadele beklemedikleri için çok şaşırmışlardı. Balığın büyük olduğunu nereden bildiğimi soruyorlardı. “Kalomanın çekiliş hızından, şiddetinden ve devamlılığından. Hiç bir küçük balık bu güçte bu oltaları, bu kadar şiddetle ve devamlı olarak çekemez” dedim.

INCECIK MISINA UFACIK RAPALA KOCAMAN BALIK AVI

İncecik Misina Ufacık Rapala Kocaman Balık Avı

Balıkla ve kendimizle olan mücadelemiz, devam ediyordu. Balık asılıp kalomadan onlarca metre boşaltıyor biz on, on beş metre sarıyorduk. Bazen tersi oluyor, biz daha fazla çekiyorduk. En can sıkıcı nokta, rapalanın bağlı olduğu misinanın 0.30 olmasıydı. 0.50 veya 0.60 sufix misina olsa, işimiz çok daha kolay olurdu. Ama, bu sefer de rapala’daki kanca ve halkalar, güçsüz kalırdı. Büyük balık avı yaparken bu tür dengeleri devamlı olarak düşünmek gerekiyor. Adeta kafamızda, takımın her noktasının analizini defalarca yapıyoruz. Her türlü probleme hazırlıklı olup, anlık çözümlemeler yapmak gerekir.

Yazılı Orkinosla olan mücadelemiz bir saatten fazla sürmüştü. Balığı ancak çatlattıktan sonra alabilmiştik. Daha önce almaya kalksaydık. Teknenin yakınındayken, ufak bir kafa darbesi bile 0.30 misinayı koparmak için yeterli olacaktı. Neden teknenin yanındayken. Çünkü, mesafe kısaldıkça, takımların üzerine uygulanacak baskıyı telöre edecek esneklik kalmıyor.

INCECIK MISINA UFACIK RAPALA KOCAMAN BALIK AVI

Sonunda balığı tekneye aldık. Kocaman Yazılı Orkinos teknenin içinde yatıyordu. Arkadaşlar şaşkın, inanmaz gözlerle Yazılı Orkinos’a bakıp, dokunmaya çekiniyorlardı. Anıl, elinden kamışı bile bırakmayı akıl edemiyordu. Haksız da değil. 0.30 misina ile böyle bir Yazılı Orkinos’u tekneye alabilmek. Bu balığı yakalamaktan daha zor.

İncecik Misina Ufacık Rapala Kocaman Balık Avı

MAVI ORKINOS AVI

Mavi Orkinos Avı Videosuhttps://dai.ly/x23jgcw

İncecik Misina Ufacık Rapala Kocaman Balık Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.