DALDIRICI KURSUN VEYA APARATLARLA DIP TAKIMI HAZIRLIGI

Daldırıcı Kurşun Veya Aparatlarla Dip Takımı Hazırlığı :

Daldırıcı Kurşunlar Veya Aparat Nedir

Ağır bir kurşun veya bir seri kurşun ağırlık kullanılarak ve düşük hızla seyrederek dip oltası çekmek yerine, daha yüksek hızlara çıkarak dahi, belli bir derinlikte dip takımı çekilmesini sağlayan aparatlardır.

Ağır kurşun takımlarından kurtulup, daldırıcı kurşun veya aparatlar kullanarak daha değişken hızlarda dipten olta çekilmesini sağlar. Burada önemli birkaç avantaj ortaya çıkmaktadır:

  • Daha az ağırlıkla dalabilme yeteneği,
  • Değişik hızlarda aynı derinliği koruyabilme özelliği,
  • Kurşun ilavesiyle daha derine dalabilme özelliği,
  • Hafifleyen takım sayesinde av hassasiyetinin artmasıdır.

DIP SIRTISI YAPABILMEK ICIN COZULMESI GEREKEN SORUNLAR NELERDIR

Daha Az Ağırlıkla Dalabilme Yeteneği

Avcı için en önemli şey takım çantasının hafiflemesidir. Çoğumuz balık avına giderken taşınıyormuş hissine kapılırız. Bu hissi bizde yaratan en önemli etken ağırlıklardır.

Dalıcı kurşun veya aparatlar, trol ağlarının kapı sistemine benzer yüzeyleri sayesinde teknenin hızına bağlı olarak dalmaya başlar. Dalacağı derinliği çekiş açısı ve tekne hızı belirler. Hız azaldığında daldırıcı kurşunun 100 gr ağırlığıyla bir miktar daha dalar. Ama aparatlar daha hafif olduğundan, tekne yavaşladığında yüzeye yaklaşır. Daldırıcı aparatların dalması için hız zorunludur. Ancak üst tarafa kurşun ilave edildiğinde fazladan dalma özelliği kazandırılabilir.

DALDIRICI KURSUN VEYA APARATLARLA DIP TAKIMI HAZIRLIGI

Değişik Hızlarda Aynı Derinliği Koruyabilme Özelliği

Bu özellik daldırıcı aparatlar için daha fazla geçerlidir. Hız değişimleri dalınan mesafeyi çok fazla etkilemez. Daldırıcı kurşunlar 100 gr ağırlıklarıyla hız değişimlerinden daha fazla etkilenirler. Örneğin: 2 – 4 mil hızla gidilirken 12 – 15 m. den gelirken, 4 mil üstüne çıkıldığında 10 – 12 m. ye yükselir. 2 mil ve altındaki hızlarda, 100 gr ağırlığı sebebiyle 20 m. altına doğru inme eğilimi gösterir. Kurşun daldırıcının üst kısmına kurşun ilavesi yapıldığında, 2 – 4 mil hız aralığında 15 – 30 m. aralığını çekmek mümkün olur. Bu özellikle Sinarit, Lagos, Akya ve diğer büyük balıkların avı için çok büyük avantaj sağlar.

RAPALA ILE DIP SIRTISIYLA SINARIT VE LAGOS AVI YAPARIZ

DALDIRICI KURSUN VEYA APARATLARLA DIP TAKIMI HAZIRLIGI

Kurşun İlavesiyle Daha Derine Dalabilme Özelliği

Kurşun daldırıcı 100 gr ağırlığına rağmen hangi hızla çekersek çekelim 5 – 7 m. aralığında dalmasını sürdürür. Daldırıcı aparatlar ise ayarlandıkları derinliği korumaya çalışırlar. Ancak dengeleri bozulursa, dönerek yüzey yaparlar. Yüzeye gelir gelmezde suyun direnciyle yeniden dalışa geçerler. Bu sebeple daldırıcı aparatların hızını çok arttırmak doğru değildir. Kurşun ağırlık ilavesiyle hem daha derine inmeleri sağlanırken, hem de denge sorunları nispeten halledilebilir.

Kurşun ilavesi, hızın azaltılarak çekilmesi durumunda avantaj sağlayacağını özellikle belirtmek gerekir. Her ağırlığın dalmasını sağlayan temel etken tekne hızıdır. Tekne hızı arttığında, sürtünmenin etkisi ile ağırlık yükselir. Aslında dip takımlarının en ideal çekme hızı 2 – 4 mildir. Bu hızın üzerine çıkılması, çıkrık makine, kamış, örgü ip, beden misinası, fırdöndülü klipsler ve takımdaki bütün unsurların baştan aşağı güçlendirilmesini gerektirir. Bu çok yüksek maliyetler anlamına gelmektedir. Buna ne zaman ihtiyaç duyulur? Derin sudan hızlı balıkların avı yapılmak istendiğinde ihtiyaç duyulur.

DALDIRICI KURSUN VEYA APARATLARLA DIP TAKIMI HAZIRLIGI

Hafifleyen Takım Sayesinde Av Hassasiyetinin Artması

Amatör balıkçı açısından en keyifli özellik budur. Ağır dip takımları bir süre sonra insanları uyuşturur. Vücut uyuşmuşken hedef büyük balık dışında başka balıklar yemi yerken hassasiyetimiz düşük olur. Oysa takım hafiflerse, her dokunmayı kolayca hissedebiliriz. Bu hızlı tepki vermemizi sağlar. Bu sayede gereksiz müdahalelerden yemimizi kurtarmamız mümkün olur. Ayrıca, ağır takımların çekilmesi kadar, kontrolü de zordur. En ufak dalgınlığımızda dibe takılır. Bu durumda en iyi ihtimalle yemimiz bozulur veya takımımız kopar. Takım hafifleştikçe kontrol kolaylaşır. Kontrol kolaylığına birde artan hassasiyeti eklenince, av keyifli hale gelir.

SINARIT AVI

Daldırıcı Kurşun Veya Aparatlarla Dip Takımı Hazırlığı

DIP SIRTISI

Dip Sırtısı ile Sinarit Avıhttps://youtu.be/g61Y4JloziE

Daldırıcı Kurşun Veya Aparatlarla Dip Takımı Hazırlığı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.