CIKRIK MAKINENIN DUZ MAKINEYE GORE AVANTAJLARI

Çıkrık Makinenin Düz Makineye Göre Avantajları :

CIKRIK MAKINENIN DUZ MAKINEYE GORE AVANTAJLARI

Balık avında emniyetli av yapabilmenin yolu bir makine ve kamıştan oluşan oltayı kullanmaktan geçer. El oltasını çekerken ıslak bir zemine toplamak gerekir. Ne kadar dikkat etsek de karışma problemleri yaşarız. Özellikle balığın bol olduğu zamanlarda biraz acele edince misinalar karışmaya başlar. Öyle bir an gelir ki, balık mı yakalayacağız, karışan misinaları mı açacağız birbirine karışır. Sonunda karışan misinalarla uğraşmaktan bıkarız. Keşke doğru dürüst bir olta olsa deriz.

Büyük balık avında el oltası kullanıyorsak yine karışma problemleri peşimizi bırakmaz. Ama bu karışmalar ortamda pek çok misinanın olması durumunda çok büyük tehlike oluşturur. Büyük balığı problem yaşadığımız anda durdurup misinayla uğraşma şansımız olmaz. Özellikle büyük balık basıp misinayı alırken bir yerlerimize dolaşırsa hayati tehlike oluşturabilir. Büyük balık avında emniyet için makineli olta kullanımı şarttır. Özellikle çıkrık makineli olta kullanımı hayati anlamda önem taşır.

CIKRIK MAKINENIN DUZ MAKINEYE GORE AVANTAJLARI

Kıyıdan Balık Avlarken Makineli Olta Kullanımı

Kıyıdan balık avı yapılıyorsa düz makine kullanılır. Çünkü düz makinenin misinayı tutan kafa kısmı açıldığında misina serbest durumda kalır. Bu şekilde olta takımını uzun mesafelere atma şansımız olur. Bu yüzden düz makine karadan balık avı yapmaya çok daha uygundur.

Çıkrık makine tekneden balık avı yapmak için uygundur. Kıyıdan olta takımını atmaya çok uygun değildir. Çıkrık makine ile olta takımını atarken misina makaranın dönme hızının müsaade ettiği kadar boşalabilir. Makaranın daha hızlı dönmesi sağlansa, takım suya düştüğünde makara dönmeye devam ederek misinanın makara üzerinde karışmasına sebep olur. Bu karışıklığı açmak hiç de kolay değildir. Bu şekilde at çek yaparak balık avlamak hiç keyifli olmaz. Makara uygun dönme pozisyonunda tutulduğunda ise olta takımını ancak 20 m kadar atmak mümkün olur. Bu ise kıyıdan av yapmak için çok yeterli olmaz.

CIKRIK MAKINENIN DUZ MAKINEYE GORE AVANTAJLARI

Şimdi gelelim çıkrık makinenin düz makineye göre avantajlarına;

Daha Fazla Misina Sarma İmkanı

Çıkrık makinelere daha fazla misina sarma imkanı vardır. Çünkü çıkrık makinenin daha büyük misina sarma makarası vardır. Hatta misina yerine aynı kalınlıkta ip misina sarılırsa daha fazla sarım yapma imkanı doğar. Çıkrık makineyi daha fazla misina sarmak için tercih ediyorsak, ip misina sarmayı tercih etmeliyiz. Ayrıca ip misina, misinaya göre çok daha sağlamdır. Örneğin 0.50 mm misina 15 – 20 Kg çekere sahipken, aynı kalınlıktaki ip misinanın çekeri 40 – 65 Kg civarıdır. Ama ip misina daha pahalıdır. Özet olarak çıkrık makineye daha sağlam ve fazla ip misina sarma imkanı vardır.

CIKRIK MAKINENIN DUZ MAKINEYE GORE AVANTAJLARI

Aynı Teknik Özellikleri Daha Ucuza Alma İmkanı

Kafamızda belli teknik özellikler belirleyelim. Bu özellikleri hangi makinede daha ucuza buluruz dediğimizde bu çıkrık makine olacaktır. Bunun sebebi çıkrık makinenin daha hacimli olması ve teknik özellik ekleme imkanının daha kolay olmasıdır. Bu sayede çıkrık makineler daha donanımlı ve daha ucuza imal edilebilmektedir.

CIKRIK MAKINENIN DUZ MAKINEYE GORE AVANTAJLARI

Daha Sağlam Olması

Çıkrık makinenin hacimli olması daha sağlam malzeme ile yapılmasını ve çok katmanlı olmasını sağlamaktadır. Bu sayede de makine daha sağlam olmaktadır. Tabii malzeme sağlamlaştığında ağırlığı da biraz artmaktadır. Ama teknede kullanıldığı ve at çek yapılmadığı için ağırlık düz makine kadar önemli değildir. Oysa düz makinede teknik özellikler ve hafiflik en önemli özelliktir. Devamlı at çek yapılacak bir aletin hafif olması zorunludur.

Çıkrık makineye özellik eklemek çok problem olmadığı gibi, biraz ağır olması da çok önemli değildir. Ama makinenin sağlam olması ve çok daha büyük güçler karşısında daha uzun süre kullanılması daha önemlidir. Bu yüzden büyük balık avı için çok uygundur.

CIKRIK MAKINENIN DUZ MAKINEYE GORE AVANTAJLARI

Darbelere Daha Dayanıklı Olması

Büyük balık avı yapıldığında makine çok zor şartlarda kullanılır. Mücadele esnasında veya bir sebepten düştüğünde darbelere dayanıklı olması, uzun ömürlü olmasını sağlar. Ufak bir darbede kırılan bir makine avcının işine yaramaz. Makine ne kadar dayanıklı olursa olsun, oltayı düşürmemeye özen göstermek çok önemlidir. Kamışın halkalarındaki porselenin çatlaması veya ufacık bir parçanın kopması büyük balıkla mücadele esnasında ipin kesilmesine sebep olabilir. Böyle bir anı hiçbir avcı yaşamak istemez. Böyle bir durumda ciddi bir malzeme kaybına uğradığımız gibi, özellikle balığın ölme olasılığı da ortaya çıkar. Avcı için malzeme kaybından ziyade, balığın ölme olasılığı çok daha önemlidir. Avcı alamadığı balığın sağlıklı olmasını ister.

CIKRIK MAKINENIN DUZ MAKINEYE GORE AVANTAJLARI

Tamiratının Daha Kolay Olması

Çıkrık makinede teknik detaylar makinenin sağına soluna dağıldığı için müdahalesi daha kolaydır. Bir bölümü söktüğümüzde kolayca ilgili parçaya ulaşıp yedeğiyle değiştirme imkanı vardır. Oysa düz makinede hemen her parça bir arada bulunduğu için müdahale biraz daha zordur. Ayrıca çalışma prensibini çözmek, müdahale etmek ve tekrar uyumlu bir şekilde toplamak da ustalık ister.

Büyük Balıkla Mücadelenin Daha Kolay Olması

Düz makine kullanarak büyük balık ile mücadele eden birisini gördüğünüzde ne kadar zorlandığını hemen fark ederiz. Oysa aynı balığı çıkrık makineyle çeken o kadar da zorlanmaz. Üstelik çıkrık makineye çift devir özelliği eklemek de mümkündür. Çok zorlanılan avlarda çift devire geçip mücadelenin kolaylaşmasını sağlayabiliriz. Çift devir büyük balık mücadelesini çok kolaylaştırır. Aynı makineyle daha büyük balıklarla mücadele etme imkanını bize tanır.

Düz Makine Kullanımı Niçin Daha Fazla Yaygındır

Pek çok kişi kıyıdan at çek yaparak balık avına başladığı için düz makine kullanımına alışıktır. Çoğunluk çıkrık makineyi ya hiç görmemiş, yada çok az kullanma fırsatı bulmuştur. Çıkrık makineyi ilk defa kullanmak zorunda olanlar kullanımın zor olacağını düşünür. Oysa çıkrık makine kullanımı hemen her açıdan düz makineden daha kolaydır. Eğer teknede büyük balık avı yapacaksak çıkrık makineli olta en doğru seçim olacaktır.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/hLg-sJjptnA

Çıkrık Makinenin Düz Makineye Göre Avantajları

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.