CIKRIK MAKINE

Çıkrık Makine :

Normal makineye göre, daha fazla ip sarma kapasitesi olan, daha güçlü, zor işlerin yapılabileceği kapalı sistemli makinelerdir. Çıkrıklar, misina kılavuzlu ve kılavuzsuz, koldan kaloma ayarlı veya debriyajlıdır.

CIKRIK OLTA (5)        CIKRIK OLTA (2)        CIKRIK OLTA (7)

Misine Kılavuzu:

Misina kılavuzu; makinenin yapacağı işe göre tercih edilir. Eğer, 200 m üstü derin sularda 20 – 30 kg üstü balık avı yapılacaksa, misina kılavuzu olmayan çıkrıkları tercih edilir. 50 -100 m arasında, 30 kg kadar balıklar avlamak için misina kılavuzlu bir çıkrık tercihi yapılabilir. Eğer, misina kılavuzu alışkanlığı yoksa, misina kılavuzsuz bir çıkrık tercihi yapılması daha iyidir. Bu şekilde bir makine ile iki avı da yapmak mümkün olur.

Çıkrıklara Misina Kılavuzu Niçin Konmaz?:

20 – 30 Kg üstü balıklar çok güçlü çekebildiklerinden ve bu güçle uzun mesafeler kat edebildiğinden, kaloma boşalırken aşırı ısı oluşur. Oluşan bu ısı misine kılavuzunun kırılmasına sebep olur. Misina kılavuzu kullanımına alışmış bir kullanıcı için bu durum çok can sıkıcıdır. Psikolojik olarak, ipi sarmakta büyük sıkıntı yaşar. Büyük balık avında, misina kılavuzu olmayan makine kullanımı daha doğrudur.

Koldan kaloma ayarlı olanlar; daha az güçlü makinelerken, debriyajlı sistemle kaloma ayarı yapılan makineler; çok güçlü makinelerdir. Koldan kaloma ayarı yapmak, ciddi tecrübe isterken, debriyajlı sistemlerde, kaloma ayarını baştan belirlediğinizde, belli yerlere getirerek, çok çabuk bir şekilde ayar yapmak mümkündür. Debriyajlı sistemler, kaloma ayar hatalarını minimize edici sistemlerdir. Bu sebeple, büyük ve/veya güçlü makinelerde bu sistemler kullanılır.

Çıkrıkların güçlü olduğu nasıl anlaşılır?:

Elin içini dolduran büyük bir tutma kolu, devamında kalın bir kol, kalın ve güçlü görünümlü kaloma ayar kolları makinenin gücünü belirleyen en öncelikli göstergelerdir. Bütün bu özellikler, güçlü makinelerde kullanılan unsurlardır. Zayıf makinelerde kullanılmaz. Bu özellikleri, ufak bir çıkrık gövdede kullanılsa bile, o çıkrık sınıfının güçlü makinesidir. Normal makineler seçiminde de, makinenin kolunda, bahsettiğimiz özelliklerin aranması yeterli olacaktır.

Çıkrık Makine 

 

Bir önceki yazımız olan ZIPKINLA BALIK AVI başlıklı makalemizde Balık Avı, Balık Avı Turu ve Balık Turu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

CIKRIK MAKINE için 2 cevap

 1. Ali Kemal Pasiner der ki:

  İki vitesli bir Tica hayalim var.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Evet, güzel malzeme ile balık avının keyfini yaşayan birisi olarak, seni çok iyi anlıyorum. Çocukken, boğazda kamışla balık avlayanları görüp, hep güzel bir oltanın hayalini kurardım. Okul bitip de işe başladığımda, ilk maaşımın tamamıyla, yıllardır hayalini kurduğum, oltayı almıştım. Hayatımdaki en güzel anılardan biri de budur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir