CANLI YEMLE BALIK AVI NASIL YAPILIR

Canlı Yemle Balık Avı Nasıl Yapılır :

CANLI YEMLE BALIK AVI NASIL YAPILIR

Büyük balık avı önce canlı yem balığı avlayarak başlar. Sadece canlı yemle av yapılacaksa avlanan ilk balık canlı yem yapılır. Takım hazırlanıp hemen büyük balık avına başlanır. Eğer ölü yemle de av yapılma ihtimali düşünülüyorsa, ikinci avlanacak yem balığı canlı yem yapılır. İlk balık ölü yem olarak kullanılmak üzere livara veya kovaya konur. Palamut ve Orkinos yavruları hareketsiz ortamlarda suyun içinde bile olsalar 3 – 5 dakika içinde ölürler. Bu balıkları canlı tutmak için özel livarlar vardır. Bu livarlar dışında Palamutu canlı tutmak mümkün değildir. Bu yüzden yedeğe alınan yem balığı ölü yem olarak kullanılır. Başka tür yem balıklarını canlı tutmak için canlı livarı gereklidir. Yoksa onlar da uzun beklemelerde ölür yada canlı yem olma vasfını kaybederler.

CANLI YEMLE BALIK AVI NASIL YAPILIR

Büyük Balık Avında Canlı Yemin Kullanım Yöntemleri

  • Ağırlıksız takımla kullanımı
  • Hafif ağırlıkla kullanımı
  • Akya Oltası ile kullanımı

Canlı Yemin Ağırlıksız Takımla Kullanımı

Beden uzunluğu 2 – 3 kulaç olan 0,90 veya 1.00 mm misinaya 6.0 – 10.0 arası bir kanca takılır. Canlı yem videoda gözüktüğü gibi kancaya takılıp suya bırakılır. Canlı yem suya bırakıldığında hemen derin suya doğru dalmaya başlar. Bu yüzden kurşun ağırlığa gerek yoktur. Merada veya yakınlarda büyük balık varsa daha balık dip yapmadan oltaya atlar.

CANLI YEMLE BALIK AVI NASIL YAPILIR

İlk seferde büyük balık oltaya atlamazsa, canlı yem kendince uygun gördüğü bir derinlikte duraklar. Burada biraz beklemek faydalıdır. Sonrasında balığı biraz yükseltip sonra tekrar dibe inmesine izin verilir. Bu şekilde bir kaç denemeden sonra mera değişikliği yapmak gerekir.

CANLI YEMLE BALIK AVI NASIL YAPILIR

Canlı Yemin Hafif Ağırlıklı Takımla Kullanımı

Ağırlıksız takım yukarı çekildiğinde balığı başka bir meraya canlı götürmek büyük bir sorundur. Bu sorun takıma hafif bir ağırlık eklenerek çözülür. Örneğin 250 gr bir ağırlık kullanarak takım 10 – 15 m suya salınır. Bu şekilde balığın suyun altından gelmesi sağlanır. Bu yer değişiminde balığın durumu göz önünde bulundurularak, tekne hızı 3 – 5 mil arasında olabilir.

Yeni meraya gidildiğinde kurşun ağırlık çıkarılıp ağırlıksız olarak ava devam edilebilir. Eğer balığın dalma gücü ve isteği azalmışsa 250 gr kurşun ağırlıkla dibe dalması sağlanabilir. İşte bu durum bu yöntemi doğuran sebeptir. Bu yöntemde, ağırlıksız yönteme kıyasla balığı canlı ve diri tutma olasılığı daha fazladır. Yöntemlerin uygulanması her iki yöntemde de yaklaşık olarak aynıdır. Bir fark ağırlıksız takımın hissiyatı daha fazladır. Ağırlık arttıkça hissiyatta kayıplar başlar. Tepki vermek zorlaşır. Hata olasılığı artar. Kısaca ağırlıksız takım çok fazla ustalık istemez. Ama ağırlık işin içine girince bilgi, tecrübe ve uygulama yeteneği gerekir. Ağırlıklı yöntem jigging yöntemiyle benzerlik gösterir.

CANLI YEMLE BALIK AVI NASIL YAPILIR

Canlı Yemin Akya Oltası ile Kullanımı

Tekne en düşük hızında düz giderken yem itinayla suya bırakılır. Kurşunlara kadar olan beden suya kontrollü bir şekilde bırakılır. Kurşun ağırlıklar suya bırakıldıktan sonra çıkrık makineden ip misina salınırken tekne hızı 3 – 5 mil arasına kadar çıkarılmalıdır. Canlı yem suya bırakılıp derinliğe bağlı olarak kontrollü bir şekilde salınır. Salma işlemi tekne hızında veya daha yavaş yapılmalıdır. Ağır takımlar asla tekne hızından daha hızlı bırakılmaz.

Canlı yemle Akya avı 3 – 5 mil hızla çekilerek yapılmalıdır. Canlı yem nefeslenebilmesi için ölü yeme göre daha hızlı çekilmesi gerekir. Hatta ara sıra balığı canlandırmak için dönmeyeceği hızlara çıkmak gerekir. Ani hızlanmalar büyük balığı dikkatini daha fazla çeker. Bu sayede büyük balığı kıskandırmak mümkün olur. Bu şekilde olta çekmek büyük balık avı verimini çok arttırır. Ayrıca, meralar arası geçişlerde yemin dönmeyeceği kadar yüksek hızlara çıkılabilir. Yüksek hızlar yem balığının daha iyi nefeslenmesi sağlayıp canlandırır.

Büyük balık avının verim geçmesi için yemin canlılığı önemlidir. Ama her zaman en önemli şey kısmetimizdir. Her şeyi en doğru şekilde yapıp enerjimizi ve isteğimizi en üst seviyede tutarak kısmetimizin bizi bulmasını sağlayabiliriz. Balık avında en önemli şey pozitif enerjidir. Enerjimiz düşmüşse bilelim ki, kısmetinizde azalmıştır. Balık avlama ihtimali oltalar suda olduğu sürece bitmez.

Devasa Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/zWyIg6VyBDM

Canlı Yemle Balık Avı Nasıl Yapılır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.