BUYUK BALIKLARIN SENESI DEDIK REKOR AKYA GELDI

Büyük Balıkların Senesi Dedik Rekor Akya Geldi:

BUYUK BALIKLARIN SENESI DEDIK REKOR AKYA GELDI

Adrasan’a yerleştiğimiz 2003 senesinden beri büyük balık avı turları yapıyoruz. Bugüne kadar olan dönemde pek çok güzel büyük balık avları yaptık. Bütün bu yıllara baktığımda en iyi senenin bu sene olduğunu görüyorum. Özellikle bugün yaptığımız avı düşünerek bu cümleyi kuruyorum. Bugün Adrasan’da oltamıza takılıp tekneye alabildiğimiz en büyük balığı avladık. Tam olarak 39 kilo ve boyu da 1.68 m. Bu senenin genel ortalaması 20 Kg üstü. Bu durum bu yılın ne kadar verimli bir sene olduğunu gösteriyor.

BUYUK BALIKLARIN SENESI DEDIK REKOR AKYA GELDI

Balığın Bu Kadar Bereketli Olmasının Sebebi Nedir

Geçen sene deniz suyu çok geç ısındı. 5 Eylül’de daha yeni 20 – 30 m derinlerde su sıcaklığı yüzeyle aynı olmuştu. Oysa bu durum Temmuz sonu veya Ağustos ayı başında gerçekleşmesi gereken bir durumdur. 5 Eylül’de ısınan su kış boyunca da çok fazla soğumadı. Bu yüzden kışın hava ılımandı. Çok fazla fırtına da olmadı. Deniz suyu kışın 17 derecenin altına düşmedi. Yazında çabucak ısındı.

BUYUK BALIKLARIN SENESI DEDIK REKOR AKYA GELDI

Suyun hızlı bir şekilde ısınması balığın daha bol olmasını sağladı. Ufak balık bolluğu büyükleri Akdeniz’e çekti.Bu sene ilk baharı tam anlamıyla yaşadık. Hatta uzun bir ilk bahar oldu diyebilirim. Bu sene balıklar yumurtalarını daha hızlı döktüler. Böylece Akdeniz’de balık bolluğu yaşanır oldu.

Temmuz ayının ortalarına girdiğimiz şu günlerde Lambukalar çoktan Akdeniz’i şenlendirmeye başladı. Geçen sene Lambukanın gözükmesi Ağustos ayı başını bulmuştu. Bu sene bilgi dağarcığımıza bir şey daha kattık. Denizin istikrarlı bir şekilde sıcak olması balık bolluğunun temel sebeplerinden biriymiş.

BUYUK BALIKLARIN SENESI DEDIK REKOR AKYA GELDI

14 Temmuzda Adrasan Koyunda gerçek Palamut avı yaptık. Muhtemel ufak balıkların cazibesine kapılıp koya girdi. Palamut’u görünce “keşke koya lüfer, kofana da girse” dedim. Bakarsın yakın zamanda lüfer, Kofana da girer.

BUYUK BALIKLARIN SENESI DEDIK REKOR AKYA GELDI

Akdeniz’de Dev Akya Avı Yaptık

Boy 1.70 m kilo 39 Kg bir Akya oltamızı şenlendirdi. Balık oltaya vurduğunda kaloma çılgınlar gibi boşalıyordu. Hemen teknenin burnunu açık denize çevirdik. 2 mil hızla kıyıdan uzaklaşmaya başladık. Bir süre hırsla kaloma boşaltan dev balık bir süre sonra bizimle beraber açık denize doğru çıkmaya başladı. Bu durum bizim mücadele kabiliyetimizi çok olumlu etkiliyordu. Hemen balığın boşalttığı ip misinanın bir kısmını sardık. Bu şekilde mücadele keyifli ve beklenenden daha kolay geçiyordu. Derinlik ve ip boyu aynı seviyeye geldiğinde balığın gücü daha belirgin bir şekilde ortaya çıktı.

BUYUK BALIKLARIN SENESI DEDIK REKOR AKYA GELDI

Balıkla mücadeleyi nöbetleşe sürdürdük. Yorulan oltayı diğerine veriyordu. Bu şekilde çok fazla yorulmadan balığı teknenin altına kadar yaklaştırdık. Teknenin altında dönen devasa balığı seyretmenin keyfine doyum olmuyordu. Bu şekilde balığı teknenin yanına getirdiğimizde uzanıp balığı tekneye aldık. Artık teknede bir dev vardı. Çok güzel bir av olmuştu. Darısı böyle bir avın hayalini kuran herkesi başına…

BUYUK BALIKLARIN SENESI DEDIK REKOR AKYA GELDI

DEVASA BUYUK BALIKLARIN CEKME GUCU INSANI HAYRETE DUSURECEK BOYUTTADIR

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/5ERqcM2dKOo

Büyük Balıkların Senesi Dedik Rekor Akya Geldi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIKLARIN SENESI DEDIK REKOR AKYA GELDI için 4 cevap

 1. Berkay Yıldırım der ki:

  Geçmiş senelere göre bu sene niçin balık daha fazla? Sizce bunun sebebi nedir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   2017 senesinde deniz tam anlamıyla 5 Eylül’de ısındı. Kışında deniz pek soğumadı. İlk baharın başlamasıyla da hemen ısınmaya başladı. Bu durumun balıkların erkenden yumurta bırakmasına vesile olduğunu düşünüyorum. Böyle olunca kıyılarda balık miktarı hemen arttı. Bu sayede bütün sezon boyunca büyük balık avı yapmak mümkün oldu. Neredeyse büyük balıklar hiç kıyılardan ayrılmadı. Sürekli yeni sürüler kıyılarda dolaşıyordu. Hatta sezon sonunda sahile kadar yanaşmışlardı.

 2. Ali der ki:

  Abi, büyük balığı kaç saatte çekebildiniz?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balığı 40 dakika civarında iki kişi yardımlaşarak çektik. Kanca ağız kısmından girdiği için balığı çabuk yormak mümkün oldu. Geçen gün 20,5 Kg bir Akya avında üçlü kancanın biri dudaktan biriside karın kısmından geçmişti. Balığı yan çekmek çok zor olmuştu. Bu balık avında 16 senelik büyük balık avında ilk defa belime mücadele kemeri takma ihtiyacı duydum. O da yetmedi geçip oturağa oturdum. Avdan sonra da üç gün boyunca belim ağrıdı. Kancanın geçtiği yer, balığın dinç olması balıkla mücadelenin gücünü ve zamanını çok etkiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.