BUYUK BALIK AVINDA HASAT DONEMI BASLADI

Büyük Balık Avında Hasat Dönemi Başladı :

BUYUK BALIK AVINDA HASAT DONEMI BASLADI

Ağustos ayı itibariyle pek çok balık üreme dönemini tamamladı. Artık yeni yavru balıkların hasat dönemi başladı. “Büyük balık küçük balığı yer” mantığıyla büyük balıklar beslenmek için kıyılara yanaşmaya başladılar. Ayrıca göçle kıyılarımıza gelen balıklar da, peşleri sıra pek çok ufak balığı kıyılara doğru yaklaştırdılar. Bu şekilde kıyıdaki balık miktarında ve çeşidinde hızlı bir artış gözlenmeye başladı. Bu hareketliliği daha büyük balıklar da yakından takip ettiler. Bütün bunları takiben yaklaşık bir hafta, on gün aralıkla daha büyük balıklar da kıyılarda boy göstermeye başlar. Bu döneme kısaca büyük balıklar açısından hasat dönemi demek uygun olacaktır.

BUYUK BALIK AVINDA HASAT DONEMI BASLADI

Hasat Döneminde Balık Avlamak Kolaylaşır

Kıyılar balıkla dolunca balık avı yapmanın doğal olarak kolaylaşacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Böyle dönemlerde yem balığı avına daha az zaman harcayarak büyük balık avına başlayabiliriz. Böylece büyük balık avı heyecanını daha uzun süre yaşama şansı olur.

Özellikle sabah çok erkenden yem balığı avını yapıp büyük balık avına geçildiğinde büyük balık avı da kısa sürede gerçekleşebilir. Sabah suyu ve akşam suyu balıklar için beslenme zamanlarıdır. Bu zaman dilimlerinde pek çok balık beslenmek için kıyılara yanaşırlar. Tam bir yeme çılgınlığı yaşanır. Bunu su yüzündeki balık hareketliliğinden de kolayca anlamak mümkündür. Balıklar beslenirken yavru balıkları sersemletmek için su yüzüne doğru hızlıca yüzerek yüzeye yakın balıklara hızla çarparak su yüzüne fırlarlar. Sonra tekrar suya düşerken de tekrar bir arada duran balıklara çarparlar. Bu iki hamlede de pek çok balık sersemler. Diğer balıklar da sersemleyen balıkları yer. Bu şekilde çarpanlar ve toplayanlar şeklinde bir av devam eder.

BUYUK BALIK AVINDA HASAT DONEMI BASLADI

Bugünkü Akya Avının Hikayesi

Sabah erkenden 1 Ağustos gününü değerlendirmek için denize açıldım. Benim zihnimde Ağustos ayı balıklar için hasat döneminin başlangıcıdır. Bu sebeple 1 Ağustos günü denizde olup olta ile büyük balık avı yapmayı kendim için bir gelenek kabul ederim. Zamanın farkında olmadığım için aslında sabah kalkana kadar aklımda hep zıpkınla balık avına çıkmak vardı. Ama 1 Ağustos olduğunu fark edince olta ile av yapmanın daha uygun olacağına karar verdim.

Sabah saat 06.00 da teknedeydim. Güneş daha doğmamıştı. Yemlik balık için oltayı suya bırakarak Adrasan Koyunda yol almaya başladım. İlk yemlik balık oltama Tuzla Koyunun açığında vurdu. Oltayı sarmaya başladığımda diğer oltaya da balık takıldı. Bir anda iki oltada da yemlik balık oldu. Önce ilk balığı tekneye aldım. Sonra diğer oltayı sarıp ikinci balığı tekneye aldım. Artık yem balığı işim bitmişti. Keyifle Çoban Limanına doğru yol almaya başladım. Çoban Limanında bir kaç tur attıktan sonra büyük balık avına başladım.

Akya Oltasını hazırlayıp mavi derinliklere bırakıp 2 – 4 mil arası bir hızla büyük balık avına başladım. Akıntı beni Pırasalı Ada istikametine doğru sürüklüyordu. Pırasalı Adaya yaklaşırken ilk vuruş geldi. Kaloma hızlıca akmaya başladı. Tekneyi hemen açık suya doğru almaya başladım. Sonra balıkla mücadeleye başladım. Balığın mücadele şekline bakılırsa çok büyük bir balık değildi. En fazla 10 Kg civarı bir balıktı. Ama büyük balık avının insana yaşatabileceği mücadele keyfini tamamıyla yaşatıyordu. Keyfim yerindeydi.

Meranın Durumunu Gösteren Balığı Geri Saldım

Akya’yı tekneye alınca bir an dönüşe geçmeyi düşündüm. Daha saat çok erkendi. Bir tur daha yapıp meradaki balık yoğunluğunu görmek istedim. Sonra tekrar Akya Oltasını hazırlayıp Çoban Limanının açığından Pırasalı Ada istikametine doğru olta çekmeye başladım. İlk Akyanın oltaya vurduğu yerden biraz daha ileride ikinci vuruşu aldım. Bu balık ilk balığa göre daha mücadeleci çıktı. Pırasalı Adaya çok yakın olduğum için adadan sıyrılıp açığa çıkmam biraz zor oldu. Her şeye rağmen mücadeleyi başarıyla sonuçlandırıp Akya’yı teknenin yanına getirdim. Hemen kancaları çıkarıp balığı geri saldım.

İlk Akya evin ihtiyacı içindi. İkinci Akya ise meranın durumunu görmek içindi. Bu yüzden birinci balığı aldım. İkinci balığı ihtiyacım olmadığı için geri saldım. Böylece güzel bir av gününü sonuçlandırıp evin yolunu tuttum.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Büyük Balık Avında Hasat Dönemi Başladı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.