BUYUK BALIK AVINA KATILANLARDAKI PSIKOLOJIK DEGISIMLER

Büyük Balık Avına Katılanlardaki Psikolojik Değişimler :

BUYUK BALIK AVINA KATILANLARDAKI PSIKOLOJIK DEGISIMLER

Amatör balıkçılık açısından büyük balık avı değerlendirildiğinde; büyük balığın kendine özgü psikolojik değişimleri vardır. Büyük balık oltaya takıldığında büyük bir sevinç yaşanır. Yaşanan sevinci psikolojik değişimler takip eder. Amatör balıkçıların yaşadığı bu değişimler nelerdir:

BUYUK BALIK AVINA KATILANLARDAKI PSIKOLOJIK DEGISIMLER
  • Büyük balığın mücadele gücü avcıyı şoka sokar. Bir anda bu balıkla mücadele edemeyeceğini düşünür. Yardıma ihtiyaç duyar. Bu yardım hem teknik anlamda, hem de fiziksel anlamda yardımdır.
  • Mücadele sürdükçe balığın ne kadar güçlü olduğunu görür ve ona saygı duymaya başlar. O anda onun hayatı için mücadele eden bir canlı olduğunu anlar. Bu andan itibaren balığında bir can taşıdığını fark eder.
BUYUK BALIK AVINA KATILANLARDAKI PSIKOLOJIK DEGISIMLER
  • Balık teknenin yanına geldiğinde gözlerine inanamaz. “Bu balığı ben mi yakaladım” der. Balık tekneye alınınca balığa dokunup ilk teması yaşar. Bu temas balıkla arasında bir bağın başlangıcıdır.
  • Balıkla kurulan bağı bir sürü soru takip eder. İlk soru “bu balık bu duruma ne kadar zamanda gelmiştir?” olur. Benzer soruları takiben “bu balığı almaya gerçekten hakkımız var mıydı?” der. Bu aşamadan sonra balığı geri bırakma süreci başlar.
BUYUK BALIK AVINA KATILANLARDAKI PSIKOLOJIK DEGISIMLER
  • Artık büyük balık avcısı olmuştur. Ufak balık avı ona keyif vermez. Büyük balıkları daha büyük balıklar takip eder. Balık boyu büyüdükçe geri bırakmak bir zorunluluk olarak ortaya çıkar. Çünkü çok büyük balıklarla mücadele güzeldir. Ama sonrasında balığı tekneden indirmek, arabaya taşımak, taze tutarak eve götürmek, evde temizlemek, ihtiyaç fazlasını dağıtmak ve bütün bu uğraşların balık dağıtılanlar tarafından bir hizmetmiş gibi algılanıp her seferinde balık istenmesi avcıya zor gelir. En doğru seçim balığı geri bırak olur.
BUYUK BALIK AVINA KATILANLARDAKI PSIKOLOJIK DEGISIMLER
  • Balık geri bırakıldığında avcı, artık denizde onun avına devam edebilmesi için üreme faaliyetini sürdürecek bir balık olduğunu bilir. Her geri bıraktığı balıktan sonra artık balık avlamak ona hak olarak gelir.
  • Balığı geri bırakmayı alışkanlık haline getirmiş bir avcı bu konuda toplumu bilinçlendirmek gerektiğini fark eder. Yaptığı avların video ve resimlerini paylaşarak bir toplum bilinci yaratmaya çalışır.

Adrasanbalik olarak yapmaya çalıştığımız tam olarak budur. Öncelikle katılımcıların büyük balık avını öğrenmesi için çabalarız. Sonraki aşamada beraberce bir büyük balık avı yapmaya çalışırız. Büyük balık avı yaptığımızda yukarıda sıraladığımız psikolojik değişimleri her katılımcının yaşadığını izleyip mutlu oluruz.

Hemen her büyük balık avında katılımcılarla büyük balık avının balık stoklarımızı nasıl arttıracağını konuşuruz. Bu sayede büyük balık avına yönelme konusunda kamuoyu yaratmaya çalışırız. Ne kadar çok insanı büyük balık avı konusunda bilinçlendirirsek balık stoklarımızın artmasına o kara çok katkı sağlamış oluruz.

Ayrıca büyük balık avında tek balık kuralıyla bir balığın herkese yeteceği bilincinin oluşmasını sağlarız. Bir balığın dostlarla paylaşılarak yenilmesinin bu bilincin yaygınlaşması adına çok önemli olduğunu vurgulamaya çalışırız.

Büyük Balık Avındaki temel Sloganımız

Büyük balık avına yönelerek ufak balıkların büyümesine ve çoğalmasına katkı sağlarız. Bu sayede gelecekte çıkacağımız büyük balık avında av yapma ihtimalimizi arttırmış oluruz. Büyük balık stoklarımız hem adet, hem kilo olarak arttığında denizlerimiz gerçek anlamda zenginleşmiş olur.

Büyük Balığı Geri Salma videosu: https://youtu.be/pIpfNLLnS-g

Büyük Balık Avına Katılanlardaki Psikolojik Değişimler

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.