BUYUK BALIGIN MUCADELESI AVCILARI HAYRETE DUSURDU

Büyük Balığın Mücadelesi Avcıları Hayrete Düşürdü :

İlk defa büyük balık avına katılanlar büyük balığın mücadele gücünü bilmezler. Hatta bu gücün ne kadar büyük olabileceğini akıllarında canlandıramazlar. Ancak tecrübe ettiklerinde yaşayarak öğrenebilirler. Büyük balık avını tecrübe etmek için bu tura katılmaları gerekir.

BUYUK BALIGIN MUCADELESI AVCILARI HAYRETE DUSURDU

Büyük Balık Avı Herkesin Hayalini Süsler

Her amatör balıkçı bir gün büyük balık avı yapmak ister. Büyük balığın mücadele gücüyle tanışmak ister. Büyük balığın kendisinde yaratacağı etkileri merak eder. Büyük balık avının coşkusunu arkadaşlarıyla paylaşmak ister. Hatta onlara birazda hava atmak ister.

UZUN ZAMANDIR HAYALINI KURUP AVLAMAYI ARZULADIKLARI AKYA AVINI YAPTILAR

Büyük Balıkta Çıkrık Makine Kullanımının Önemi

Büyük balıkla mücadele edebilmek için bol miktarda ip misinaya ihtiyaç vardır. Büyük balık basıp kalomayı boşalttığında ip misina hızla boşalmaya başlar. Ne kadar çok ip varsa mücadele o kadar rahat bir şekilde devam eder. Yoksa ipin bittiği yerde balık ipi koparır. O anda balığı kaçırırız. Balık giderken ip misinayı ve takımı da beraberinde götürür. Bu durum da balığı kaçırdığımıza mı, takımları kaybettiğimize mi, balığın bu vaziyette öleceğine mi üzüleceğimizi bilemeyiz.

BUYUK BALIGIN MUCADELESI AVCILARI HAYRETE DUSURDU

Emniyet Açısından Çıkrık Makine Kullanımının Önemi

Katılımcıların emniyetini ön planda tutmak için çıkrık makineli oltalarla av yapılmalıdır. Zaman içinde iplerde mutlaka azda olsa dönmeler olur. Bu durumun yaratacağı çaparizlerden kurtulmak için çıkrık makineli olta kullanımı şarttır. Oltalar bizi iplerden uzak tutar. İplere her ne şart olursa olsun dokunulmamalıdır. Hatta hızla boşalan ipe temas dahi edilmemelidir. Temas halinde, ip deriyi yakar. İpin ele, kola çapariz olması durumunda hemen kesilmesi gerekir.

BUYUK BALIK AVINDA KAMIS OLTA KULLANIMI ZORUNLUDUR

BUYUK BALIGIN MUCADELESI AVCILARI HAYRETE DUSURDU

Büyük Balıkla Mücadelenin Gücü

Büyük balık oltaya vurduğunda kamış hızla eğilir. Hemen ardından kaloma şiddetle boşalmaya başlar. Sanki hiç durdurulamayacakmış gibi akar. Bu anda avcı şoka girer. Ne yapacağını bilemez vaziyette olayı izler. Sonra kendine gelip kalomayı sıkıp balığı durdurmak ister. Ama bu doğru bir çözüm değildir. Eğer oltanızda mücadele için yeterince ip misinanız varsa telaş etmeye gerek yoktur. Bu yüzden en doğrusu çıkrık makineli olta kullanımıdır.

BUYUK BALIKLARLA MUCADELE TEKNIKLERI NELERDIR

Büyük balık kalomayı boşaltırken en doğru çözüm kalomaya dokunmamaktır. Önceden uygun ayarlanmış kaloma ile avın sonuna kadar mücadele etmektir. Belli bir ustalığa ulaşana kadar doğru seçim bu olmalıdır. Daha sonrasında aktif kaloma kullanmak daha verimli olabilir. Aktif kaloma kullanımının değişik yolları vardır.

Kalomayı doğru kullanarak balığı yorduğumuz gibi, avcının yorulmasını da engeller. Kaloma sıkıyken daha çabuk yoruluruz.

Büyük Balığı Tek Başına Çekmek Mümkün Değildir

Büyük balığın gücü karşısında ava katılanların ortaklaşa hareket etmesi gerekir. Her kes birbirine yardım etmelidir. Yorulan oltayı diğerine verir. Böylece hem dinlenme fırsatı bulurlar. Hem de avın keyfini beraberce çıkarırlar. Böylece avın sonrasında ortak duygularını paylaşma şansları olur.

Büyük Balık Tekneye Alındığında Katılımcılar Gözlerine İnanamazlar

Balık teknenin altında dönmeye başladığında teknede heyecan yeniden doruk yapar. Balık teknenin yanına geldiğinde gözlerine inanamazlar. Balığı tekneye aldığımızda bu hayret daha da büyür. Bu kadar büyük balık avladıklarına inanamazlar. O anda duygular o kadar yoğun yaşanır ki anlatmak mümkün değildir. Bu anı yaşamak gerekir.

Büyük Balığın Mücadelesi Avcıları Hayrete Düşürdü

BUYUK BALIK AVI MUCADELESINI KOLAYLASTIRAN TEKNENIN HAREKETLI OLMASIDIR

Teknenin Hareketli Olmasının Balıkla Mücadeleye Etkisinin Videosu:

https://youtu.be/hLg-sJjptnA

Büyük Balığın Mücadelesi Avcıları Hayrete Düşürdü

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUYUK BALIGIN MUCADELESI AVCILARI HAYRETE DUSURDU için 2 cevap

 1. ali bağcı der ki:

  Büyük balıklar nasıl bu kadar güçlü basabiliyorlar? Kaloma hiç durmayacakmış gibi akıp gidiyor. Balık böyle bastığında aklımıza gelen ilk tepki kalomayı sıkıp balığı durdurmak olur. Bu aşamada kalomayı sıkmak ne kadar doğru olur?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Büyük balıkların güçleri oltanın çekebilme gücünden daha fazla olduğu için kalomayı boşaltırlar. Bu yüzden büyük balık avını yapabilmek için oltanın tüm gücünü değil daha az bir gücünü kullanarak mücadele etmek gerekir. Oltanın gücü, takımın gücünden daha fazla olmamalıdır. Bir başka deyişle, oltanın gücü takımın en zayıf olduğu noktanın üzerinde olmamalıdır. Olursa takım zayıf olduğu yerden kopar.

   Büyük balığın mücadelesinin ilk anlarında en fazla zarar görecek kısım takımım ilk 12 cm dir. Takımın bu bölümü en sağlam materyalle yapılmalıdır. Biz takımların bu kısmında toplam çekeri 272 Kg olan örgü ipler kullanırız. 15 – 20 Kg bir Akya kaloma çok sıkıysa veye takım dipte taşa takılırsa rahatça koparabilir. Bu kısmın kopmasının önlemenin bir yolu da kalomayı biraz daha açık yapmaktır. Kaloma sıkılığı arttıkça risk artar. Kaloma sıkıyken balık kancanın takıldığı yeri yırtarak oltadan kurtulmayı da başarabilir. Bu yüzden kaloma bu ihtimaller göz önünde bulundurularak ayarlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.