BALIK AVINDA YEMLI DIP SIRTISININ CEKILMESI

Balık Avında Yemli Dip Sırtısının Çekilmesi :

BALIK AVINDA YEMLI DIP SIRTISININ CEKILMESI

Büyük balık avında dip sırtısı genelle yavaş çekilir. Yemin ve kurşun ağırlıkların dibe inmesi için yavaş çekilmesi gerekir. Tekne hızlandığında kurşun ağırlıklar ne kadar ağır olursa olsun sürtünmenin etkisiyle yükselir. Bu yüzden dip sırtısı ağır yolla çekilerek yapılmalıdır. Ayrıca yemli takımlarda yemin dönmeden düzgün gelmesi için de yavaş çekmekte fayda vardır. Yemi yavaş çekerken arada bir yapılan ani hızlanmalar av verimini arttırır. Tekne aniden hızlandığında yem hızlanarak yükselir. Bu hareketlenme yakındaki büyük balıklarda yem kaçıyor izlenimi yaratır. Bunun üzerine hızlıca ileri atılarak yeme hamle yaparlar. Bu sayede av yapma veriminde artış olur.

BALIK AVINDA YEMLI DIP SIRTISININ CEKILMESI

Yemli Dip Sırtısı Nasıl Çekilir?

Canlı veya taze yemle takım hazırlandıktan sonra motor çalıştırılıp yol verilir. Tekne giderken kontrollü bir şekilde yem denize bırakılıp takım salınır. Çıkrık makineden örgü ip salınırken kontrol elden bırakılmaz. İp salma hızı tekne hızını geçmemelidir. Ağır kurşunlu takımlar hızlı salınırsa, kurşun hızla aşağı düşer. Buna karşılık o kadar hızlı hareket edemeyen yem gelip örgü ip bedene sarılır. Bu şekilde salınan takımla balık avlanmaz. Balık avlamak için takımın düzgün ve kontrollü salınması çok önemlidir.

BALIK AVINDA YEMLI DIP SIRTISININ CEKILMESI

Takımın Düzgün Salınması Nasıl Yapılmalıdır

Tekne 3 – 5 mil hızla giderken yem suya bırakılır. Kontrollü bir şekilde takım salınmaya başlar. Salma hızı tekne hızından yavaş olmalıdır. En ufak tereddüt olursa salma işlemine ara verilip takımın düzelmesi sağlanmalıdır. Sonra yeniden salma işlemine devam edilir. Takım derinliğe bağlı olarak salınır. Örneğin 40 m derinde olta çekilecekse, 60 m civarında salmakta fayda vardır.

BALIK AVINDA YEMLI DIP SIRTISININ CEKILMESI

Dip Sırtısında Kurşun Ağırlık Neye Göre Ayarlanır

Tekne 2 mil hızla giderken takım hafif negatif olacak şekilde ağırlık seçilmelidir. Tekne 2 mil hızla giderken takım hafifçe derinleşir. Tekne ani hızlanmalar yaptığında takım yukarı gelir. Bu şekilde takımı derinleştirip yukarı alarak balık avı verimi arttırılır.

BALIK AVINDA YEMLI DIP SIRTISININ CEKILMESI

Dip sırtısında ağır kurşun ağırlık kullanılması takımın kontrollü çekilmesini zorlaştırır. Sırtı çekerken en ufak dikkatsizlikte takım dibe takılır. Oysa yemli dip sırtısında takım dibe dokunmamalıdır. Yem dibe dokunduğunda formu bozulabileceği gibi, dipten çer çöp de alabilmektedir. Her iki durumda da balık avı yapmak riske girer. Böyle bir durumda takımda sorun olduğunu takımın ağırlaşmasından ve dönmeye başlamasından anlayabiliriz. Takım dönerken kamışın ucunda ufak salınım hareketleri olur. Bu takımın dönmesine işarettir.

Balık Yakalanınca Ne Yapılır

Canlı Yemli Dip Sırtısı Çekerken: Canlı yemle dip sırtısı çekerken kaloma çok az sıkılır. Kalomanın sıkılığı takım serbest akışa geçmeyecek kadardır. Bunun sebebi: canlı yem gözünün üstünden bir ip geçirilerek tek bir kancaya takılır. Büyük balığın hamlesi balığa gelirse ipin geçtiği yerden yırtılmaması için kalomanın gevşek olması gerekir. Kaloma kolayca boşalırken büyük balık yemi yutmaya çalışınca kanca dudaklarına takılır. Kanca dudaklara takıldığında büyük balığın kaloma boşaltma hızında ani bir artış olur. Bu aşamadan sonra kaloma kademeli olarak sıkılarak olması gereken ayara getirilir. Sonrasında büyük balıkla mücadele başlar. Bütün bunlar olurken tekne açık suya doğru hareketlenir. Bu şekilde taşlık bölgeden uzaklaşılır.

Ölü Yemle Dip Sırtısı Çekerken: Ölü yemle dip sırtısı çekerken kaloma olması gereken yere ayarlanabilir. Belki kaloma çok az gevşek ayarlanıp balığa hakim olduktan sonra olması gereken yere getirilebilir. Bu şekilde biraz gevşek kaloma ilk başta büyük balığın gücünün boşa çıkarılması için faydalı olabilir. Böylece balık kaçırma ihtimali azaltılmış olur.

Her iki yöntemde de balık oltaya takıldığında tekne mutlaka taşlık bölgenin dışına doğru hareketlenmelidir. Bu sayede balığın daha az mücadele etmesi sağlanır. İlk başta şiddetle çeken balık bir süre sonra tekne ile beraber açık suya çıkmaya razı olur. Bu aşamadan sonra 2 mil hızla giden teknenin peşinden gitmeye başlar. Bu şekilde giderken balık hızla yorulmaya başlar. Bu sayede balığın mücadele gücü zayıflar. Daha kısa sürede balığı tekneye almak mümkün olur. Özellikle 20 – 30 Kg üzeri büyük balıklar ile mücadele ederken teknenin 2 mil hızla açık suya doğru gitmesi bir zorunluluktur.

Balığı ne kadar çok yorarak mücadele edersek teknenin yanına geldiğinde yukarı alması o kadar kolay olur. Yoksa büyük balıkları tekneye almak da zor bir iştir. Teknedeki en usta avcı kimse bu işi o yapmalıdır.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/cuVa2i5XM6c

Balık Avında Yemli Dip Sırtısının Çekilmesi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.