BALAYINDA BALIK AVI KEYFINI AKYA AVI YAPARAK YASADILAR

Balayında Balık Avı Keyfini Akya Avı Yaparak Yaşadılar :

Balık avı turu tur şekli, Palamut’un yem yapıldığı yemli dip oltası ile Akya avı.

BALAYINDA BALIK AVI KEYFINI AKYA AVI YAPARAK YASADILAR

Çiftimiz balayı haftasında bizimle balık avı turuna çıkmak istediler. Bu sebeple, balık avı turundan bir gün önce bizim pansiyonda konakladılar. Ertesi gün sabahtan balık avı için sahilden tekneye binerek denize açıldık.

Adrasan sahilinden 300 m açıldık. Önce oltaların nasıl kullanılacağını anlattım. Sonra Palamut için yüzey rapalasını denize bıraktık. Adrasan Feneri açığında ilk Palamutları avlayarak balık avına başladık.

BALAYINDA BALIK AVI KEYFINI AKYA AVI YAPARAK YASADILAR

Sulu Adaya doğru gitmeyi ve orada balık avı yapmayı kararlaştırdık. Sulu Ada yolunda çok güzel yemlik Palamutlar avladık. Her Palamut avladığımızda olta takımlarına, kamış ve çıkrık makineye alıştılar. Akya avı için tecrübe toplayıp, kaloma mantığını öğrendiler. Bu şekilde uygulamalı olarak bilgiler üst üste kondu. Bu şekilde Akya avı için ciddi hazırlık yaptık. Böylece balık avı turunun hedefine yavaş yavaş ulaşmış oldular.

Sulu Adada bir tur atarak Palamut durumuna baktık. Birkaç Palamut orada da avlayınca, “burada kesin Akya vardır” dedik. Akya oltalarını hazırlamak için adadan 500 – 600 m kadar uzaklaştık.

Akya oltasını hazırlayıp denize bıraktık. Rölanti hızında dolaşmaya başladık. Saat 12.00 olmasına rağmen Akya avlayamadık. Çok ilginçti. Bu kadar Palamut’un olduğu bir yerde Akya’nın oltalarımıza asılmaması tuhaftı.

Güneş iyice etrafı yakmaya başlamıştı. Biran evvel Sulu Adanın küçük plajında denize girip serinlemek istiyorduk. Nedense oltaları çekmek içimden hiç gelmiyordu. Mola vermek için geniş bir açıyla Sulu Adanın plajına doğru yöneldik.

BALAYINDA BALIK AVI KEYFINI AKYA AVI YAPARAK YASADILAR

Öğlen Molası Vermek İstiyorduk Ama Oltaları Çekmek İstemiyorduk

Özgür “oltaları çekmeden yanaşmak mümkün değil mi?” diye sordu. Biraz oltaları sararak mümkün olduğunu söyledim. Oltaları 20 m suyunda çekebilecek şekilde topladık. Sahile doğru yanaşmaya başladık. Kafamda bir nokta belirledim. O noktaya geldiğimizde oltaları toplayacaktık. O noktaya çok kısa bir mesafe kala Özgür’ün kaloma hızla boşalmaya başladı. Tam da arzuladığımız şey olmuştu. Arkadaşlar sevinç çığlıkları atıyordu.

Oltaları sarmaya başladık. Diğer oltayı hızlıca topladım. Özgür’den sabit kaloma ile oltayı çekmesini istedim. Büyük bir sabır ve azimle oltayı sarıyordu. Balığı bir an evvel görme isteği teknede kol geziyordu. Arkadaşları sakinleştirmeye çalışıyordum.

Akya gibi büyük balık avı çok fazla sabır isteyen bir işti. 20 – 25 dakika sonra Akya  altımızda gözükmeye başladı. Deniz o bölgede çok sakin ve berraktı. Akya çok belirgin bir şekilde gözüküyordu. Akya’nın bu kadar net gözükmesi balık avı açısından çok keyifli bir durumdu. Akya’nın aşağıdaki dönüşlerini seyretmek çok güzeldi. Birazdan Özgür takımı çekmeye başladı. Akya, teknenin yanına geldiğinde bir kaç sefer çırpındı. Tekneden uzaklaşmaya çalıştı. Ama uzanıp tekneye aldık. Arkadaşlar bu kadar büyük balık beklemediği için Akya’dan biraz korkmuştu. Daha sonra Özgür Akya’yı hayran gözlerle seyre dalmıştı. Keyifle Sulu Ada plajına çıktık.

BALAYINDA BALIK AVI KEYFINI AKYA AVI YAPARAK YASADILAR

Akya avından sonra Sulu Ada bize ödül gibi gelmişti. Sulu Adanın keyfini çıkarıp denize girdik, dinlendik. Akya gibi bir trofe avından sonra, öğleden sonra avı önemini kaybetmişti. Çok oyalanmadan saat 16.00 gibi dönüşe geçtik. Akşam yemekte Akya vardı.

Balayında Balık Avı Keyfini Akya Avı Yaparak Yaşadılar

BALAYINDA BALIK AVI KEYFINI AKYA AVI YAPARAK YASADILAR

BALAYINDA AKYA AVI COSKUSU

Balayında Akya Avı Videosuhttps://youtu.be/GBKTI-VBv24

Balayında Balık Avı Keyfini Akya Avı Yaparak Yaşadılar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.