AMATOR BALIKCILARIN BUYUK BALIK AVINA YONELISI

Amatör Balıkçıların Büyük Balık Avına Yönelişi :

AMATOR BALIKCILARIN BUYUK BALIK AVINA YONELISI

Amatör balıkçı balık avına kıyıdan at çek yaparak başlar. oltasına ilk balıklar takılmaya başladığında “bunlar büyük balık olsaydı ne güzel olurdu” diye düşünür. Ama ilk başlarda öğrenmesi gereken pek çok şey vardır. Balığın oltaya nasıl atladığını öğrenir. Balığın oltaya takıldığında kurtulmak için nasıl çabaladığını fark eder. Sonra balığın oltadan nasıl kaçabildiğini anlamaya çalışır. Daha fazla balığı aynı oltada nasıl yakalayabileceğini öğrenir. Kendine bütçesine uygun bir kamış olta seti alır. Bu aşamada kendi olta takımını yapmaya çabalar. Birkaç balıkçı düğümü öğrenir. Kendi yaptığı takımlarla ilk balıklarını yakalamanın sevincini yaşar. Bu şekilde bir gelişim süreci yaşar. Bilgi ve tecrübesi arttıkça büyük balık avına merakı iyice artar. Artık büyük balık avlama zamanı gelmiştir.

AMATOR BALIKCILARIN BUYUK BALIK AVINA YONELISI

Büyük Balık Avına Yöneliş

Büyük balık avına yöneliş iki aşamada olur. İlk aşamada kendi başına bir şeyler yapmaya çalışır. Eğer bulunduğu çevrede büyük balık avı yapanlar varsa onlardan bilgi alarak bir yol izlemeye çalışır. Bu aşamada en önemlisi olta ve malzeme seçimidir. Doğru malzeme seçiminin ne kadar önemli olduğunu, küçük balık avında edindiği tecrübeden dolayı biliyordur. Bu yüzden hata yapmamak için araştırma yapmaya başlar. İlk büyük balık avı tecrübesini kıyıdan at çek yaparak yaşar. Ama kısa süre sonra kıyıdan at çek yaparak çok büyük balık avı yapmanın ne kadar zor olduğunu fark eder. Uygun meralara giderek av yapmak cazip seçenek olmaya başlar. Masraflar artar. Balık avına daha fazla zaman ayırmak gerekir. Bazıları işlerini aksatmaya başlar. Ancak çok azı belli bir seviyeye kadar tecrübe edinebilir. Ulaşılan en son noktada büyük balık avı için bir teknenin şart olduğu anlaşılır.

AMATOR BALIKCILARIN BUYUK BALIK AVINA YONELISI

Açık Denizde Büyük Balık Avı Deneyimi

Amatör balıkçı için tekne edinmek ne kadar doğru bir seçimdir? Deniz kenarında yaşayan ve tekneyi koyacak yeri olanlar için nispeten kolaydır. Ama açık denizde büyük balık avı yapmak öyle kolay bir iş değildir. Denizciliği öğrenmek bir yandan, diğer yandan büyük balık avını öğrenmek kişiyi zorlar. Mali yükü de çabasıdır. Tek başına altından kalkılacak gibi değildir. Çeşitli çözümler denenir. Ama masraflar çok fazladır. Herkes aynı heyecanı taşımaz veya vakti yoktur. Çoğuna da masraflar ağır gelir. Üstelik onca çabaya rağmen sonuç almak da oldukça zordur. Oysa büyük balık avı devamlılık ister. Seyrek aralıklarla çıkılan avlardaki bilgileri bir araya getirip çözümler üretmek pek mümkün olmaz. Kanaatler ile çok fazla yol almak mümkün değildir. Yılgınlık adamı bezdirir. Son çare bir bilenden yardım almaktır. Bir bilenden yardım almak ikinci aşamada yapılacaklar arasındadır.

AMATOR BALIKCILARIN BUYUK BALIK AVINA YONELISI

Büyük Balık Avını Bilenden Yardım Almak

En güzel yolu bu kişilerle beraber balık avına çıkmaktır. Yalnız çıkan ustalar genellikle yanlarına birisini almak istemezler. Çünkü detayları fark edip değerlendirmek için sessizlik ve sakinlik isterler. Birilerinin istek ve sorularına muhatap olurken bunu yapamayacaklarını bilirler. Ama usta avcıyı ikna edip öğretmeye razı edilebilirse çok faydalı olacaktır. Bir de bir den fazla usta ile bunu yapma şansı olursa daha iyi olur. Tabii bu çok az kişiye nasip olur. Bu seçenek çok sınırlıdır.

AMATOR BALIKCILARIN BUYUK BALIK AVINA YONELISI

Büyük balık avını bilenlerden bazıları tur düzenlerler. Onların turlarına katılmak mümkündür. Onların içinde de öğretme hevesi olanı bulmak gerekir. İşte o zaman öğrenme şansı olur. Üstelik bu kişilerin turlarına defalarca katılma imkanı vardır. Bu şekilde daha az maliyetle kendini geliştirme şansını elde edebilir. ayrıca kişisel gelişimi yanında bu turlara her sene katılarak gelişimini devamlı ve güncel kılma şansını yakalayabilir. Çünkü tur düzenleyen ustalar balık avına hemen her gün çıkarak bilgilerini devamlı geliştirirler. Onları takip ederek güncel kalmayı başarmak mümkün olur. Bu şekilde seneler geçtikçe amatör balıkçımız artık ustalar arasına katılacak hale gelir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Amatör Balıkçıların Büyük Balık Avına Yönelişi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.