ADRASANDA ILK TORIK AVIMIZI YAPTIK

Adrasanda İlk Torik Avımızı Yaptık :

 TORİK AVI VİDEOSU –

Enzo beyle sabah denize açıldık. İlk olarak Adrasan Koyunda yüzey sırtısı çektik. Hacivat Burnuna kadar oltalarımızda hareket olmayınca, iki yandan salladığımız oltalarla, dip sırtısı çekmeye karar verdik. İki yandaki olta ile dip sırtısı çekerken, ortadan, ucunda 7 cm yüzey rapalası olan Palamut çaparisi ile yemlik Palamut avına devam ettik.

Hurmadan, Sulu Adaya doğru yöneldiğimizde, 7 cm yüzey rapalası olan oltanın kaloması şiddetle boşalmaya başladı. Hemen ufak kamışı yerinden çıkararak, kaloma rahat boşalabilmesi için balığın çektiği yöne doğru eydim. Çıkrık makinenin kaloması sonuna kadar açıktı. Balık o kadar şiddetle basıyordu ki, rapalanın bağlı olduğu misina kopabilirdi.

Balığın ilk çekme şiddetini boşa çıkara bilmek için uğraşıyordum. Bir ara kalomanın boşalmasına elimle çekerek yardımcı oldum. Balık, 100 m kadar kalomayı boşalttıktan sonra dibe iyice yaklaştığından yavaşladı. Kalomayı biraz sıkıp balığı çekmeye başladık. Zaman zaman balık asılarak kalomayı boşaltmaya devam ediyordu. Balıkla olan bu mücadele 15 – 20 dakika kadar devam etti. Takımlarınız avladığınız balık için inceyse çok sabırlı olmak gerekir.

Balık oltaya takılıp kalomayı boşaltmaya başladığında, 5 – 6 kg Yazılı Orkinos avladığımızı düşünmüştüm. Kalomayı hafif kapayıp çekmeye başladığımda, misina kopmasın diye çok dikkatli olmaya çalışıyordum. 10 dakika sonra balık teknenin altına geldiğinde, balığın Torik olduğunu gördük. Rapaladan önce çapari takımı olduğundan balığı almaya çalışırken çaparinin oluşturacağı problemlere karşılık, Toriğin teknenin altında dönerek yorulmasını bekledik. Torik yorulunca tekneye aldık. Enzo beyle çok güzel bir Torik yakalamıştık. Adrasan’da Torik yakalamak beni çok mutlu etti.

Adrasanda İlk Torik Avımızı Yaptık

Bu bizim Adrasan’da ki ilk Torik avımız oldu.


 

 

Bir önceki yazımız olan BU MEVSIMDE ADRASANDA TORIK AVI BIZI COK SASIRTTI başlıklı makalemizde Balığı Tekneye Alma Teknikleri, Balığımızı Bitirdik Mi Göçe Mi Zorladık ve Balığın Azalmasında Kim Suçlu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir