ADRASAN SAHILI

Adrasan Sahili :

Adrasan Sahili çok büyük bir koyun içinde yer almaktadır. Sahil uzunluğu 2,5 – 3 Km kadardır. Koyun sol tarafının çıkışı 5 mildir. Sağ tarafının çıkışı 1,5 mildir. Sahilin sol yarısı taşlık ve kumluklardan oluşurken, sağ yarısı tamamen kumluktur.

Adrasan Koyu, sadece doğu ve güney doğuya açıktır. Diğer taraflardan yüksek dağlarla çevrilidir. Bu sebeple sadece doğu ve güney doğudan gelen sert rüzgarlar Adrasan da fırtına etkisi yaratabilmektedir. Yazın doğu ve güney doğu rüzgarları çok sert esmediği için büyük fırtına görülmez. Dalgalardan en fazla etkilenen kısım sol taraf olduğu için bu taraf taşlık ve kumluktur. Fırtınalı zamanlarda dalgalar kıyıya bazen kum, bazen de taş yığmaktadır.

Kumsal bandı 50 – 70 m. bir bant şeklinde 2,5 – 3 Km boyunca kesintisiz uzanmaktadır. Sahilde belli aralıklarla, Kumluca Belediyesinin 2014 baharında yaptırdığı şezlonglar, şemsiyeler, duşa kabinler ve tuvaletler vardır. Bu sayede sahili kullananların sahilde zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması kolaylaşmıştır. Ayrıca yol boyunca kamp yerleri, araba park alanları ve yürüyüş yolu da yapılmıştır.

Akdeniz de dağlar denize çok yakın sıralanmışlardır. Hakim rüzgarlar da kuzey ve batı rüzgarlarıdır. Bu rüzgarlar Adrasan da sabah ve akşamları genellikle batı ve kuzey-batı yönünde eser. Bu rüzgarlar özellikle sert estiği günlerde denizi çok çabuk temizler. Akdeniz’in genelinde bu durum geçerlidir. Bu sayede Akdeniz devamlı temiz kalır. Bu büyük şansı iyi değerlendiren misafirlerimiz sahillerimizde gönül rahatlığı ile denize girip, denizin keyfini doyasıya çıkarabilmektedir.

Akdeniz nemli havası ve bakir doğası sayesinde her yeri ormanlarla çevrelidir. Orman maviye yaklaştıkça tadına doyum olmaz güzellikler sergilemektedir. Adrasan bütün çevresinin ormanlık olması dolayısıyla genelde serin esen bir rüzgara sahiptir. Sahiller yazın en sıcak günlerinde 40 derecenin üzerinde sıcaklığa sahipken, aynı zamanda ağaçlık bir bölgede devamlı serin esen rüzgarla üşümek bile mümkündür.

Adrasan Sahili


 

 

Bir önceki yazımız olan AKYA AVININ HEYECANINI YUREKLERINDE HISSETTILER başlıklı makalemizde Akya Avı, Akya Avının Heyecanını Yüreklerinde Hissettiler ve Antalya Balık Avı Turu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni)

8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi.
1989 – 1995 senelerinde bankacılık. 1995 – 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim’de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan’da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.

Bu yazı ADRASAN, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir