BALIK AVINDA KALOMA AYARI

Balık Avında Kaloma Ayarı :

Kaloma (kalama) nedir:

Kaloma teriminin, gemicilik teriminden doğduğunu düşünerek, kalama terimi yerine kullandığımı belirterek, olta tekniğine uygun olarak tanımlamak istemekteyim. Kaloma; olta makinesinin, bir darbe karşısında gevşemesidir.

Balık Avında Kaloma Ayarı

Kaloma ayarı ne zaman gereklidir?:

1- Büyük balık avı yapılacaksa,
2- Avlamayı planladığımız balığa göre, elimizdeki olta takımı zayıf kalacaksa,
3- Balık avında kullandığımız oltada, takımda, suni yemlerin her hangi bir yerinde veya düğümlerde bir problem öngörülüyorsa,
4- Tekne, balık avı için hızlıysa,
5- Balık avı yaptığımız bölgede derinlik fazlaysa,
6- Taşlık bir bölgede balık avı yapıyorsak ve bunun gibi sebepler.

Kaloma ayarı niçin yapılır:

Balığın kaçmasını engellemek içim; balık, oltadaki yeme hamle yaptığında güçlü bir darbe yapar. Çoğunlukla bu darbe, balığın yapabileceği en güçlü darbe olacaktır. Kalomamız uygun bir şekilde ayarlanmışsa, bu güçlü darbe boşa çıkacaktır. Kalomadaki temel amaçta, bu darbeyi boşa çıkararak, balığın kurtulmasını engellemektir.

Kaloma uygun ayarlanmamış veya kapalı olsaydı ne olurdu? Bu darbe esnasında olta hızla çekileceğinden ve müthiş bir rezonans ortaya çıkacağından, yemin bulunduğu bölümden itibaren, darbenin en fazla güç ürettiği 15 -20 cm’lik ilk bölümde kopma olacaktır. Bu kopma genellikle, yemi tutan kancanın bağlandığı düğüm bölgesi ile, ilk 20 cm arasında olacaktır. İlginçtir; bu 20 cm bölgede çok güçlü misine bile kullanılsa, 20 cm den yukarısı daha zayıf misinadan oluşsa dahi, sonuç genellikle değişmemekte, ilk 20 cm bölgede, kopma olmaktadır.

Oltada kullanılan kancaların, halkaların açılmaması için; kalomanın kapalı olması durumunda, ilk darbenin şiddetiyle önce, kancalar açılacak, kancalar kalınlaştırılmışsa, halkalar açılacak, halkalar sağlamsa, yemi tutan kancanın bağlı olduğu düğüm patlayacak veya yemin bağlı olduğu kancanın önünden itibaren ilk 20 cm bölümde kopma olacaktır.

Kamış oltanın, kamış kırılmaması ve/veya makinesinin bozulmaması için; kalomanın kapalı olması durumunda, balık kancaya takıldığı esnada, bazen kamışı tutan kişi, kasılmak ve balığa direnç göstermek yerine, istem dışı olarak, kamışı darbenin geldiği yöne doğru eğerek, nispi bir kaloma verme hareketi yapar. Bu hareketle, oltanın ön kısmında oluşabilecek hasarları bertaraf ederek, sonrasında, kamışta ve/veya makinede hasar oluşmasına sebep olabilir. İlk darbeyi atlattıktan sonra, karşı darbe uygulamaya kalkınca muhtemelen, öncelikle kamışta hasar oluşacak, direnmemiz durumunda, makine problemleri ile karşılaşabileceğiz. Ya da, kamışı elimizden kaçırarak, hem oltadan, hem de balıktan olacağız.

Bu sorunların çözümü nedir?

Öncelikle, kaloma mantığını öğrenmeliyiz. Her zaman, biraz sıkı bile olsa, makineyi kaloması açık tutmalıyız. Hiçbir sebeple, kalomayı sonuna kadar kapamamalıyız. Olta takımımızı denize bıraktıktan sonra ilk iş, kaloma ayarını, şartlara uygun şekilde yapmalıyız. Kalomayı, kendimiz bile yapmış olsak, bu konuda en usta kişi bile olsak, özenle yaptığımız kalomayı sık sık kontrol etmeliyiz. Balık avı esnasında, kullandığımız makineler, kullanılmadan geçen süre uzadığında, sıkıştırma yapabilmektedir. Sık kontroller, bu sıkışmaları önlediği gibi, bu problemi göz önünde bulundurmamızı sağlayacaktır. Bu durumda kalomayı biraz daha gevşetmek çözüm olacaktır.

Uygun kaloma nasıl ayarlanır?:

Tekne hareket ettiğinde, olta takımlarımızı denize bırakıp, avın gereksinimine göre oltayı saldıktan sonra, açma-kapama kolunu kapadığımızda, kalomada akma olmuyorsa, kaloma hafif hafif döner konuma gelene kadar gevşetilir. Hafif dönmelerin olduğu noktadan, tekrar azar azar sıkarak dönmesinin durdurulması sağlanır. Dönmenin durdurulduğu noktanın bir iki tık ilerisi, uygun kaloma yeridir. Tekne, balık avı için yavaş gidiyorsa, bölge taşlık bir bölgeyse, Sinarit ve Lagos gibi taş balıkları için olta çekiyorsak, kalomayı biraz daha sertleştirerek, balığın taşa girmesini engelleme çabası içine girebiliriz.

Sinarit ve Lagos gibi taş balıkları avında, benim tavsiyem, balık oltaya takıldığında, kalomayla pek oynamadan, kaloma akıyor pozisyonda olsa bile, makineyi sarmaya çalışırken, tekneyi rölanti hızında, taşlardan uzaklaştırmaya çalışmaktır. İlginç bir şekilde, çoğu zaman balıklar, bu şekilde taşlardan uzaklaşırken, aşırı direnç göstermezler. Muhtemelen, etrafta uygun taş bulamadıkları için. Çünkü, tam oltaya yakalandıkları anda, etrafta içine sığınabilecekleri taşları ararlar. Bu durumda, Sinarit’lerin kendilerini taştan taşa vurduğunu çok gördüm. Her giremediği taşta, biraz daha yıpranarak, yorulur.

Sinarit veya Lagos, oltaya takıldığında uygun taş bulursa, vay halinize. Olta bir anda, taşa takılmış gibi, sertleşir. Hemen tekneyi durdurup, tornistan yaparak, oltayı gergin şekilde sarabileceğiniz hızda, geri gitmelisiniz. Misinanın doksan derecelik açı yaptığı, en dik pozisyona geldiğinizde, tam balığın girdiği taşın üzerindesinizdir. Bu aşamada, oltayı hafifçe gererek, bazen gergin tutarak, balığı dışarı çıkmaya zorlamalısınız. Balık çoğunlukla, bu aşamada yorulduğundan, dışarı çıkacaktır. Çıkmıyorsa, bir şamandıra bağlayarak, zaman zaman kontrol etmek gerekir.

Derin suda balık avı yapıyorsanız; uygun kaloma, her zaman nispeten gevşek olan kalomadır. Büyük balıklar genellikle, ya dibe dalmak isterler, yada uzaklaşmak isterler. Başlangıçta, balığa yol vermeniz gerekir. Geçen her sürede balık yorulacağından, balığı alma şansımız artacaktır. Geçen her dakika, bizim lehimizedir. Hiç acele etmeden, mücadelenin keyfini çıkarmak, en doğru hareket olacaktır. Amatör balıkçı için, balık avı, bu mücadele ile anlam kazanmaktadır. Balık avından sonra, aklımızda kalacak en önemli şey, bu mücadelenin uzunluğu, şiddeti, balığın kurtulma çabasıdır. Bazen balığın kurtulma gayretinden öylesine etkileniriz ki, balığı tekneye aldıktan sonra, mücadelesine saygı duyarak, denize geri bırakırız. Hayatı için yılmadan mücadele eden her canlı yaşamayı hak ediyordur. Bu, avımız olsa bile. Avcının, avına saygısı…

Balık Avında Kaloma Ayarı

Aktif kaloma nedir, nasıl yapılır?:

Aktif kaloma; balığı yormak amacıyla, balık çekerken, kalomayı gevşeterek, balık çekmeyi bıraktığında, kalomayı sıkıp çekerek yapılan kalomadır. Kalomayı gevşetip-sıkmalar, balık tekneye yaklaşana kadar devam eder. Balık tekneye yaklaştığında, orta karar bir kaloma ayarı, uygun olacaktır. Kesinlikle, sıkı kaloma değil. Balık tekneye uzak mesafedeyken, takımın her noktası esnerken, balık tekneye yaklaştığında, esneme en aza iner. Bu noktada kalomanın hafif gevşek olması, balığın tekrar basması durumunda, sorun çıkmasını engeller. Koparmadan, takımı almasına izin verilmiş olur. Sonra balığı tekrar, aynı yöntemle yukarı alabilirsiniz.

Balık Avında Kaloma Ayarı

BUYUK BALIK AVINDA AKTIF KALOMAYA EN GUZUL ORNEK

Balık Avında Kaloma Ayarı


 

 

Bir önceki yazımız olan ADRASANDA SINARIT AVINA DOYDUK başlıklı makalemizde Adrasan, Adrasan Balık Avı ve Adrasanda Sinarit Avına Doyduk hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BALIK AVINDA KALOMA AYARI için 1 cevap

  1. Geri izleme: Balık Avı | adrasanbalik.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir