ZIPKINLA BALIK AVI – SINARIT AVI

Zıpkınla Balık Avı – Sinarit Avı :

Sabah erkenden tekneye binip, Kelleci Burnuna, zıpkın avı için yola çıktım. Yol boyunca, Palamut avı için yüzey sırtısı çektim. Hava güzel, deniz sakindi. Hayatta en çok sevdiğim şey, günün bu saatinde denizde olmaktı. Keyifle yol alırken, Palamutlar peşimi bırakmıyordu. Çoğu zaman, Zıpkın avına giderken Palamut avı için olta çekmeme kızmışımdır. Palamutlar devamlı oltaya atladığı için, “Palamut avına mı geldik, zıpkın avına mı?” diyerek yüzey sırtısı toplayarak yola devam ettiğim çok olmuştur. Ne hikmetse, boş gitmeyelim diye olta atınca, balıklar peşimizi bırakmaz.

Kelleci Burnuna geldiğimde tekneyi demirleyip, malzemeleri kuşandım. Denize inip, etrafta dolaşarak denize adapte oldum. İlk dalışlara başladım. İkinci dalışımdı. Henüz daha negatif basınç dalışlarını yapıyordum. Yaklaşık 1,5 dakikadır suyun altındaydım. Tam çıkmak için sol elimi taşa basıp taştan yükselmiştim ki, Sinaritin geldiğini gördüm. Zaten içimde hava olmadığı için kendimi bıraktım. Yavaşça kalktığım taşa tekrar yatabildim. Bu hareket Sinaritin dikkatini daha çok çekti.

Genellikle, hareket olduğunda, Sinarit hemen uzaklaşır. Ama bu sefer farklı oldu. Kısmetim bana doğru son sürat geliyordu. İyice yaklaşmasını bekledim. Artık, çok yakındı. Tam dönüşe geçmek için yan verdiğinde, atış yaptım. Şiş, delip geçti. Suyun yüzüne doğru çıkarken ipi gevşek bıraktım. Sinarit avında ipe kesinlikle asılmam. Balık, nereye istiyorsa gitsin. İpe asılınca hemen kendini yırtar. Sinarit, bir iki hızlıca debelenip, ipe asıldı. İpi serbest olduğundan biraz uzaklaşır gibi oldu. Ama hemen sonra, debelenip sırt üstü zemine düştü. Belli ki omurgası kırılmıştı. Sinaritin bu hali beni çok üzdü. Koca Sinarit, ipi hışımla çekerek kendine girecek taş arayacakken, dipte sırt üstü yatıyordu. Dalarak Sinariti dipten alıp tekneye gittim. Sinariti tekneye bırakıp, isteksizce bir iki dalış yaptım. Dalış isteğimi körledikten sonra tekneye döndüm.

Çok güzel bir av olmuştu. 5 Kg Sinarit teknede yatıyordu. Tek eksik; Sinariti avladıktan sonra, o çetin çıkarma mücadelesini yaşayamamak olmuştu. Zıpkınla Sinarit avında, macera kıvamındaki Sinariti taştan çıkarma mücadeleleri, avın en güzel kısmıdır. Her seferinde, bu iş nasıl olacak sorusu, avın en heyecanlı kısmıdır. Balığa bir an evvel sahip olma duygusu, dalınması gereken derin sular, önümde duran taş engeli. İşte, Sinarit avının en büyük keyfi. Sinarit avlamak ayrı bir keyif, Sinariti taştan söküp almak ayrı bir keyif. Zıpkın avının en üst noktası.

Zıpkınla Balık Avı – Sinarit Avı

 

 

Bir önceki yazımız olan JIGGING SINARIT AVI başlıklı makalemizde Adrasan, Balık Avı Videoları - Jigging ile Sinarit Avı ve Jig hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR, ZIPKINLA BALIK AVI kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir