UZUN ARADAN SONRA OGLUMLA AKYA AVLADIK

Uzun Aradan Sonra Oğlumla Akya Avladık :

UZUN ARADAN SONRA OGLUMLA AKYA AVLADIK

Oğlum benden dolayı balık avıyla her zaman ilgili oldu. Fakat çocuklar öğrenme sürecinde olduğu için zaman içinde pek çok şeyle ilgilenirler. Bazı seneler ilgileri bazı konulara yoğunlaşmışken, bazı seneler başka konulara yoğunlaşabilir. Bu yüzden onları ilgilendikleri konularda desteklemek ve yol göstermek gerekir. Ne ile ilgilenmeleri gerektiğini söylemek çok doğru değildir. Her insan kaderi gereği kendi yolundan gider. Kimse onu yolundan saptıramaz. Ama onlara doğru olmak, adil olmak konularında ısrarcı olmakta fayda vardır. “Ne yaparsan yap, ama adil ol. Haklı olana hakkını ver” demek gerekir.

UZUN ARADAN SONRA OGLUMLA AKYA AVLADIK

Oğlumla Çıktığımız İlk Balık Avı

Oğlum olta takımlarına, ufak kamışlara (100 – 120 cm olan kamışlar) ve makinelere karşı ilgisi çok fazlaydı. Zaman zaman eşimle beraber balığa çıktığımızda yanımızda olup bu tür takımlarla oynardı. İlk büyük balık avını 9 yaşındayken yaptı. O günlerde benim işler çok yoğundu. Bir türlü beraber denize bile gidemiyorduk. Boş olduğum bir öğleden sonra hava sert olmasına rağmen denize çıktık. Amaç koy içinden çok dışarı çıkmadan şansımızı denemekti. Tuzla Koyunda aldığımız yemlik balıklar ile hemen büyük balık avına başladık. Zaten Tuzla Koyundan daha ileriye gitmeyi düşünmüyordum. Hemen istikametimizi kıyıya doğru çevirip olta çekmeye başladık.

UZUN ARADAN SONRA OGLUMLA AKYA AVLADIK

Akseki Koyunun ortasına gelmeden kaloma o kadar şiddetli boşalmaya başladı ki, kalomayı sıkmaya çalışmama rağmen balık çok fazla ip misina boşalttı. Takımda çok az ip kalmıştı. Büyük balık yön değiştirip açığa doğru gitmeye karara verince, bana da ip misinayı sarma fırsatı verdi. Hızla ipi toplarken balığı da yorma şansım oldu. Böylece elimizdeki 120 cm kamış ve miadı dolmuş çıkrık makine ile mücadeleyi sürdürme fırsatımız oldu. Sonunda zorda olsa 30 Kg Akya’yı tekneye aldık.

UZUN ARADAN SONRA OGLUMLA AKYA AVLADIK

Bu avdan sonra bir kaç kere daha oğlumla balığa çıktık. Fakat bu dönemde ilgisi artık balık avında değildi. Bu yüzden bu geçiş döneminde ısrarcı olmadım. Sadece yalnız balığa giderken teklifte bulundum. Gelmeyince balığa yalnız gittim. Bazı günler benimle dalmaya geldi. Dalışını geliştirmeye çalıştı.

Dört Yıl Sonra Kankalarıyla Balık Avına Yeniden Heveslendi

Kankaları balık avına çok hevesli olunca bizimkinin de hevesi arttı. Kankalarıyla çıktığı avlarda çok güzel büyük balıklar yakaladık. Artık bana “boş günün var mı?” diye sorar oldu. Boş günüm olduğu hemen her fırsatta gelmeye başladı. Bu av da beraberce çıktığımız avlardan biriydi.

UZUN ARADAN SONRA OGLUMLA AKYA AVLADIK

Sabah erkenden çok azimli bir şekilde teknede yerimizi aldık. İlk iş yemlik balık avı oldu. Yemlik balıklar bizi hiç üzmeden hemen oltamıza atladılar. Bunun üzerine kıyıya en yakın koy başında büyük balığa olta çekmeye karar verdik. Burada av yapamazsak Pırasalı Adaya doğru yol alacaktık.

Akya Oltasına son avladığımız canlı yemi takarak ava başladık. Büyük balık da yem balıkları gibi bizi üzmemeye karalıydı. Daha beş dakika olmadan kaloma boşalmaya başladı. Ama büyük balık bizden daha hızlı davranıp yemi kaptı. Bunun üzerine elimizdeki ölü yemle Akya Oltasını hazırlayıp aynı yeri çekmeye başladık. Daha meraya yeni girmiştik ki, kaloma yine şiddetle akmaya başladı. Bu sefer balık oltaya sağlam geçmişti. Mücadeleyi ilk olarak oğlum yaptı. Elimizde 180 cm 30 Lbs çekeri olan Pelican Oklahama Kamış ve Daiwa LD20TH Saltist çıkrık makine vardı. Oğlum bu makineyi sarmakta zorlanınca mücadelenin kalan kısmını ben sürdürdüm. Balıkla mücadelenin keyfini beraberce yaşayarak balığı tekneye aldık. Bu avdan sonra oğlumla çıktığımız avlara Shimano TLD 50 çift devirli çıkrık makineyi götürdüm. Oğlum ve kankalarının zorlandığı yerde makineyi çift devire alarak daha rahat mücadele etmelerini sağladım. Böylece mücadeleyi kendileri sürdürebildiler. Önemli olan onlara zorlu bir işi yalnız başlarına yapabilecekleri duygusunu yaşatmaktı.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/Y_VZrS9_wBY

Uzun Aradan Sonra Oğlumla Akya Avladık

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.