UREME DONEMININ SONUNDA SEZONA MUHTESEM BASLANGIC

Üreme Döneminin Sonunda Sezona Muhteşem Başlangıç :

UREME DONEMININ SONUNDA SEZONA MUHTESEM BASLANGIC

İlkbahar ayları doğadaki pek çok canlı için üreme dönemidir. Aynı şekilde pek çok balık bu dönemde üreme faaliyetinde bulunur. Sarıkuyruk Akya, Nisan başından itibaren üreme dönemi sürecine girer. Haziran ortalarında da üreme dönemi sona erer. Havanın ve deniz suyunun soğuk olduğu dönemlerde bu süreç biraz daha uzayabilir. Ama genellikle Haziran ayı ortalarında son bulur.

UREME DONEMININ SONUNDA SEZONA MUHTESEM BASLANGIC

Balık avı turlarında mümkün olduğu kadar Haziran ortalarına kadar avladığımız yumurtalı balıkları almamaya gayret gösteririz. Uzun yıllardır yaptığımız avlar ve paylaşımlar sonucunda artık pek çok katılımcı bizim gibi, avladığımız büyük balığı gönüllü olarak geri bırakmayı tercih etmeye başladı. Özellikle sık katılımı olanların bu sürece katılımı daha yüksek düzeydedir. Bu şekilde sportif balık avcılığının ülkemizde yaygınlaşmasını sağlamak konusunda bilinç oluşturmaya çalışıyoruz. Bunu bizzat yaparak insanlara gösterdiğimiz için kabullenme süreci kolay gerçekleşiyor.

UREME DONEMININ SONUNDA SEZONA MUHTESEM BASLANGIC

Sezonu Muhteşem Bir Avla Açtık

Sabah erkenden balık avına çıktım. Bugün Sulu Ada istikametinde av durumunun nasıl olduğunu görmek istiyordum. Adrasan Sahilinden ayrıldıktan sonra yüzey sırtısı çekerek yemlik balık avı arayışıma başladım. Bir süre kıyılara yakın olta çektim. Hiç bir balık hareketi görmeyince açık denize doğru çıkmaya başladım. Ama Sulu Adaya kadar hiç bir hareket olmadı. Adanın etrafında bir kaç yerde oltama Balon Balıkları atladı. Balon Balıklarından kurtulmak için daha açıkları çekmeye başladım. Ama ne yaptıysam yemlik balık oltama vurmadı. Bir süre jigging yaptım. Jigging denememde de Balon Balığı dışında oltama büyük balık takılmadı.

UREME DONEMININ SONUNDA SEZONA MUHTESEM BASLANGIC

BALIK AVI TUR SEKLIMIZ OGRETICI MAHIYETTEDIR

Sulu Adanın karşısındaki koya yöneldim. Orada da sadece Balon Balıkları oltama atladı. Artık Balonlarla uğraşmaktan sıkılmıştım. Zamanda ilerlediği için dönüş yoluna geçtim. Adrasan Feneri civarında bir şeyler yaparım umuduyla yol almaya başladım. Hacivat Burnunu geçmiş fenere doğru ilerliyordum. Kaloma akmaya başladı. İşte büyük balık fırsatı diye sevindim. İtinayla yem balığını tekneye çektim. Hemen canlı yem yapıp büyük balık avına başladım. Kısa süre sonra Balon Balıkları canlı yeme dadanmıştı. Hızlanarak yemi kurtarmaya çalıştım. Ama artık yemin canlı yem olmadığını biliyordum. Yemi kontrol etmek için çektim.

UREME DONEMININ SONUNDA SEZONA MUHTESEM BASLANGIC

Canlı Yemden Akya Oltasına Geçiş

Yem balığının kuyruk kısmının her iki tarafını yemişlerdi. Yeme iki tane üçlü kanca ilave ederek Akya Oltasını hazırladım. Ava bu şekilde devam ettim. Biraz sonra balonlar yeniden vurmaya başladı. Yemi kurtarmak için biraz hızlanınca Akya vuruşları almaya başladım. O kadar sert vuruşlardı ki, keyfim yerine geldi. Önce balığı sert kaloma ile almaya çalıştım. Ama her seferinde kurtuluyordu. Sonra kalomayı biraz gevşetip balığın kancaya geçmesini sağlamaya karar verdim. Balık tekrar vurduğunda kalomaya yol verdim. Bir süre sonra vuruşlar iyice sertleşmişti. Artık balık kancaya geçmişti.

Mücadele başladı. Bu mücadeleyi özlemiştim. Keyifle balıkla mücadele etmeye başladım. Mücadelemiz yaklaşık 15 – 20 dakika kadar sürdü. Sonra balığı tekneye aldım. Güzel bir av olmuştu. Balığı tekneye alınca ilk baktığım yumurtalı olup olmadığıydı. Yumurta yok gözüküyordu. Oltaları toplayıp dönüşe geçtim.

BALIK AVLAMAKTAN UMUDUNU KESMEYEN ODULUNU ALIR

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/zf4ZQ6niCk4

Üreme Döneminin Sonunda Sezona Muhteşem Başlangıç

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

UREME DONEMININ SONUNDA SEZONA MUHTESEM BASLANGIC için 1 cevap

  1. Irfan der ki:

    Hayirli olsun.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.