SONBAHAR BUYUK BALIK AVI YAPILACAK ZAMANDIR

Sonbahar Büyük Balık Avı Yapılacak Zamandır :

SONBAHAR BUYUK BALIK AVI YAPILACAK ZAMANDIR

Balıklar için ilkbahar üreme zamanıdır. Sonbahar ise hasat zamanıdır. İlkbaharda yumurtadan çıkan balıklar sonbahara kadar belli bir boya gelirler. Yazın bitimine doğru büyük balıklar biraz büyüyen ufakları hasat etmek için kıyılara yönelir. Zaten Temmuz ayının ortalarından itibaren Lambuka ile kıyılar göç balıklarıyla dolmaya başlar. Lambuka’nın kıyılara yönelmesiyle hemen peşinden Yazılı Orkinos, Tombik ve diğer Orkinos yavruları da kıyılarda yoğunlaşmaya başlar. Bunların arkasından daha büyük balıklar kıyılarda gözükmeye başlar.

SONBAHAR BUYUK BALIK AVI YAPILACAK ZAMANDIR

Kıyılardaki balık yoğunlaşması en bariz Ağustos başında izlenmeye başlar. Ağustos – Eylül ve Ekim ayları büyük balıkların kıyılarda en yoğun gözüktüğü aylardır. Bu aylarda tam anlamıyla hasat dönemi başlar. Hemen her yerde denizin yüzeyinde balık oynakları görmek keyif vericidir. Kocaman balıkları suyun yüzünde atlarken seyretmek, balık avı yapmaktan daha keyifli olabilmektedir. Avı bırakıp balıkları seyre dalarız. Av her zaman yapılabilir. Ama böyle manzaraları görmek av motivasyonumuzu artırır. Bize balığın çoğaldığını ve kolayca balık avı yapabileceğimizi gösterir. Motivasyon arttıkça av verimliliği de doğru orantılı olarak artar.

SONBAHAR BUYUK BALIK AVI YAPILACAK ZAMANDIR

Lambukaların Peşinden Büyük Orkinoslar Gelir

Özellikle son 4 yıldır Lambuka sürülerini Orkinos sürüleri takip etmeye başladı. Orkinosların su yüzüne atlayışlarını seyretmeyen kalmadı. Bazı günler günlük tekne turuna çıkanlar Orkinos şovu izlemeye başladılar. Herkes birbirine heyecanla Orkinosları anlatıp dururdu.

SONBAHAR BUYUK BALIK AVI YAPILACAK ZAMANDIR

Oltamıza Kılıç Balığı Yavrusu Atladı

Ağustos 2019 başında yem balığı avı yaparken oltamıza Kılıç Balığının yavrusu atladı. Tekneye aldığımız ilk an Zargana olduğunu düşündük. Özellikle Zargana azmanına çok benziyordu. Sonra kılıcını fark edince Kılıç balığı olduğunu anladık. Böyle bir balık teknemize ilk defa giriyordu. Oltaya kocaman Kılıç Balığı takılsa hiç bu kadar şaşırmazdım. Çünkü daha önce defalarca kıyılara yaklaştıklarını görmüştüm. Ama şimdiye kadar hiç Kılıç Balığı yavrusu görmemiştim. Hatta duymamıştım. Bu hiç beklenmedik bir av olmuştu. Kılıç Balığı yavrusu olduğunu anlayınca hemen rapaladan çıkarıp, insanlara örnek olması için videosunu çekip, denize geri iade ettik. Ne zaman bir balığı geri bıraksak daha büyüğü oltamıza takılır. Bu durumu şimdiye kadar Akya avında çok yaşadık.

SONBAHAR BUYUK BALIK AVI YAPILACAK ZAMANDIR

Akya Sürüleri Meraları Doldurur

Özellikle koylarda yavru Yazılı Orkinos, Tombik, Uskumru ve diğer Orkinos yavruları çoğaldığında Akya sürüleri gelmeye başlar. Bazen Akya sürüleri bütün meraları kaplar. Nerede büyük balık avı yapmak istesek orada kocaman sürüler olur. Hatta bir kaç yerde olta çektiğimizde her yerde Akya avı yapabiliriz. Ama günde bir tane büyük balık avladığımız için diğer Akya’yı geri salıp dönüşe geçeriz.

SONBAHAR BUYUK BALIK AVI YAPILACAK ZAMANDIR

Eylül sonu Ekim ayı boyunca Akya miktarı o kadar çok artar ve su yüzü yapar ki, yem balığı avı yaparken veya yemi çekerken 7 cm rapalaya 10 – 30 Kg arası Akyalar atlayabilir. Geçen sene 30 Kg üstü bir Akya ile 5 saatin üzerinde bir mücadele yaptık. Niyetimiz, bize 5 saat boyunca heyecan yaşatan balığı geri bırakmaktı. Tam teknenin altına getirdiğimizde, 5 saat boyunca Akya’nın tutucu dişlerine sürtünen 0,40 mm beden misinası koptu. Balığın kurtulmasına çok sevindik. Tek düşüncemiz rapalanın ona uzun süre engel olmamasıydı. Bu avı ömrüm boyunca unutmayacağım. Bana göre 17 senelik büyük balık avı tecrübemin en tepe noktası oldu.

Devasa Akyalar Peşimizi Bırakmaz Oldu

Özellikle son iki yıldır Akyalar devasa boylar da oltalarımıza atlamaya başladı. Daha önceleri 20 – 30 Kg Akya avı yapmak en büyük hayalimizdi. Son iki senedir devasa balıklar avlamaya başladık. Hatta bazen mücadele etmenin imkansız olabildiği boylar oltamızı koparmaya başladı. Şimdilerde hayalimizi 70 Kg üstü balıklar süslüyor.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Sonbahar Büyük Balık Avı Yapılacak Zamandır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.