SINARIT AVI – PALAMUTU YUTTU ZARGANAYA AV OLDU

Sinarit Avı – Palamutu Yuttu Zarganaya Av Oldu :

SINARIT AVI - PALAMUTU YUTTU ZARGANAYA AV OLDU

Sabah erkenden, Mustafa Abi ile sahilde buluştuk. Onun teknesiyle denize açıldık. Akseki Koyunda Palamut için yüzey rapalasından oluşan oltalarımızı denize bıraktık. Palamut oltamıza Yarasalı Mağara önünde takıldı. İkinci Palamut’u avlamak umuduyla, Palamut avına devam ederken, Çoban Limanını geçmiştik. Burada, Zargana’ların suda bıraktığı izleri görünce, “burada zargana var” diyerek, Zargana oltalarını hazırlayıp hemen suya bıraktık. Az sonra, iki Zargana avlamıştık. “Bu kadar yemlik balık yeter” diyerek, Akya için Palamut ve Zarganayı yem yaptığımız, yemli dip oltalarını hazırladık. Ben, avladığım Palamut’u, Mustafa Abi de Zargana’lardan birini, Akya oltasına takmıştı.

Sinarit (4)        Sinarit (5)        Sinarit (8)

Sazak Koyu girişine geldiğimizde benim Akya oltasında hafif bir çekme oldu. Ben ne olduğunu analiz etmeye çalışırken, Mustafa Abi “ne oldu” dedi. “Galiba, Palamut’u Domuz Balığına kaptırdık” dedim.

Oltayı kontrol için çektiğimde kancada sadece Palamut’un kafası vardı. Mustafa Abi “nasıl oldu” dedi. “Abi sadece hafifçe çekti” dedim. Bu kadar hafif asılmayla, balığın başından aşağısını Domuz Balığının yemesinin mümkün olmadığını düşünüyordum. Domuz Balığı ufak ısırıklarla yemini yer. Böyle bir kerede Palamut’un başından aşağısını alabilmesi pek olası değildi.

SINARIT AVI - PALAMUTU YUTTU ZARGANAYA AV OLDU

Hem şaşkınlık, hem kendime kızgınlık bir aradaydı. İşin ucunda bir de Mustafa Abiye madara olmak vardı. Zargana’lardan sonuncusunu, Akya oltasına taktım. Ceneviz Koyuna geldiğimizde, ikimizde Akya oltaları taşa takılmıştı. Mustafa Abi oltasını hemen kurtarabildi. Ben, biraz uğraştıktan sonra kurtardım. Zargana, biraz zarar görmüştü. Zargana’yı düzeltmeye çalışırken Mustafa Abi, Akya oltasını suya bırakmıştı. Daha ben, Akya oltasındaki Zarganayı düzeltemeden, “geldi” dedi. Mustafa Abi, Akya’yı çekerken ben de hemen oltayı bırakıp, ortalıktakileri teknenin önüne aktarmaya başladım.

Akya çekilirken, ortalıkta sorun olacak her şeyi av bölgesinden uzaklaştırmak alışkanlık halini aldı. Mustafa abi Akya’yı teknenin yanına getirince, uzanıp Akya’yı yanağından yakalayarak tekneye aldım. Akya 4 kg dı. Bizim için biraz ufaktı. Ama yine de güzel av olmuştu.

Sinarit Avı - Palamutu Yuttu Zarganaya Av Oldu

Artık, ikimizde rahatlamıştık. Zargana’yı oltaya takıp yeniden mavi derinliklere bıraktım. Amacım, hiç olmazsa benzer bir Akya avlamaktı. Ceneviz Koyu’dan çıktık. Geri dönüşe geçtik.

Saat iyice ilerlemiş dönüş vakti gelmişti. Ben saat 16:00 da internetcafe’yi açacaktım. Uzun zamandır balık bahanesiyle internetcafe işini aksatıyordum. Bu telaşla “Abi artık dönelim. Akya’yı da aldık” dedim. Mustafa Abi de “Sazak Koyunun çıkışına kadar çekelim. Sonra toplayıp, basıp gidelim” dedi.

SINARIT AVI - PALAMUTU YUTTU ZARGANAYA AV OLDU

Sazak Koyunun çıkışına gelmiştik. Ama ikimizde de toplamak gibi bir istek yoktu. İkimiz de birbirimizden “hadi toplayalım” talebini bekliyordu. Tam, “toplama zamanı geldi”, düşüncesi aklımdan geçiyordu ki, olta hızla çekildi. Kafa vuruşları başladı. “Abi geldi. Tam sen Akya’nın kilosunda” dedim.

Oltayı, hiç boşluk vermeden çektim. Balık teknenin bir iki metre altına geldiğinde, Mustafa Abi “bu Sinarit” dedi. Eğilip denize bakınca, Sinarit olduğunu gördüm. Teknenin yanına gelince Mustafa Abi misinayı tuttu. Ben de şaşkınlık içinde, balığı yanaklarından tutup tekneye aldım.

Mustafa Abi, Sinarit’e şöyle bir baktı. “Bu Sinaritin karnı, niye bu kadar şiş yoksa, senin Palamut’u yiyen bu olmasın” diye espri yaptı.

Sinarit Avı – Palamutu Yuttu Zarganaya Av Oldu

Sinarit Avı - Palamutu Yuttu Zarganaya Av Oldu

Sinarit avı hayallerimi süslemekteydi. Zaten uzun zamandır Sinarit sayıklıyorduk. Sabahleyin de rapalayla iki ufak Sinarit avlamıştık. Onları avlarken de 1 – 2 kg Sinarit hayalleri kuruyorduk. Ama şimdi, kocaman bir Sinarit teknemizde yatıyordu. Bu ne muhteşem bir avdı. İlk defa Akya oltasıyla Sinarit avı yapıyorduk. Mustafa Abi “bir Sinaritin kilosunu, bir de midesinde ne olduğunu merak ediyorum” dedi.

Sinarit Avı - Palamutu Yuttu Zarganaya Av Oldu

Sinarit beni o kadar mutlu etmişti ki, anlatamam. Artık, önümüzde bir ufuk daha açılmıştı. Akya oltasıyla büyük Sinarit yakalama şansımız da vardı. Zaten bu sezon değişik balıkları avladığımız bir sezonu oldu. Bu sene Akya oltasına Akya’nın dışında; Wahoo, Barakuda, Sinarit geldi.

ADRASANDA SINARIT AVINA DOYDUK

Akşam dönüşte balıkları Aybars Otele götürdük. Orada bir masada Mustafa Abi Akya’yı, bende Sinarit’i temizlemeye koyulduk. Önce balığın pullarını temizledim. Sonra karnını açtım. Sonra midesini açtım. Midesinden başsız bir balık çıktı. Balıkları temizlerken, Felix Pansiyonun sahibi Feridun Abi de vardı. “Aaa Sinaritin içinden başsız bir Palamut çıktı” dedi. Şaşkınlıkla Palamut’u incelemeye koyulduk. Başı yoktu. Anüs bölgesinde bizim kanca taktığımız yer yırtıktı. Feridun Abiye göstererek “Abi bak balığın başı yok. Anüsün altı kanca taktığımız yer yırtık. Bu bizim Domuz Balığına kaptırdığımızı düşündüğümüz Palamut” dedim. Sinarit’in midesinden çıkan Palamut henüz sindirilmemişti.  Renkleri bile seçilebiliyordu.

SINARIT AVI BEREKETI BABA OGLU COK SEVINDIRDI

Sinarit Avı – Palamutu Yuttu Zarganaya Av Oldu

Sinarit Avı - Palamutu Yuttu Zarganaya Av Oldu

Sinaritin midesinden Palamut’un çıkması; çok az çekilme ile, Palamut’un baştan aşağısının gitmesini, açıklıyordu. Şimdi, gündeme söyle bir soru çıkıyordu. Acaba, şimdiye kadar domuz balığından şüphelendiğimiz, on defanın üzerindeki, balık kaptırma olayının faili, Sinarit miydi??????

BALIK AVI TURU SEZONUNA SINARIT AVIYLA BASLARSAK NASIL BITER

Yemli Dip Sırtısıyla Sinarit Avı Videosu: https://youtu.be/oZlb1MwdQac

Sinarit Avı – Palamutu Yuttu Zarganaya Av Oldu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.