SEZONA AKYA AVLAYARAK BASLAMANIN SEVINCINI YASADILAR

Sezona Akya Avlayarak Başlamanın Sevincini Yaşadılar:

Sezon başlarken hep aklımızda “bu sene balık avı verimliliği nasıl olacak” sorusu olur. 2018 senesi geçmiş 16 senenin en verimli sezonu olmuştu. “Acaba bu senede üzerine koyarak daha iyi olacak mı?” diye düşünmekten kendimizi alamıyoruz. Bu soruların cevabı genellikle sezon başında cevaplanmaya başlar. Bu sezon ramazan ayına denk gelmesi sebebiyle rezervasyon olarak biraz yavaş başladı. Ama ramazan ayı içinde çıktığımız turlarda güzel avlar yaptık. Hatta kendi çıktığım bir avda 42 Kg Akya avı yaparak rekor avımız gerçekleştirmiş olduk. Bu dönemde Akyalar yumurtalı olduğu için 42 Kg Akya dahil çoğu balığı geri saldık.

SEZONA AKYA AVLAYARAK BASLAMANIN SEVINCINI YASADILAR

Suat ve oğlu Suathan ile çıktığımız avı ramazan bayramı tatilinde yaptık. Onların 2019 sezonunda Adrasan’daki ilk büyük balık avı turları olması sebebiyle çok heyecanlıydılar. Büyük balık avı yapmayı çok istiyorlardı. Hatta avı daha heyecanlı kılmak için Suat ince takımlarla ava gelmişti.

Balık Avı Turumuz Başlıyor

Sabah 06.00 da Adrasan Sahilinde buluşup Sulu Ada istikametine doğru yola çıktık. Yol boyunca yemlik balık için yüzey sırtısı çektik. Sulu Adaya kadar oltaya hiç vuruş olmadı. Kısmette Sulu adada yemlik avı yapmak varmış. Hemen canlı yem yapmaya çalıştık. Ama balık çok yaşamadı. Bunun üzerine Akya Oltasını hazırladık. Sulu Ada ve adanın karşı sahilini çektik. Birkaç defa Balon Balığı vuruşu dışında Akya vuruşu olmadı. Balonlar yemin kuyruk kısmını yemişlerdi. Hatta kuyruktaki üçlü kanca da kopmuştu. Oltayı toplayıp hızla Hacivat Burnuna gittik.

SEZONA AKYA AVLAYARAK BASLAMANIN SEVINCINI YASADILAR

Balon Balığının Yarım Bıraktığı Yemle Akya Avladık

Önce yemlik balığımıza yeni bir üçlü kanca ilave ettik. Takım düzgün bir hal alınca avımıza kaldığımız yerden devam ettik. Hacivat Burnundan, Adrasan Fenerine doğru yemli dip sırtısı çekmeye başladık. Hacivat Burnunu 300 – 500 m kadar geçmiştik ki, kaloma hızla boşalmaya başladı. Akya oltadaydı. Hemen tekneyi açık suya almaya başladık. Açık suya çıkarken mücadele başladı. Yeterince açılınca motoru durdurup mücadeleye devam ettik. İnce takımlarla mücadele hem biraz zor oluyordu, hem de biraz uzun sürüyordu. Sonuç olarak Akya oltadaydı. Ne kadar zor olursa olsun mücadele keyifle sürdürülüyordu. Sonunda Akya teknenin altında gözüktü. Suat oltayı sardıkça biz de balığın dönerek tekneye doğru yükselişini seyrettik. Keyfimize diyecek yoktu.

Balık artık teknenin yanına kadar gelmişti. Suat uzanıp balığı tekneye aldı. Suathan heyecan çığlıkları atıyordu. Akya boy ve kilosuna göre çok iyi mücadele etmişti. Tekneye aldığımızda hala daha çok canlıydı.

Bütün balık avı turuna katılan bütün arkadaşlarımızın balık avı kısmetlerinin hep böyle olması dileğiyle…

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/3EvkulSOpm4

Sezona Akya Avlayarak Başlamanın Sevincini Yaşadılar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.