SAKIN DENIZIN HUZURU BALIK AVININ KEYFI

Sakin Denizin Huzuru Balık Avının Keyfi :

SAKIN DENIZIN HUZURU BALIK AVININ KEYFI

Sabah denize açılırken hava ve deniz çok güzeldi. Böyle sakin havalarda balık avı yapmanın keyfine doyum olmuyor. Dalgalı denizde bulunmayı ve tekne kullanmayı severim. Ama balık avlamaya çalışırken denizin sakin olmasını tercih ederim. Balık avı yaparken denizle uğraşmak ava konsantre olmamı engeller. Hatta bazen tam olarak yapmak istediklerimi yapmak mümkün olmaz. Bu yüzden en keyif verici avlarımı sakin denizde yaparım. Sakin denizde balığı hissetmek ve strateji belirlemek çok daha kolaydır.

SAKIN DENIZIN HUZURU BALIK AVININ KEYFI

Adrasan Fenerinin Açığında Yem Balığı Avı

Adrasan Fenerinin açığında yem balığı yoğunluğu vardı. Üçüncü yem balığını alınca hemen canlı yem yapıp Adrasan Fenerine yanaştım. Fenerin açığındaki deniz içi yükseltisinin önünde büyük balığa olta çektim. Ama Balon Balıklarının yemi parçalaması bir iki dakika sürmedi. Oysa bu kadar yem balığının olduğu yerde büyük balığının da olması gerekirdi. Belki de büyükler yemi aldığım yere yakındı. Aklım Sulu Adanın karşı tarafındaki yükseltilerde olduğu için orada daha fazla oyalanmadım. Oltaları toplayıp hızla Sulu Adaya doğru dümen kırdım.

SAKIN DENIZIN HUZURU BALIK AVININ KEYFI

Büyük Balık Arayışım Başladı

Büyük balık avı yapmayı istediğim yükseltilere 500 m kala canlı yem için bir olta çekmeye başladım. Tam meranın yakınında yem balığını aldım. Akya Oltası ile canlı yemi hazırlayıp dip sırtısı çekmeye başladım. Ama Adrasan Fenerinde olduğu gibi, burada da balonlar İş başındaydı. Hiç oyalanmadan canlı yeme bakarak biraz daha ilerideki deniz içi yükseltisine doğru yol aldım. Oraya vardığımda bir süre daha canlı yem için dolaştım. Fakat bu sefer canlı yem oltama atlamadı. Bunun üzerine vakit kaybetmeden ölü yemle Akya Oltasını hazırladım.

SAKIN DENIZIN HUZURU BALIK AVININ KEYFI

Balonlar Yemlerin Peşini Bırakmıyordu

Meranın en derin kısmı olan 60 metreden başlayarak 45 – 50 m olan uç kısmına doğru dip sırtısı çektim. Tam 50 m suyuna geldiğimde oltaya dip yaptırmaya karar verdim. O ana kadar yeme dokunan olmamıştı. Yem dibe yaklaşırken balonlar yine iş başı yapmaya başlayınca hızla oradan uzaklaştım. Biraz ilerde tekrar oltaya dip yaptırdım. Olta dibe iyice yaklaştığında ufak bir hareketlenme oldu. Bunun üzerine motora biraz yol verince kaloma hızla boşalmaya başladı. Akya oltadaydı.

SAKIN DENIZIN HUZURU BALIK AVININ KEYFI

Önce meranın taşlık dip yapısından uzaklaşmak için daha derin suya doğru dümen kırdım. Sonra motoru durdurup mücadeleye başladım. Balık güzel mücadele ediyordu. Ama elimdeki Shimano TLD 50 II çıkrık makine bu balık için çok güçlüydü. Mücadele çok uzun sürmedi. Balığı tekneye aldığımda çok yorulmamıştı. Umduğumdan küçük olursa geri bırakırım diye hızlı çekmiştim. Akya, 7 Kg altı olsaydı bırakacaktım. Ama 9 Kg civarında olunca almaya karar verdim. Sonra bir süre elimdeki ölü yemle Sinarit için olta çektim. Yem balonlar tarafından parçalanınca yeter deyip eve döndüm.

Sakin denizde huzur içinde yaptığım avdan yiyecek balıkla dönmenin mutluluğunu yaşıyordum. Akdeniz’in keyfini çıkararak ve yanımdan geçen günlük tur tekneleri ile selamlaşarak eve döndüm.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/I8STVYqQBMA

Sakin Denizin Huzuru Balık Avının Keyfi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

SAKIN DENIZIN HUZURU BALIK AVININ KEYFI için 2 cevap

 1. IRFAN UNVER der ki:

  Çoğu balıkçı dalgalı denizde balığın daha iyi olacağını söyler. Siz neden sakin deniz vurgusu yapıyorsunuz?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Dalgalı denizde balık avının yanında pek çok değişkenin avımıza olan etkisini hesaplamak zorundayız. Bazen akıntı, dalga ve rüzgar o kadar zorlayıcı olur ki, hiç bir hesap tutmaz. Tekneyi istediğiniz yerden geçiremediğimiz gibi, oltayı da istediğimiz derinlikte tutmakta zorluk yaşarız. Tekneyi 2 mil hızda tutmak için devamlı alınan yolu takip etmek gerekir. Bu kadar çok detayla uğraşırken bir de balığa odaklanmak iyice zorlaşır.

   Sakin denizde bütün hesaplarımızı sakince yapıp istediğimiz her şeyi zamanında ve yerinde yapabildiğimiz için bütün dikkatimizi balık avına verebiliriz. Kısaca dalgalı ve sert denizle uğraşmak yerine balıkla uğraşırız. Ayrıca güzel havanın huzurlu ortamı her şeyden keyif almak için idealdir. Güzellikler içinde av yapmaktan daha keyiflisi yoktur.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.