PALAMUT AVI HIKAYESI – ADRASANDA AVLADIGIMIZ EN BUYUK PALAMUT

Palamut Avı Hikayesi – Adrasanda Avladığımız En Büyük Palamut :

Enzo beyle, sabah denize açıldık. İlk olarak Adrasan Koyunda, yüzey sırtısı çektik. Hacivat Burnuna kadar oltalarımızda hareket olmayınca, iki yandan salladığımız oltalarla, dip sırtısı çekmeye karar verdik. İki yandaki olta ile dip sırtısı çekerken, ortadan, ucunda 7 cm yüzey rapalası olan Palamut çaparisi ile, yemlik Palamut avına devam ettik.

Hurmadan, Sulu Adaya doğru yöneldiğimizde, ortadan, Akya avında yem yapmak için bıraktığımız, 7 cm yüzey rapalası olan oltanın kaloması, şiddetle boşalmaya başladı. Hemen, ufak kamışı yerinden çıkararak, kaloma rahat boşaltabilsin diye, balığın çektiği yöne doğru eydim. Çıkrık makinenin kaloması, sonuna kadar açık olmasına rağmen, balık o kadar şiddetle basıyordu ki, rapalanın bağlı olduğu misina kopabilirdi. Balığın ilk çekme şiddetini boşa çıkara bilmek için, kalomayı kolayca boşaltabilmesi için elimden geleni yapıyordum. Balık, 100 m kadar kalomayı boşalttıktan sonra, dibe iyice yaklaştığından, yavaşladı. Kalomayı biraz sıkıp, balığı çekmeye başladım. Zaman zaman balık, asılarak kalomayı boşaltmaya devam ediyordu. Balıkla olan bu mücadele, 15 -20 dakika kadar devam etti. Takımlarınız avladığınız balık için inceyse, çok sabırlı olmak gerekiyor.

Balık, ilk oltaya takılıp, kalomayı boşaltmaya başladığında, 5 – 6 kg Yazılı Orkinos avladığımızı düşünmüştüm. Kalomayı hafif kapayıp çekmeye başladığımda, misina kopmasın diye çok dikkatli olmaya çalışıyordum. 10 dakika sonra balık, teknenin altına geldiğinde, balığın Torik olduğunu gördük. Rapaladan önce, çapari takımı olduğu için, balığı almaya çalışırken çaparinin oluşturacağı problemlere karşılık, Toriğin teknenin altında dönerek yorulmasını bekledik. Torik yorulunca, tekneye aldık. Enzo beyle, çok güzel bir Torik yakalamıştık. Adrasan’da Torik yakalamak beni çok mutlu etti.

Bu bizim, Adrasan’daki ilk Torik avımızdı.

Palamut Avı Hikayesi – Adrasanda Avladığımız En Büyük Palamut

 

 

Bir önceki yazımız olan ORKINOS AVI başlıklı makalemizde Balık Avı, Balık Avı Turları ve Balık Avı Turu hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HİKAYELERİ kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir