OLTAYA ATLAYAN BALIGI ALMAYA CALISMAK DOGRUDUR

Oltaya Atlayan Balığı Almaya Çalışmak Doğrudur :

OLTAYA ATLAYAN BALIGI ALMAYA CALISMAK DOGRUDUR

Balık avında oltaya atlayan balığı biran evvel almak için hızlıca çekmeye çalışmak doğru değildir. Genellikle balığın kaçması ile sonuçlanır. Eğer oltaya atlayan balık olta takımdan daha güçlüyse, o balığı kaloma vererek çekmek bir zorunluluktur. Balığa kaloma vererek onun yorulmasını sağlamak doğrudur. Sonra dikkatlice çekildiğinde balığı kaçırma ihtimali neredeyse kalmaz. Çünkü yorulan balık bir süre sonra mücadele gücünü yitirir.

OLTAYA ATLAYAN BALIGI ALMAYA CALISMAK DOGRUDUR

Kaçırılan Balıkla Beraber Vakitte boşa Gider

Oltaya atlayan balığı hızlıca çekmek için uğraşırken kaçırmak boşuna vakit kaybı olacaktır. Yeniden benzer balığı yakalamak için harcanan vakit kayıp vakittir. İkinci balığı da “hızlıca çekeceğim” diye kaçırmak avın bitmesiyle sonuçlanabilir. Ayrıca her kaçan balıkla beraber hevesimiz de kaçar. Oysa balık avında başarının temel unsuru heves, istek ve odaklanmaktır. Her zaman balık oltaya devamlı atlayacak diye bir kural yoktur. Bazı günler etrafımızda binlerce balık suyun yüzüne atlarken görülse de bizim oltamıza hiç atlamayabilir. Bu yüzden oltamıza atlayan balığı sanki başka bir balık atlamayacakmış ihtimali ile çekmek doğru bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım vakit kaybını ve büyük balık hayallerimizin başlamadan son bulmasını engeller.

OLTAYA ATLAYAN BALIGI ALMAYA CALISMAK DOGRUDUR

Yem Balığı Çekerken Büyük Balık Avı

Yem balığı avı yaparken balığı yorarak çekmek bazen büyük balık avlarının yapılmasını da sağlar. Yem balığı avını 7 cm rapala ile yaparız. Özellikle Ekim ayında Akya, rapala çekerken veya yemi çekerken oltaya atlar. Rapala çekerken atladığında Akyanın atladığını anlamak daha kolaydır. Kancalar geçtiği için hemen hızlıca kaloma boşaltmaya başlar. Ama yem balığını çekerken genellikle yemi iki hamlede yutar. Bu durumda yeme atlaması ile ikinci hamlede yem balığını yutmaya çalışması arasında kısa bir zaman aralığı olur. Bu zaman aralığında oltaya doğru gelebilir veya kısa hamlelerle basarak dibe yönelir. Bu aşamadaki çekme biraz iri yem balığı çekmesine benzeyebilir. Bütün bunlar olurken yemin hareketlerinden farklı bir şeylerin olduğu hemen fark ederiz. Sakin kalıp Akyanın yemi yutmasını beklemek gerekir. Akya yemi yuttuğunda kancalar ona geçince çok hızlı bir şekilde kaloma boşaltmaya başlar. İşte mücadele bu aşamada başlar. Bütün bunlar yaşanırken sakin kalıp büyük balığın oltaya atlama ihtimalini değerlendirmek doğru olacaktır.

OLTAYA ATLAYAN BALIGI ALMAYA CALISMAK DOGRUDUR

İnce Takımla Büyük Balık Avı 

İnce takıma büyük balık yakalandığında yapılması gereken mücadelenin aynısı yem balığı avında da yapılmalıdır. İki avda da mantık aynı olmalıdır. Balığı yorarak mücadele edildiğinde yapılamayacak av yoktur. Oltaya yakalanan balık basıp kalomayı boşaltmaya başladığında kamışın ucu ipin olduğu yöne doğru indirilir. Bu şekilde balığın kalomayı boşaltması kolaylaştırılmalıdır. Bu sayede rapalanın kancaları açılmaz. İncecik beden misinası kopmaz. Bu sayede balıkla mücadele şansımız olur. Mücadeleyi ne kadar sabırla sürdürürsek başarı şansımız o kadar artar. Balıkla mücadelede geçen her saniye bizim lehimizedir. Geçen her saniyede, dakikada balık yorulup mücadelesi zayıflayacaktır. Balık avında sabırlı olmak bize ödülü getirir.

OLTAYA ATLAYAN BALIGI ALMAYA CALISMAK DOGRUDUR

İnce takımla büyük mücadelesi yapan bir avcı kaloma kullanım mantığını ve sabırlı olmanın ne anlama geldiğini çok iyi öğrenir. Çünkü ince takımla büyük balık mücadelesinde en ufacık bir hata balığın kaçırılmasıyla sonuçlanır. Çok güçlü takımları bile rahatça koparabilen büyük balık karşısında ince takımla mücadelede tek sanş sabırlı olmaktır. Böyle bir avı olumlu sonuçlandırdığımızda şunu fark ederiz. Oltaya takılan balığı almak için uğraşan kişi, zamanı en iyi kullanan kişidir.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/luk3K0s-hqI

Oltaya Atlayan Balığı Almaya Çalışmak Doğrudur

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.