OLTASINDAN BUYUK BALIGIN EKSIK OLMADIGI ADAM

Oltasından Büyük Balığın Eksik Olmadığı Adam :

OLTASINDAN BUYUK BALIGIN EKSIK OLMADIGI ADAM

Arkadaşımız 2004 senesinden beri balık avı turlarımıza katılıyor. Her sezon bitiminde yeni senenin rezervasyonunu yaptırıyor. Her sezon en az altı gün balık avına geliyor. Her geldiğinde yanında yeni bir arkadaşını getiriyor. Amacı, hemen her turda yaşadığı büyük balık avı mücadelesini onlarında yaşaması ve balık avı kültürünü edinmesini sağlamaktır. Arkadaşımız ile tam da bu noktada kesişmekteyiz. Benim de büyük balık avı turu yapmaktaki maksadım budur. İnsanların büyük balık mücadelesini yaşayarak ve büyük balık avının psikolojisini içlerinde hissederek bu kültürü edinmesidir. Bu kültür yaygınlaştıkça ufak balıkların büyüme ve çoğalma şansı olacaktır. Bu sayede balık stoklarımız hızla çoğalacaktır.

OLTASINDAN BUYUK BALIGIN EKSIK OLMADIGI ADAM

Bu kültürün yaygınlaştığını, diğer balık avı turu yapan arkadaşların da büyük balık avına yönelmesinden anlıyorum. Balık avı turu yapan herkes büyük balık avının ne kadar özel olduğunu fark ediyor. Bu yüzden büyük balık avına doğru yönelme çabası içine giriyorlar. Bu durum ülkemizin balıkçılık kültürünün yaygınlaşması açısından çok önemli bir gelişmedir. Bu gelişmeye şahit olmaktan dolayı çok mutlu oluyorum.

OLTASINDAN BUYUK BALIGIN EKSIK OLMADIGI ADAM

Sevincini Başkasıyla Paylaşan Arkadaşım

Paylaşmayı bilen adama deniz de cömert davranırmış. Bence arkadaşımızın bu kadar kısmetli olmasının arkasında bu davranış şekli yatmaktadır. Bir kişi elde ettiklerinin Allah’tan geldiğini idrak edip onu başkaları ile paylaşırsa, başarısı daim olur. Bu Allah’ın adaletidir. Mesele Allah tarafından ödüllendirilenin bunu fark etmesidir. Yoksa başarının kendisine ait olduğunu zannediyorsa büyük yanılgılara düşebilir. Hırs, kıskançlık ve şükretmemek insanın en büyük hüsranlarıdır. Oysa paylaşım başarı ve mutluluk getirir. Çünkü paylaşım şükretmenin bir şeklidir.

OLTASINDAN BUYUK BALIGIN EKSIK OLMADIGI ADAM

Paylaşmayı gönülden yapan arkadaşımızın oltası genellikle boş kalmaz. Bazı sezonlar hiç bir turdan boş dönmediği olur. Hatta bazı turlarda oltamıza takılan devasa balığı çekerken araya giren Köpek Balığı oltayı kesse bile o mücadeleyi yaşadığı için şükredebiliyor. Hemen sonrasında takımı yeniden yapıp ava devam ettiğimizde oltamıza daha büyük bir balık atlayabiliyor. Bu sayede çok daha büyük bir balıkla ödüllendirilmiş oluyor. Böyle bir avın sevinci teknede bulunan herkes için çok büyük bir tatmindir.

OLTASINDAN BUYUK BALIGIN EKSIK OLMADIGI ADAM

Yine Büyük Balığın Peşine Düştük

Yeni bir büyük balık turuna başladık. Adrasan Koyunun açığına çıkarken yem balığı için yüzey sırtısı çekmeye başladık. Daha koy içinde ilk balığı aldık. Koy dışında iki yem balığı daha alınca oltaları toplayıp Sulu Ada istikametine doğru hızla yol aldık. Yol boyunca kahvaltı yapıp sohbet ettik. Meraya yaklaştığımızda son bir canlı yem için oltaları saldık. Fakat canlı yem gelmeyince daha fazla vakit kaybetmeden hızlıca Akya Oltasını hazırladık. Merada pozisyon alıp yemi kontrollü bir şekilde 4 mil hızla saldık. Sonra motoru boşa alıp oltayı derin sulara doru indirdik. Takım yeterince dibe inince motora yol verdik. Daha en verimli noktaya gelmeden kaloma boşalmaya başladı. Oltaya atlayan büyük balığa yol vererek daha derin suya doğru dümen kırdık. Büyük balığın kancaya geçtiğinden emin olunca mücadeleye başladık.

İlk mücadele için oltayı yeni arkadaşımıza verdik. Bu aşamada balık dibe yakın olduğu için çok mücadele etmez düşüncesindeydik. Ama hiç de öyle olmadı. Arkadaşlarımız sırayla balıkla mücadele ettiler. Yorulan oltayı diğerine verdi. Ne zaman yeni arkadaşımız oltayı eline alsa balık daha sıkı mücadele etti. Tekneye doğru yaklaştırdıkça mücadelesi daha zorlaştı. Ama büyük balık avının keyfi de bu zorlu mücadelede değilmidir? Tam da bu oluyordu. Herkes yorulmuştu. Ama herkes çok mutluydu. Balığı tekneye aldığımızda herşey çok güzeldi. Anın keyfini çıkarıp sohbet ettikten sonra oltaları toplayıp dönüşe geçtik. Bugünde kısmetimiz çok güzeldi. Allah’a şükredip nasibimize razı olmuştuk. Balığın çoğalması için yeter deyip evin yolunu tutmuştuk.

Allah’a şükretmeyi bilenin oltası hiç boş kalmaz.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Oltasından Büyük Balığın Eksik Olmadığı Adam

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.