LAGOS AVI

Rapala Kullanarak Lagos Avı

Rapala avının en keyifli balıklardan biri de Lagostur. Lagos’u, 20 – 30 m derinliklerde kıyıya paralel giderken rapala ile dip sırtısı çekerek avlarız. Bu yöntemle Lagos avları çok verimli geçer.

Lagos Avı

Rapalayla Lagos Avı Tekniği

Lagos taş balığı olarak anılan balıklardandır. Bu sebeple rapalanın taşlara çok yakın çekilmesi gerekir. Taşlara çok yakın av yapıldığından, dip yapısının çok iyi bilinmesi gerekir. Dibe yakın çekildiği için rapalanın zemindeki taşlara ve diğer nesnelere takılma ihtimali çok fazladır.

Rapalanın dibe sürtmesi halinde, dipten ot, çöp alması hiç arzu edilmeyen bir durumdur. Üzerine ot çöp toplanmış rapala ile balık avı yapılması mümkün değildir. Bütün bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda, rapalayı olabildiğince dibe yakın çekerken taşlara takmamak ve dipten ot, çöp almamak gerekir. Her iki durumda da ava ara verip, rapalanın bulunduğu olumsuzluktan kurtarılması gerekir.

Bir şeylere takılmadan uygun şekilde çekilmesi durumunda, taşların yanından salınarak geçen rapala, Lagos’u cezp ederek deliğinden çıkmaya ikna eder. Balık bir kere deliğinden çıkmışsa, rapalayı kolayca kapar ve en yakın deliğe yönelir. İşte o an mücadele başlar.

Lagos Avında Kaloma Ayarı

Lagos avlarken kullanılan beden misinası 40 Kg çekere sahip ve taşlara sürtünmeye dayanıklı olmalıdır. Bu çekere sahip bir takımda kaloma ayarını tatlı sert ayarlamak mümkündür. Bu kaloma ayarı, balığı ilk anda kısa bir süreliğine durdurarak yol almasını engelleyeceğinden, daha ilk anda balığın üstün mücadele yeteneğini sekteye uğratarak, şoka girmesini sağlar. Teknenin durdurulmayıp en düşük devirde açığa doğru yönlendirilmesi, balığın taşlara girme ihtimalini ortadan kaldırarak çekilmesini kolaylaştırır.

Eti En Makbul Balık Lagostur

Lagos, Akdeniz’de avlanabilecek en lezzetli balıktır. Etinin bu kadar makbul olması, Lagos avlamayı değerli kılan en önemli etkenlerdendir. Lagos, Akdeniz’de Grida olarak isimlendirilmiştir. Bazı türleri tanımlamakta biz de Grida ismini kullanırız. Örneğin; Kum Gridası, Şeytan Gridası gibi. Lagos ismi kullanılarak bu türden tanımlamalara pek rastlanmaz.

Lagos günümüzde çok azalmaya başladığından, 3 – 5 Kg altındakilerin avlanmamasında fayda vardır.

ADRASAN BALIK AVINDA TROFE SINARIT VE LAGOS AVI YAPTILAR

Lagos ve Sinarit Avı Videosuhttps://dai.ly/xoifq0

Lagos Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.