KUCUK AKYALARI BIRAKANA BUYUKLERI KISMET OLUR

Küçük Akyaları Bırakana Büyükleri Kısmet Olur :

Bundan iki, üç yıl önce 20 – 30 Kg Akya avlamanın hayalini kurardık. Bir sezonda ancak bir kaç defa 20 – 30 Kg Akya avı yapmak kısmet olurdu. Bu avları yaptığımız sezonları çok başarılı olarak görürdük. Son iki sezondur bu durum değişti. Özellikle geçen sezon 20 – 30 Kg Akya avları sıradan olmaya başladı. Geçen sene 40 – 50 Kg olan pek çok Akya avı yaptık. Artık 70 Kg üstü Akya avlarının hayalini kurmaya başladık.

KUCUK AKYALARI BIRAKANA  BUYUKLERI KISMET OLUR

Ufak Balığı Geri Saldığımız Gün Devasa Akya Avlıyoruz

Bazı günler sahilden ayrıldığımızda oltaya ilk atlayan Akya yavrusu oluyor. Oltayı çekiştirme şeklinden Akya yavrusu olduğunu anlıyoruz. Oltaya takılanlar genellikle 500 gr veya 1 Kg arası oluyor. Akya yavrusunu tekneye aldığımızda rapaladan çıkarıp geri salıyoruz. Geri salarken de “sen büyü de gel” diyoruz. Genellikle de öyle oluyor.

KUCUK AKYALARI BIRAKANA  BUYUKLERI KISMET OLUR

Bazende açık suda oltamıza 1 – 1,5 Kg Ton Balığı yavruları takılıyor. Aynı şekilde onları da geri salıyoruz. Yem balığı avı yaparken bu tür balıkların olduğu meralardan uzak duruyoruz. Bu tür çok büyüyen avcı balıkların olduğu meralarda yem balığı avlamak zor oluyor. Bu balık sürülerinden uzaklaşarak hem onlarla vakit kaybetmekten kurtuluyoruz, hem de daha rahat yem balığı avı yapıyoruz.

KUCUK AKYALARI BIRAKANA  BUYUKLERI KISMET OLUR

Canlı Yemle Büyük Balık Avı

Böyle günlerde ilk yem balığını aldığımızda vakit kaybetmeden büyük balık avına başlıyoruz. Nedense yavru balıkları geri salınca, büyük balık avlayacağımıza dair inancımız çok fazla artıyor. Bu hevesle büyük balık avına başlayalı çok fazla olmadan oltanın kaloması boşalıyor. Bu ritüel hiç değişmiyor. Adeta devasa büyük balıklar oltalarımızın peşinde koşmaya başlıyor.

Devasa balık oltaya asıldığında kaloma o kadar hızlı boşalıyor ki, avcılar bir anda kendilerinden geçiyor. Devasa balıkla mücadele ederken acılarımız ufak balığı geri bırakmanın ödülüne şükrediyor. Bu bilinçle büyük balıkla mücadelelerini sürdürüyorlar. Daha sonraki avlarda yavru balıkların geri bırakılması konusunda teknede hiçbir tereddüt yaşanmıyor. Ödülün ne kadar büyük olduğunu öğrenen avcılar yavru balıkları büyük bir hevesle geri salıyor. Geri saldıkları balığın, sonraki senelerde büyürken aynı zamanda çoğalarak denizlerin bereketine ne kadar büyük katkı sağlayacağını düşünüyorlar.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/h1GR9bB7mr4

Küçük Akyaları Bırakana Büyükleri Kısmet Olur

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.