KACAN AKYA ICIN UZULME GELEN AKYA ICIN SUKRET

Kaçan Akya İçin Üzülme Gelen Akya İçin Şükret :

Balık avı kısmet, nasip ve rastgeledir. Balık avının tanımı konusunda en büyük ustaları bir araya toplayıp bir yıl bu konuda tartışmalarını istesek, bir yılın sonunda hepsi balık avının rastgele, kısmet ve nasip olduğunu söylerler.

Bu sonucu söyle bir örnekle doğrulamak mümkündür. Bir usta ile hiç balık avı yapmamış iki kişiyi bir tekneye koysak. Usta her ikisi için takım hazırlasa ve salsa. Oltanın birini kendisi diğerini acemi olana tutsa. Usta oltanın nasıl tutulacağını anlatsa. Sonra her ikisi balığın gelmesini beklese, sizce önce hangisine balık gelir?

Bu soruyu cevaplama konusunda cevap verecekler ikiye ayrılır. Yarısı önce ustaya gelir der. Yarısı da acemi her zaman daha şanslı olur. Bu yüzden önce acemiye gelir der. Bu sorunun doğru cevabı; kimin kısmeti varsa önce ona geleceğidir.

Bir şeyin kime nasip olacağının kararı yaratana aittir. Bu nasibin elde edilmesi için yapılması gerekenler ve yapılanlar da kaderdendir. Çabasız, emeksiz ve bilgisiz kısmetten bahsedilemez. Hepsi bir arada bulunması gerekir. Her nasıl olacaksa, parmağını oynatmadan kısmet kimseyi gelip bulmaz. Oturduğun yerden kısmet olmaz. Bunun en güzel tanımı; balık avına çıkmadan balık avı yapılması mümkün değildir. Ancak balıkçıdan balık satın alınması mümkündür. O da yaratan bize o balığı alacak kazancı takdir etmişse. Birilerinin tanımlamaya çalıştığı gibi yaratanın takdiri dışında bir iş yapılması ancak kaosla açıklanabilir. Kaos’un olduğu yerde sistemden, düzenden, ahenkten bahsedilemez.

Bu yüzden balık yakalamak ne kadar kısmet işiyse, balığı kaçırmak da kısmet işidir. Bu durumda kaçırdığımız balığa üzülmek yerine yaptığımız hatayı tespit edip düzeltme gerekir. Hatayı düzelttiğimiz gibi, bir daha tekrar etmemek de büyük bir meziyettir. Bu olgunlaşmanın en büyük göstergesidir.

Yaşadıklarından ders çıkarıp gerekli düzeltmeleri yaparak olgunlaşan kimse, sadece işine odaklanır. Yapması gereken balık avıysa, kaçırdığı balıktan hemen sonra diğer av için hazırlanır. Bu avda da tam böyle yaptım. İlk balığı kaçırdıktan sonra hemen diğeri için oltayı hazırlayıp diğeri için sırtı çekmeye devam ettim. Bu istikrarlı çabam bana ikinci balığı getirdi.

İkinci defa oltayı derinlere bıraktıktan kısa süre sonra kaloma hızla akmaya başladı. Tekneyi açık denize çevirip ağır yolla giderken mücadele etmeye başlamıştım. Balık önceleri güçlü bir şekilde basarak kalomayı açtı. Sonra şoka girdi. Bu arada ben tekneyi açık suya alıp balığı da olabildiğince tekneye yaklaştırdım. Ama balık şoktan çıkınca tekrar gücünü göstermeye devam etti. 10 Dakikalık bir uğraştan sonra balık teknenin yanındaydı. Daireler çizip arada bir dalıyordu. Bu şekilde yorulmasını bekledim. Bu aşamada balığı teknenin yanında seyretmek çok güzeldi. Sonra balığı tekneye aldım. Kısmetim olan Akya artık teknedeydi. Kendime “ kaçan Akya için üzülme gelen Akya için şükret ” dedim. Gerçekten de olana şükredebilecek olgunluğa erişmek, bir insanın hayatta erişebileceği en büyük mertebelerden biridir.

Kaçan Akya İçin Üzülme Gelen Akya İçin Şükret

Kaçan Akya İçin Üzülme Gelen Akya İçin Şükret

Bir önceki yazımız olan BALON BALIKLARININ YEDIGI CANLI YEMIN KAFASIYLA AKYA AVI YAPTIK başlıklı makalemizde Akya Avı, Antalya Balık Avı Turu ve Balık Avı hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VİDEOLARI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir