INSANLARIN BALIK ALGISINI BUYUK BALIK DEGISTIRIR

İnsanların Balık Algısını Büyük Balık Değiştirir :

INSANLARIN BALIK ALGISINI BUYUK BALIK DEGISTIRIR

Genel olarak amatör balıkçıya balık avı denildiği zaman aklına keteze avı gelir. İstanbul’da yaşayan birisine balık avı dediğimiz zaman boğazda veya Marmara Denizinde ufak balık avı gelir.

INSANLARIN BALIK ALGISINI BUYUK BALIK DEGISTIRIR

Son 10 – 15 yılda amatör balıkçı sayısında gözlenen hızlı artışla bu değişmeye başladı. Önce Ege Denizinde Çipura ve Levrek avı yaygınlaştı. Sonra jigging yönteminin devreye girmesiyle Akya, Sinarit, Trança ve Fangri avları yapılmaya başlandı. İnsanlarda büyük balık avı algısı yaygınlaştıkça başka yerlerde de büyük balık için arayışlara girdiler. Bu aşamada Akdeniz gündeme gelmeye başladı.

INSANLARIN BALIK ALGISINI BUYUK BALIK DEGISTIRIR

Büyük Balık Avında Akdenizin Keşfi

Akdeniz, büyük balık avı anlamında daha pek keşfedilmemiş bir bölgedir. Halen daha insanlar Akdeniz’de ne tür büyük balıkların yaşadığını bilmiyor. İnsanların en çok bildikleri büyük balık Orkinostur. Orkinos, önceleri Marmara Denizinde avlanırdı. Şimdilerde Gökçeada çevresinde avlanmaktadır. Az bir miktar Kılıç Balığı teknenin önüne monte edilen uzun kalas üzerinden fırlatılan zıpkın ile avlanmaktadır.

INSANLARIN BALIK ALGISINI BUYUK BALIK DEGISTIRIR

Oysa Akdeniz’de neredeyse bilinen bütün büyük balıkla bulunmaktadır. Ama bunlar arasında en fazla Akya avı yapılmaktadır. Bunun sebebi Akyanın kıyılara kadar sokulup av yapma çabasıdır. Diğer büyük balıklar kıyılara o kadar fazla sokulmaz. Gerçi son yıllarda diğer büyük balıkları da kıyılarda görmeye başladık. Özellikle büyük Orkinos ve Kılıç Balıkları kıyılarda boy göstermeye başladı.

INSANLARIN BALIK ALGISINI BUYUK BALIK DEGISTIRIR

Büyük Balık Avlayanın Balık Algısı Değişir

İlk defa büyük balık avına gelen insanlar ne yapacağını bilemez haldedir. Çünkü büyük balık avı onlar için ilk deneyim olacaktır. Bu yüzden ava, büyük balığı avlamaktan ziyade öğrenmek için gelirler. Bu işin nasıl yapıldığını görmek ister. İlk avını yaptığında ise, bu avın hiç düşünmediği boyutlarının olduğunu keşfeder. Daha büyük balıkla mücadele ederken ağzından şu cümleler dökülür. “Daha önce hiç balık avı yapmamışım. Meğer balık avı buymuş”.

Ufak Balıktan Büyük Balık Avına Hızla Geçişe Bir Örnek

Bundan on üç sene önce Pansiyonumuzda kalan bir çift ile balık avına çıkmıştık. Israrla ufak balık avı yapmak istiyorlardı. Hiç hevesim olmasada onları kırmadım. Sabah erkenden ava çıktık. Güzel bir gündü. Akşama doğru 16.00 gibi yeter deyip avı bıraktık. Hepimize yetecek ufak balık avı yapmışlardı. Dönüşe geçerken karşı sahilde yarım saat büyük balık için rapala ile dip sırtısı çekmeyi önerdim. Bütün gün balık çekmekten yorulmuş olmalarına rağmen beni kırmadılar. Karşı sahile yaklaşırken oltayı suya saldık. Yanaşmakta olduğumuz yerin dip yapısı kocaman taşlardan oluşuyordu. Meranın ön tarafı 40 m derinliğe sahipti. Daha meraya yeni yanaşmıştık ki, kaloma akmaya başladı. Balık o kadar hızlı kaloma boşaltıyordu ki, arkadaşlar bu durum karşısında şok olmuşlardı. Bir süre heyecan içinde sıkı bir mücadele yaşandı. Sonra balığı tekneye aldık. Oltadaki balığa inanmaz gözlerle bakıyorlardı. Oltada 2,5 – 3 Kg bir Sinarit vardı. Arkadaşın eşi Sinarit’e bakıp “bütün gün fos çıktı” dedi.

Sabahtan beri uğraşıp tutulan onca Mercan avından sonra Sinarit onların balık avına bakışını değiştirmişti. O olaydan sonra arkadaşlar bir daha hiç “ufak balık avı yapalım” demedi. Daha sonraki seferlerde daha büyük balıkların avını yaptık. Artık onlar için balık avı, büyük balık avlamaktı. Büyük balık avı yapmayı başaran herkes için bu durum aynıdır.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/g61Y4JloziE

İnsanların Balık Algısını Büyük Balık Değiştirir

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.