INANCLA CIKTIGI BALIK AVINDAN MUTLU DONDU

İnançla Çıktığı Balık Avından Mutlu Döndü :

INANCLA CIKTIGI BALIK AVINDAN MUTLU DONDU

Arkadaşımın oğlu Cem ile akşam suyunda balık avına çıktık. Cem, daha sezonu açmadan önce her bir araya geldiğimizde “bu yaz benim büyük balık senem olacak” diyordu. Şu an geri dönüp baktığımda tam da onun söylediği gibi oldu. 2020 sezonu Cem için büyük balık yakalama senesi oldu. Cem’in ilk büyük balığı bu 4 Kg Yazılı Orkinos avı oldu. Her büyük balık avımızdan sonra kendine güveni daha da arttı. Artık her denize çıktığımızda büyük balık avlayacakmış hissini yaşıyor. Yeter ki denize çıkalım. Kaldı ki, Cem ile böylesi avlarımız da oldu.

INANCLA CIKTIGI BALIK AVINDAN MUTLU DONDU

Cem’in İlk Büyük Balık Avı Deneyimi

Temmuz ayının ortalarıydı. Arkadaşım ailesi ile bizi ziyarete geldi. Gelişlerinin en önemli sebebi Cem’in büyük balık avına çıkma hevesiydi. Saat 16.45 gibi teknedeydik. Oltalarımızı suya bırakıp yem balığı avına başladık. Yüzey sırtısı çekerek Adrasan Koyunun dışına doğru yol almaya başladık. İstikametimiz Pırasalı Adaydı. Yol boyunca Cem balık avıyla ilgili merak ettiği pek çok soru sordu. Her cevaplanan sorusundan sonra av yapacağımıza olan inancı biraz daha artıyordu.

INANCLA CIKTIGI BALIK AVINDAN MUTLU DONDU

Pırasalı Adaya yaklaşırken kaloma boşalmaya başladı. Cem heyecan içinde hızla oltasını sarmaya başladı. Ama kısa süre sonra balık oltadan kendini kurtardı. Bana dönüp balığın kaçma sebebini sordu. Balık oltaya atladığında bir süre hiç acele etmeden balığa yorulması için fırsat vermesini tavsiye ettim. “Balık hızla kaloma boşaltırken ona yol ver. Kaloma boşaltarak kendini yorsun” dedim. Sonra “ayarladığımız kalomaya hiç dokunmadan balıkla mücadeleye başla. Bu şekilde balık istediği zaman kalomadan alarak kendini yormaya devam etsin” diye tavsiyede bulundum. Cem beni can kulağıyla dinleyip işin mantığını anlamaya çalıştı.

Büyük Balıkla Nasıl Mücadele Edilmelidir

Bir süre balık vurmadan dolaştık. Sonra Adrasan Koyuna doğru dönüşe geçtik. Dönüş yolunda Tuzla Adalarının açığından geçerken kaloma şiddetle boşalmaya başladı. Bu balığın ilkinden daha büyük olduğu belliydi. Kaloma boşaltma şiddetine bakarak balığın 3 Kg üstü olduğunu tahmin ediyordum. Bu değerlendirme ışığında balıkla mücadelemizi büyük bir dikkatle sürdürdük. Artık Cem ilk balıkta olduğu gibi heyecan ve acele ile hareket etmiyordu. Gayet sakin ve serinkanlı mücadelesini sürdürüp balığın yorulması için her fırsatta ona yol veriyordu. Mücadele süresi uzadıkça balığın gücünün azaldığını gözle izleyebiliyorduk. Sonunda balığı teknenin altına kadar getirip dikkatlice tekneye aldık.

INANCLA CIKTIGI BALIK AVINDAN MUTLU DONDU

Balığı tekneye alırken özellikle balıkla ne kadar özenle mücadele edilmesi gerektiğini ona gösterme çabasındaydım. O da tur boyunca örendiklerini harfiyen uyguluyordu. Sonunda balığı tekneye alınca Cem’in keyfine diyecek yoktu. Artık bir hayali gerçek olmuştu. Şimdi sırada Akya avı vardı.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/R99MXEY8X4U

İnançla Çıktığı Balık Avından Mutlu Döndü

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.