ILK BALIK AVI TECRUBESINDE AKYA AVLADI

İlk Balık Avı Tecrübesinde Akya Avladı :

ILK BALIK AVI TECRUBESINDE AKYA AVLADI

Arkadaşımız ilk defa balık avına çıkıyordu. Daha önceden hiçbir balık avı tecrübesi olmamış. Antalya Adrasan’da büyük balıklar avlandığını duymuş. Sonrasında internette araştırma yapınca web sitemizi bulmuş ve videolarımızı seyredip yazılarımızı okumuş. Bunlardan etkilenerek balık avına çıkmaya karar vermiş. Hayatındaki ilk balık avı tecrübesini yaşamak istiyordu. Balık avında kısmetini denemek için bizi aradı.

ILK BALIK AVI TECRUBESINDE AKYA AVLADI

Balık Avında İlk Tecrübenin Heyecanı

Sabah erkenden buluşup Adrasan Koyundan açıldık. Arkadaşımız tekneye biner binmez heyecanla “abi bu benim ilk balık avı tecrübem olacak. daha önceden elime hiç olta almadım. Olta nasıl kullanılır, balık nasıl avlanır hiç birşey bilmiyorum” dedi. Ben de “sorun yok” dedim. Önce olta takımlarını tanıtımını yaptım. Sonra takımın nasıl salınacağını gösterdim. Takımı salarken çıkrık makinenin nasıl çalıştığını anlattım. Sonra kamışı nasıl kullanması gerektiğini uygulamalı olarak gösterdim. Sonra takımı salıp kaloma ayarını yapıp çıkrık makineli oltayı ona verdim. Hangi durumlarda nasıl tutması gerektiğini anlattım. Böylece yem balığı avımız başladı.

ILK BALIK AVI TECRUBESINDE AKYA AVLADI

Sabah suyunda bir kaç yem balığı avı yaparken anlatıp gösterdiğim her şeyi deneme şansını elde etti. Sonra Akya Oltasını hazırlayıp büyük balık avına başladık. Birkaç yemimizi Balon Balıkları yedi. Saat 11.00 kadar büyük balık avı yapmak kısmet olmadı. Bunun üzerine öğlen arası vermek için karaya geri döndük. Saat 16.30 da tekrar akşam suyuna çıkmak için ayrıldık.

ILK BALIK AVI TECRUBESINDE AKYA AVLADI

Akşam Suyunun Bereketinde Akya Avı 

Akşam suyu için saat 16.30 tekrar denize açıldık. Arkadaşımız sabahki tecrübeden sonra artık ne yapacağını biliyordu. Oltayı denize salıp ona verdim. Yem balığı avına başladık. Yönümüz Pırasalı Ada istikametiydi. Daha Tuzla Adalarının önüne geldiğimizde yem balığı avımız bitmişti. Deniz, güneyden esen sert rüzgarın etkisiyle sertti. Bu yüzden büyük balık avına burada başlamaya karar verdik. Birkaç gün önce burada Sinarit avı yapmıştım. Mera bereketli gözüküyordu.

Son avladığımız yemi canlı yem olarak kullandık. Ama Balon Balıkları yemimizi yedi. Biz de ölü yemle Akya Oltasını hazırladık. Sonra maviliklere salıp büyük balık avına yeniden başladık. Artık büyük balık avı yapmak istiyorduk. Büyük bir hevesle olta çekmeye başladık. Sanki büyük balığın oltaya atlayacağını hissediyorduk. Teknede heyecan son noktadaydı. Arkadaşımız sabırla kalomanın boşalmasını bekliyordu. Öyle de oldu. Biraz sonra kaloma hızla akmaya başladı. Teknenin burnunu hemen açık denize çevirdik. Dibi taşlık olan meradan uzaklaşmaya çalıştık. Beş dakika kadar açığa doğru en düşük hızla gitmeye devam ettik. Arkadaşımız da ilk büyük balık mücadelesine başlamıştı. Heyecanla oltayı sarıyordu. Balık çok fazla çekiştirmeden geliyordu. Ama o bu tecrübeyi ilk defa yaşadığı için bu mücadele bile onun için zorlayıcıydı.

ILK BALIK AVI TECRUBESINDE AKYA AVLADI

Büyük Balıkla Tanışmanın Sevinci Başkadır

Sonunda Akya teknenin altında gözüktü. Balığın mücadele gücüne bakarak balığın 3 – 4 Kg olduğunu düşünmüştük. Ama balığı tekneye alınca 5 – 6 Kg olduğunu gördük. Muhtemelen yem balıklarının peşinden koştururken çok yorulmuştu. Bu yüzden çok fazla mücadele edememişti. Yoksa bu boydaki bir Akya’nın daha sıkı mücadele etmesini beklerdim. Ama sonuç olarak arkadaşımız çok fazla uğraşmadan Akya avı mücadelesini sonuçlandırmıştı. Bu sayede ilk büyük balık avını yapmanın mutluluğunu yaşıyordu.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/ck8Q9IP35_8

İlk Balık Avı Tecrübesinde Akya Avladı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.