HAYALININ OTESINDEKI BALIKLA MUCADELENIN MUTLULUGU

Hayalinin Ötesindeki Balıkla Mücadelenin Mutluluğu :

HAYALININ OTESINDEKI BALIKLA MUCADELENIN MUTLULUGU

Herkes büyük balık avı hayali kurar. Ama bunu gerçekleştirmek her zaman mümkün olmaz. Özellikle hayallerin ötesine ulaşan bir avı yapabilmek kaç kişiye nasip olur ki? Bu arkadaşlarımızla her çıktığımız balık avında büyük balık avı yapmak kısmet oldu. Her avdan sonra hayaller biraz daha büyüdü. Ama hiç bu kadar büyük bir balık avlayabileceklerini düşünmüyorlardı. Ama talih kuşunun insanı ne zaman bulacağını belli olur mu? O gün bugünmüş…

HAYALININ OTESINDEKI BALIKLA MUCADELENIN MUTLULUGU

Her Çıkılan Balık Avı Bir Maceradır

Daha önceki turlarda “acaba bize de büyük balık avı kısmet olur mu?” düşüncesi vardı. Her çıkılan avda bu sorunun cevabı “evet” olunca, hedefler her seferinde büyüdü. Artık “bu sefer ne kadar büyük bir balık yakalarız” moduna geçtik. Böyle olunca da başarıya olan inanç iyice arttı.

HAYALININ OTESINDEKI BALIKLA MUCADELENIN MUTLULUGU

Her Baba Başarısını Oğluyla Paylaşmak İster 

Geleceğe kendinden bir parça bırakmak isteyen her baba bunu çocuklarıyla bir şeyleri paylaşarak yapar. Arkadaşımız da balık avı tutkusunu oğluyla paylaşarak yapmak istiyordu. Zaten babalar ve çocukları arasında en unutulmaz anılar balık avı anılarıdır. Bu sayede çocukların deniz sevgisi, balık sevgisi ve doğaya olan bağlılıkları artmış olur. Daha uyumlu bireyler yetiştirmenin en güzel yolu, onlara doğa sevgisini aşılamaktan geçer. Doğayı seven insanlar kendilerine duydukları saygıdan ötürü diğer insanları da severler. Toplumla daha uyumlu bireyler olurlar. Kişisel becerileri arttığı için özgüvenleri de artar. Özgüveni yüksek bireyler toplumun harcı ve lokomotifi gibidir. Ciddi anlamda birleştirici, uyum sağlayıcı ve geliştirici bir rol oynarlar.

HAYALININ OTESINDEKI BALIKLA MUCADELENIN MUTLULUGU

Büyük Balık Avının Psikolojisi

Arkadaşımız oğluyla çıktığı balık avının özel bir anısının olmasını bekliyordu. Büyük balık avı yaparak oğlunun da balığa ve denize bakısının olgunlaşmasını istiyordu. Ama balık avının bu kadar da muhteşem olmasını beklemiyordu. Yakaladığımız 40 Kg Akya onun ve oğlu için büyük bir sürpriz oldu. İstek ve arzusunun çok üzerine çıkan bir avla adeta kendilerinden geçtiler. Gözlerine inanamıyorlardı. Büyük balık umuşlardı, ama bu kadar büyüğünü hayal dahi etmemişlerdi.

HAYALININ OTESINDEKI BALIKLA MUCADELENIN MUTLULUGU

Büyük Balığın Mücadele Gücüyle Tanışmak

Önceki turlarda onlarla defalarca büyük balık avı mücadelesi yapmıştık. Yani arkadaşımız büyük balık mücadelesini artık öğrenmişti. Ama balık boyu büyüdükçe bu mücadelenin ne boyutlara ulaşabileceğini henüz bilmiyordu. Yani öğrenmenin sonu olmadığını, büyük balık avının her zaman sürprizlere açık olduğunu öğrenme zamanı gelmişti.

HAYALININ OTESINDEKI BALIKLA MUCADELENIN MUTLULUGU

Balık Avına Adrasan Koyunda Başadık

Adrasan Koyundan çıkarken bir kaç yem balığı avlayınca oltaları toplayıp meraya kadar olta çekmeden gittik. Yol boyunca sohbet edip sabah çaylarımızı içtik. Daha önceden çıktığımız büyük balık avlarında yaşadıklarımızdan bahsettik. Bu avda da en azından benzer bir av yapabilme temennisinde bulunduk. Başımıza geleceği bilmiyorduk. Zaten hep hayat sürprizlerle dolu değil midir?

Meraya yaklaşırken bir tane canlı yem avlamak için tekrar oltaları suya bıraktık. Beş dakika geçmeden canlı yem oltaya atladı. Hemen Akya Oltasını canlı yemle hazırlayıp büyük balık avına başladık. Merada bizden başka on tane tekne daha vardı. Onlar bizden önce merada büyük balık avına başlamışlardı. Biz onların arasından selamlaşarak, rastgele dilekleri ile meraya girdik. Daha merada ilk turumuzu atıyorken kaloma akmaya başladı. Bizim balık aldığımızı gören diğer tekneler yolumuzu açtı. Bu sayede kolayca balığı taşlık dip zeminden açık denize doğru uzaklaştırma fırsatını bulduk. Sonra meradan açıkta balıkla mücadeleye başladık.

Devasa Balık Mücadelesi Hayret Vericidir

Balığı tekneye doğru yükseltmeye kalktıkça balık büyük bir dirençle dibe doğru dalıyordu. Balığın bu davranış şekli onun 20 Kg üstü bir balık olduğunun göstergesiydi. Bu durumda mücadelenin uzun ve çok çetin geçmesi muhtemeldi. Öyle de oldu. Balığı belli bir derinliğe yükselttiğimiz her seferinde kaloma boşaltarak tekrar derin sulara iniyordu. Kendisine bir direnç derinliği belirlemişti. Bu direnç derinliğini ancak defalarca yaptığımız mücadeleler sonrasında kırmak mümkün oldu. Sonunda balığı tekneye doğru yükseltip tekneye aldık.

Balığın Büyüklüğü Şok Ediciydi

Devasa balıklar insanı her zaman şok eder. Böyle bir durumu yaşayan her insan “denizde bu kadar büyük balıklarda mı var” der. Devasa bir balığa bu kadar yakınken şoktan kurtulmak da zor olur. Bu kadar yakınken insan kendini bu olaydan kolayca soyutlayamaz. Aksine bu gerçeklik ile yüzleşmek ve bu durumu hazmetmek zorunda kalır. Biraz sonra şok duygusunun yerini sevinç ve başarı duygusu aldı. Arkadaşımız oğluyla böyle bir avı yaşadığı için çok mutluydu. Mutluluğunu anlatabilecek kelime yoktu. Mutluluğunu paylaşmanın en güzel yolunu her seferinde kendi ürettiği ürünleri ikram etmekte buldu. Böylece tatlı yiyip tatlı anılar yaşatacaktık.

Bu av maceramızı korona virüsten ölen arkadaşımızın anısına ithaf ediyorum. Arkasında pek çok güzellik bıraktı. Ruhu şad olsun.

Her yaşayan sonunda ölümü tadacak.

Hayalinin Ötesindeki Balıkla Mücadelenin Mutluluğu

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/3A_Z7hiSfdw

Hayalinin Ötesindeki Balıkla Mücadelenin Mutluluğu

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.