FIRTINALI GUNU BUYUK BALIK AVLAYARAK DEGERLENDIRDIM

Fırtınalı Günü Büyük Balık Avlayarak Değerlendirdim :

FIRTINALI GUNU BUYUK BALIK AVLAYARAK DEGERLENDIRDIM

19 Ağustos 2019 Pazartesi günü Adrasan’da deniz fırtına düzeyinde dalgalıydı. Sıkı bir poyraz esiyordu. Adrasan Koyunun sol tarafı 4 – 5 mil uzunluktadır. 800 – 1000 m yüksekliğindeki Musa Dağı tarafında koruma altında olduğu için balık avına çıkmak mümkün olur. Tabi bu şartlara uygun bir tekneniz varsa ve denizcilik bilginiz yeterliyse…

FIRTINALI GUNU BUYUK BALIK AVLAYARAK DEGERLENDIRDIM

Sabah Tekneye Çıktığımda Güçlü Poyraz Kendini Hissettiriyordu

Sabah sahilden açılırken havanın sert olacağı esen rüzgarın şiddetinden belliydi. Pırasalı Ada istikametine gitmek dışında seçenek yoktu. Zaten benim de niyetim bu yöne gitmekti. Özellikle son 2 – 3 yıldır bu yönde daha verim avlar yapıyoruz.

FIRTINALI GUNU BUYUK BALIK AVLAYARAK DEGERLENDIRDIM

Yem balığı için yüzey sırtısı takımı çekmeye başladım. Koy içinde ufak yemlikler vardı. Koydan çıkarken bir tane oltama takıldı. Koy dışında 2 tane uygun boy yemlik avı yaptım. İkinci yemi Çoban Limanı açığında avladım. Hemen canlı yem yaptım. Pırasalı Ada istikametine doğru yem dip sırtısı şeklinde çekmeye başladım. Ama Adayı geçmeden bir vuruş oldu. Adayı geçtikten sonra yemi kontrol ettiğimde Balon Balıklarının yemi kuyruk kısmından yediğini ve canlı yemi öldürdüklerini gördüm. Yenmiş yemle Akya oltası hazırlayıp dip sırtısı çekmeye devam ettim. Ama çok geçmeden Balonlar yemin geri kalan kısmını da yedi.

FIRTINALI GUNU BUYUK BALIK AVLAYARAK DEGERLENDIRDIM

Açık Suda Balon Balıkları Hiç Fırsat Vermiyordu

Gemliyik Koyunda diğer yemle Akya Oltasını yeniden hazırladım. O yemi de Akseki Koyunun sonuna kadar çektiğimde Balonlar yeyip bitirmişti. Son çare ilk oltama takılan ufak yem balığını kullandım. O ana kadar açık suda olta çekiyordum. Ama Balonlar da hep açık suda yemi yiyordu. Bu sefer oltayı kısa salıp kıyıya doğru yanaştım. “Balon Balıkları açık suda yoğunlaşmışsa Akyalar kıyılara girmiştir” diye hesap yaptım. Hesabım doğru çıktı. Kıyıya yaklaşıp daha 2 – 3 dakika olta çekmemiştim ki, Akya kalomayı boşaltmaya başladı. Hemen tekneyi açık suya almaya başladım. Yeterince açık suya çıkınca motoru durdurup balıkla mücadeleyi açık suda devam ettirdim. Balık çok sıkı mücadele ediyordu.

FIRTINALI GUNU BUYUK BALIK AVLAYARAK DEGERLENDIRDIM

Büyük balık mücadelesi her zaman hayret verici düzeydedir. Çok daha büyük balıklarla mücadele etme tecrübeniz olsa da, iyi mücadele eden her balık sizi şaşırtmaya devam eder. Büyük balık avının en güzel yanı da budur. Her mücadele şiddeti yüksek oldukça avcıyısını tatmin eder. Avından tatmin olan avcı için iki seçenek vardır. Ava ihtiyacı var mıdır, yok mudur? Ava ihtiyacı varsa alır. Evine götürüp afiyetle yer. İhtiyacı yoksa geri salıp mutlu mesut evine geri döner.

Fazla Çırpınan Balığı Almak Hep Zor Gelmiştir

Bu balık benim için ihtiyaçtı. Bu yüzden almaya kararlıydım. Ama balığı tekneye alıp dalganın daha az olduğu Kapıarası Koyuna gidene kadar balığın hareketleri beni balığı salma kararı verecek düzeye getirdi. Kapıarası koyunda tekneyi durdurduğumda bir süre balığı nefeslendirmeye çalıştım. Gidebilecek düzeyde kendine gelebilseydi geri salacaktım. 5 dakika sonra hala balık canlanmayınca balığı alıp geri döndüm. Fırtınalı gününü değerlendirip güzel bir Akya avı yapmanın mutluluğu içimi kaplamıştı.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/m_PFe6m6vbc

Fırtınalı Günü Büyük Balık Avlayarak Değerlendirdim

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.