ELEKTRIKLI CIKRIK OLTAYLA BALON BALIGI AVI

Elektrikli Çıkrık Oltayla Balon Balığı Avı :

Balık avı turu, tur şekli; elektrikle çalışan çıkrık olta kullanarak, jigging yöntemiyle balık avı.

Bu balık avı turu, jigging yöntemiyle balık avı yapmak amacıyla çıkmıştık. Beraberimizde jigging kamışı ve makinelerinin yanı sıra elektrikle çalışan çıkrık olta da vardı. Elektrikle çalışan çıkrık olta, aküye bağlı olarak çalışıyor. Elektrikli çıkrık oltada; misine çekme hız ayarı, misina çekme metre ayarı, misina çekme süre ayar, kaloma ayarı, elle sarma seçeneği, misina bırakma açma-kapama kolu ve benzer ayarlar vardı.

ELEKTRIKLI CIKRIK OLTAYLA BALON BALIGI AVI

Jigging yöntemiyle avlanırken; iki metre çekip, beş saniye bekleme ayarı yapmıştık. Bekleme esnasında kamışı sallayarak, jig’in suyun içinde yaralı balık imajı vermesi sağlanmakta, beş saniye sonra iki metre sarıp beş saniye beklemeye geçmektedir. İstenilen zamanda olta tekrar aşağıya bırakılabilmektedir. Jigging yöntemiyle balık avı yapılırken bize düşen, bekleme esnasında kamışı hafif hafif sallamak.

ELEKTRIKLI CIKRIK OLTAYLA BALON BALIGI AVI

Balık avı esnasında bu şekilde sallarken, kaloma birden boşalmaya başladı. Kamışın eğilmesine bakınca gelen balık büyük gözüküyordu. Balık gelince çekme ayarını devamlı çekmeye ayarlayarak, yavaş ve devamlı çekmesini sağladık. Arada balık basarak kalomayı hafifçe boşaltıyordu. Bu şekilde 7 – 8 dakika sonra Balon Balığı suyun altında gözükmeye başladı. O zamana kadar balık sakindi. Suyun yüzüne çıktığında Balon Balığı hırçın bir şekilde mücadele etmeye başladı. Bir süre yorulmasını bekledikten sonra, Balon Balığını kancadan kurtararak geri bıraktık.

Sırtı çekerken elektrikli çıkrık nasıl kullanılır:

Olta istenilen mesafeye salındıktan sonra kaloma ayarını yapıp, makineyi devamlı belli hızda çekme moduna ayarlamak yeterli olur. Balık geldiğinde, belirlenen hızla oltayı toplamaya başlıyor. İsterseniz sarma düğmesine basarak devamlı sarabileceğiniz gibi, aralar vererek de sarma işlemine devam edebilirsiniz. Bütün bu fonksiyonlar, makinenin size sunduğu seçenek miktarına bağlıdır.

Amatör balıkçılıkta sağlık sorunları yaşayanlar tarafından kullanılmasında bir sakınca yoktur. Ama sağlıklı bir amatör balıkçının kullanımı bana çok anlamlı gelmiyor. Balık avı etiği açısından yorulmadan, uğraşmadan av yapılması çok anlamlı değildir.

Jig ile Balık Avı Teknikleri

Jig ile Büyük Balık Avı Videosuhttps://youtu.be/W_cf4psjxIc

Elektrikli Çıkrık Oltayla Balon Balığı Avı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.