DIP SIRTISIYLA SINARIT AVI GUN BOYU AVLANAN MERCANI HIC YAPTI

Dip Sırtısıyla Sinarit Avı Gün Boyu Avlanan Mercanı Hiç Yaptı :

Sinarit Avı

Burak ve Özlem’le tanıştığımız ilk balık avı turumuzdu. O günlerde Burak ve Özlem mercan avını seviyorlardı. Büyük balık avına yeni merak salmaya başlamışlardı. Büyük balık avına yeni başlamış olmaları sebebiyle, uzun uzun büyük balık beklemeyi sevmiyorlardı. Tabii bunun sebebi daha önce büyük balık avı turunda bulunmamış olmalarıydı.

DIP SIRTISIYLA SINARIT AVI GUN BOYU AVLANAN MERCANI HIC YAPTI

Mercan Avı İçin Yola Çıktık

O gün mercan avı için yola çıkmıştık. Sabah erkenden buluşup denize açıldık. Yönümüz Sulu Adaydı. Sulu Ada’ya giderken Palamut için yüzey sırtısı çektik. Sulu Ada’ya geldiğimizde mercana başlamak için yüzey sırtılarını toplamıştık ki, teknenin altından, her birinin boyu bir metreden büyük ince uzun balıklardan oluşan büyük bir sürü geçti. İlk anda, Barakuda olduğunu düşünmüştüm. Ama, boyları ve şekillerini gözümde canlandırınca, muhtemelen bir Wahoo sürüsüydü. Bulunduğumuz yerde derinlik 30 m. olmasına karşılık, balıklar teknenin 5 – 6 m. altından geçtiler. Su berrak olduğundan net bir şekilde sürüyü görebiliyorduk. Çok hızlı oldukları için bir daha denk gelme ihtimalinin az olduğunu düşünerek olta atmadık.

DIP SIRTISIYLA SINARIT AVI GUN BOYU AVLANAN MERCANI HIC YAPTI

Saat 09.30 gibi Mercan Balığı avına başladık. Mercan avı fena değildi. Bazı yerlerde ikili, üçlü çekiyorduk. Keyifli bir balık avı oluyor, kova da hızla doluyordu. Akşam yemeği fazlasıyla çıkmıştı. Saat 17.00 gibi Burak balıkları temizlemeye başladı. Saat 17.30 gibi, oradan ayrılmaya karar verdiğimizde, büyük bir kovanın yarısı Mercan ve Hani Balığımız vardı.

Mercan Avından Sonra Dip Sırtısıyla Büyük Balık Avı 

Dönüş yolunda dip rapalası ile dip sırtısı yapmayı önerdim. Önerim kabul görünce yönümüzü Kelleci Burnu istikametine çevirdim. Hızlı bir şekilde Kelleci Burnuna yanaştığımızda, oltaları denize bıraktık. Daha önce Kelleci Burnunda sıkça Sinarit avı yapmıştım. Yavaş yolla 15 – 20 m. suyuna yanaştım. Tekneyi kıyıla paralel pozisyona yeni getirmiştim ki, oltalardan birinin kaloması hızla boşalmaya başladı. “İşte, Sinarit geldi” dedim. Tekneyi en düşük hızında dışa doğru almaya çalışırken, bir yandan da oltayı çekiyorduk. On dakikalık bir uğraştan sonra Sinarit teknedeydi. Hemen Sinarit avının videosunu çekmeye başladım. Teknede büyük bir sevinç vardı. Burak, elinde 2 – 2,5 kg Sinarit tutuyordu. Özlem’in dudaklarından “bütün gün fos çıktı” cümleleri döküldü. Oysa, gün boyunca yarım kova mercan avı yapmıştık. Ama büyük balık avı böyle, ne kadar ufak balık yakalarsan yakala tekneye bir büyük balık geldiğinde, diğer bütün balıklar hiç mertebesine düşerler. Bu, hep böyledir.

DIP SIRTISIYLA SINARIT AVI GUN BOYU AVLANAN MERCANI HIC YAPTI

Dip Sırtısıyla Sinarit Avı Gün Boyu Avlanan Mercanı Hiç Yaptı

Örneğin bir avda bir 4 kg, diğeri 7 kg Akya avlayalım. Oltaya 20 kg bir balık geldiğinde, diğer avlar değerini kaybeder. İnsan doğası gereği hep daha fazlasını ister. Bu durum gelişmenin en büyük motor gücüdür.

Seneler geçti. Özlemin “bütün gün fos çıktı” cümleleri kulaklarımdan hiç gitmedi. Hemen hemen her büyük balık avında kulaklarımda çınlar. Bu sözü hiç unutmayacağım. Niçin büyük balık? sorusunun cevabı bu sözde kendini buluyor…

Özlem’e bu sözleri için teşekkür ederim. Bu sözlerin bütün küçük balık avcılarına yol göstermesi dileğiyle…

Dip Sırtısıyla başka bir Sinarit avı link’i: https://youtu.be/MR38Iuo6DTs

DIP SIRTISI ILE SINARIT AVI

Dip Sırtısıyla Sinarit Avı Gün Boyu Avlanan Mercanı Hiç Yaptı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

DIP SIRTISIYLA SINARIT AVI GUN BOYU AVLANAN MERCANI HIC YAPTI için 2 cevap

 1. İlker KAZMA der ki:

  Geçen yıl Adrasan’daydım. Hafızamda, hayran olduğum bir yer olarak kaldı. Kenardan kendi çabalarımla balık tutmaya çalışsam da lanet Balon Balığından başımı alıp doğru dürüst bir balık alamadım.

  Oralarda balık yakalamayı çok arzu ediyorum. Ankara’da amatör olta balıkçılığı yapıyorum. Bot, motor hepsi mevcut. Acaba oraya gelsek bir hafta sonu bize nasıl yardımcı olabilirsiniz? Size nasıl ulaşabilirim?

  Mail yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

  Saygılar, selamlar.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Merhaba,

   Cevap geciktiği için kusura bakmayın. Bana cep telefonumdan (0532 375 7525) her zaman ulaşabilirsiniz. Ben tur yaptığım için sezonda çok yoğun oluyorum. Ancak merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz konuları sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Balık avı teknikleri ile ilgili web sitemizde her türlü bilgi vardır. (http://www.adrasanbalik.com/balik-avi-teknikleri/.html) O yazıları inceleyerek de bir çok şey öğrenebilirsiniz. Bu yazılarda anlamadığınız veya bulunmayan detayları da sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.