DENIZLERIMIZDE BUYUK BALIKLAR VAR MI

Denizlerimizde Büyük Balıklar Var Mı :

DENIZLERIMIZDE BUYUK BALIKLAR VAR MI

Bir denizde ufak balıklar varsa büyük balık da vardır. Neden peki? Ufak balıkların dünyaya gelmesini sağlayan yumurtaları büyük balıklar bırakır. Demek ki, yumurta bırakmak için kıyılara kadar sokulmuşlardır. Ayrıca büyük balıklar ufak balıklarla beslenirler. Şu cümleyi herkes bilir “büyük balık ufak balığı yer”. Bu cümle bize ufak balığın olduğu her yerde büyük balığında olacağını söyler. Büyük balıklar beslenmek için ufak balıkların olduğu yere yönelmek zorundadır. Ayrıca yavru balıkların büyüdükleri yerleri ziyaret etmek gibi özellikleri vardır.

DENIZLERIMIZDE BUYUK BALIKLAR VAR MI
DENIZLERIMIZDE BUYUK BALIKLAR VAR MI

Bizim Oralarda Büyük Balık Yok Ki

Acaba sizin oralarda büyük balık mı yok? Yoksa büyük balık avıyla uğraşan mı yok? Muhtemelen büyük balık avı zor, masraflı, bilgi ve tecrübe isteyen bir iş olduğu için yapmak isteyen yok. Bilgi ve tecrübe edinmek dünyanın en zor ve masraflı işidir.

DENIZLERIMIZDE BUYUK BALIKLAR VAR MI

Pek çok kişi denizlerimizde büyük balık olduğuna inanamıyor. Bunun sebebi kıyıda ufak balık bile yakalamakta çok zorlanıyor olmalarıdır. “Kıyıda ufak balık yoksa, büyük balık da olmaz” gibi bir mantık yürütüyorlar. Aslında bu tespit “özde” çok da yanlış değildir. Ama yapılan örnekleme açısından hatalıdır. Çünkü balık avlarken kıyıda ulaşabildiği alanla sınırlı olarak bu tespiti yapmaktadır. Kıyılarda ağ ile avcılık yapılması veya bir yerin olta avcılığı ile aşırı baskı altında tutulması balığı açığa doğru kaçırır. Bir merayı çok fazla rahatsız etmek doğru bir yaklaşım değildir. Böyle durumlarda balık kademeli olarak o bölgeden rahat edeceği bölgelere doğru uzaklaşır. Bu da kıyıların çölleşmesine sebep olur. Aslında kıyılar balıkların üreme, beslenme ve büyüme alanlarıdır. Bu yüzden kıyılar balıklara bırakılmalıdır.

DENIZLERIMIZDE BUYUK BALIKLAR VAR MI

Balık Bolluğu İçin Kıyılar Balıklara Bırakılmalıdır

Kıyılar balıklara bırakılırsa, kıyılara büyük balıklarda girmeye başlar. Bu durumda kıyılardaki meraların daha sağlıklı kalması sağlanmış olur. Büyük balıklar kıyılara yöneldiğinde peşleri sıra ufak balıkları da kıyılara doğru iterler. Böylece kıyılardaki ufak balık miktarı hızla artar. Kıyılar çöl olmaktan kurtulur. Balığın olmadığı her kıyı kumun hakimiyeti altına girip çölleşir. Yani karada ağaçlar çölleşmeyi önlüyorsa, denizde de aynı işlemi balıklar yapar. Balıklar kıyılarda çölleşmeyi taşlık alanları kumdan temizleyerek yapar. Çünkü korunmak ve beslenmek için taşlık alanlara ihtiyaçları vardır. Taşlık alanlar kabukluların ve yeni dünyaya gözünü açmış her türlü balığın sığınağıdır.

DENIZLERIMIZDE BUYUK BALIKLAR VAR MI

Bilinçaltımız Bizi Büyük Balık Avına Yöneltir

Büyük balık avı yapmak istemekteki ilk amaç, daha çok et elde etme isteğidir. Bir sürü ufak balıkla uğraşmak yerine bir balık avlayıp işi bitirmek daha mantıklı gelmektedir. Ama büyük balık avı yapmak için ilk öğrenilen denize açılma zorunluluğudur. Çünkü büyük balık açıklardan kıyıya doğru gelir. Beslendikten sonra tekrar açığa yönelir. Yani büyük balık açıklarda olur. Açıkta av yapmak için bir tekne şarttır. Ayrıca, muhtemel bir şekilde büyük balığın daha mücadeleci olacağı da açıktır. Bu durumda daha güçlü oltalara ihtiyaç vardır. Bir de büyük balığı avlamak o kadar kolay da değildir. Ciddi manada bilgi ve tecrübe ister. Yoksa oltalara büyük balık takılmıyor değildir. Ama bilgi ve tecrübe yeterli değilse oltaya takılan balık her seferinde oltayı koparıp kaçar. Bunun çaresi yeterli seviyede bilgi ve tecrübe edinmektir.

Bilgi ve Tecrübe Bir Usta Avcıdan Öğrenilir

Hayatta en değerli olan şey zamandır. Bazen değerli bir bilgiyi edinmek bir ömür süren çabayı gerektirir. Oysa o bilgiyi bilen kişi kısa sürede bize öğretebilir. Bu bilgi için bizim de bir ömür harcayacak zamanımız yoktur. Bu yüzden akıllı insan bilgiyi bilenden talep eder. Hem böylece o bilgiyi elde etmek için servet harcamaktan da kurtulmuş oluruz. Bunu yapmış olsak bile öğrenilecek bilgi sayısı her düzeyde sonsuz olacaktır. Öğrenen kişi ancak cehaletini keşfeder. Öğrenmek bir aşktır. İçtikçe bizi susatır. Bu yüzden bilgi neredeyse oradan talep edilmelidir. Bilgi için ödenecek en yüksek bedel bile çok ucuzdur. Çünkü bizim yaşayacağımız sadece bir ömrümüz vardır.

Kişi belli bir bilgi ve tecrübe seviyesinden sonra kendi yolunu çizebilecek hale gelir. Artık bu aşamadan sonra kendi yolunda ilerlemelidir. Çünkü doğru olan her şeyi bilmek değildir. Bir aşamadan sonra kendi yeteneği doğrultusunda uzmanlaşmaktır. Bir konuda uzmanlaşmak, kişinin diğer sorunları çözümlemesi için bir pusula olur.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/23PvSLtZiPo

Denizlerimizde Büyük Balıklar Var Mı

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

DENIZLERIMIZDE BUYUK BALIKLAR VAR MI için 2 cevap

 1. IRFAN UNVER der ki:

  Büyük balık olarak genelde hep Akya avlıyorsunuz. Bunun sebebi nedir? Başka balığın avını yapmıyor musunuz?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Yemli dip sırtısı çekerken yemi dibe indirmek zorundayız. Derinliği arttırmak için tekne hızını düşürmek gerekir. Oltada kullanılan takımları ve yemi dibe indiren takımlardaki kurşun ağırlıklar değildir. Kurşun ağırlıkların yanında tekne hızının da düşürülmesi gerekir. Tekne hızı azalınca Balon Balıklarının yemi yemesi kolaylaşır. Bu yüzden hızı çok fazla düşürmeden çekince orta suyu çekmek zorunda kalırız. Bu durumda taş balığı avı yapma ihtimali çok düşer. Oysa taş balıklarını avlamak için dip zemine olabildiğince yaklaşmak gerekir. Oltayı orta suda çekince oltamıza genelde Akya atlar.

   Bazen diğer balıklarının avını yapmak için dip zemine kadar yemi indirdiğimiz olur. Bu zamanlarda taş balıklarının avını da yaparız. Ama bu yöntemi sığ sularda (40 – 60 m) yapınca genellikle yem balığını Balonlar parçalar. Daha derin sularda (80 – 120 m) yemi dibe indirmek gerekir. Bu yöntemi, daha önceden eline hiç çıkrık makineli olta almamış bir arkadaşla yapmak çok zordur. Çünkü o arkadaşın oltayı kullanım becerisi yeterli değildir. Ayrıca derinlik arttıkça oltada olan biteni hissetmek ve yorumlamak da çok zorlaşır. Bu sebeplerden dolayı taş balığını yeni katılımcılarla yapmak pek mümkün değildir. Ancak devamlı katılan arkadaşlarla zaman zaman deneriz.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.