DENIZE BALIGA SAYGININ YOLU BUYUK BALIK AVINDAN GECER

Denize Balığa Saygının Yolu Büyük Balık Avından Geçer :

DENIZE BALIGA SAYGININ YOLU BUYUK BALIK AVINDAN GECER

Denize ve balığa saygı duymak için içinde yaşayan canlılara saygı duymak gerekir. Bunun için denizdeki canlıların da bir can taşıdığını kabul etmek gerekir. Denizde yaşayan canlıların can taşıdığını ancak büyük canlılarla karşılaştığımız zaman fark ederiz. Küçük canlıların can taşıdığını fark etmekte her zaman güçlük yaşarız. Bu yüzdende küçük balıkların avını yaparken “yeter” demeyi bilemeyiz. Bir kaynağı kullanırken “yeter” demeyi bilemezsek, o kaynağı israf etmeye başlarız. Bu durumda denge nerede oluşmalıdır?

DENIZE BALIGA SAYGININ YOLU BUYUK BALIK AVINDAN GECER

Balık Avında Yeter Diyebilmek İçin Kural Ne Olmalıdır

Balık avında “yeter” diyebilmek için kural “yiyin için israf etmeyin” olmalıdır. Bir avcı yiyeceği kadar av yaparsa her zaman av yapma şansı olur. Bir avcı yiyeceği kadar av yaparsa başkalarının da av yapmasına imkan tanımış olur. Böylece kaynaklar israf edilmez ve her ihtiyaç rahatça karşılanabilir.

Bir kimse hesapsızca balık avlayıp o balığı da etrafına dağıtmaya kalkarsa, muhtemelen o meranın bozulmasına sebep olacaktır. Çünkü bir merayı hadsiz hesapsız rahatsız etmek meranın balıklar tarafından boşaltılmasına sebep olur. Balıklar aşırı rahatsız edildiğinde merayı terk edip rahat edecekleri meralara doğru hareketlenirler. Böyle bir durumda rahatsız edilen mera çöle döner. Artık o merada başkasının da av yapma imkanı kalmaz. Her boşalan mera bir israftır.

DENIZE BALIGA SAYGININ YOLU BUYUK BALIK AVINDAN GECER

Büyük Balık Avının Avcı Üzerinde Yaptığı Değişimler

Büyük balık avı yapabilmek için balık avında ustalaşmak gerekir. Malzeme ve tekne kullanımı konusunda belli teknik konuları halletmiş olmak gerekir. Ayrıca deniz ve havadan anlar hale gelmek gerekir. Bu aşamadan sonra büyük balık avında başarı elde etme şansımız olmaya başlar. Büyük balık avı için malzeme ve teknik olarak hazır olmadan oltaya takılan büyük balığı çekme şansımız çok düşüktür. Malzeme kullanımı ve teknik konuları en kısa zamanda halletmek için bir ustadan uygulamalı eğitim almak gerekir. Bu eğitim sonucunda daha kısa sürede büyük balık avı yapmaya hazır hale gelebiliriz.

DENIZE BALIGA SAYGININ YOLU BUYUK BALIK AVINDAN GECER

Balık avında belli olgunluğa gelmiş veya iyi bir büyük balık avı eğitimi almış kişiler büyük balığı çekerken ilk olarak balığın ne kadar güçlü olduğunu fark ederler. Bu güçle mücadele için özel tertibata ihtiyaç olduğunu anlarlar. Bu malzemenin doğru kullanım yollarını öğrenirler. Malzemenin doğru kullanımıyla her türlü büyük balıkla mücadele etmenin kolaylıklarını keşfederler. Sonra büyük balıkla mücadelenin yorucu bir iş olduğunu öğrenirler. Balıkla mücadele ederken yorulan avcı zaten fiziksel olarak balık avına doyar. Artık bir ikinci balığın avını yapmayı düşünmez.

DENIZE BALIGA SAYGININ YOLU BUYUK BALIK AVINDAN GECER

Balık tekneye alındığında büyük balık avının sevinci bütün yürekleri kaplar. Sonra herkesin yüreğine bir hüzün çöker. Hemen akıllara şu soru gelir. “Bu balık bu hale kaç senede gelmiştir?” “Bu balığı almaya hakkımız var mıydı?” Bu aşamadan sonra avcı artık balığın bir can taşıdığını fark eder ve denize saygı duymaya başlar. Artık o büyük balık avcısı olmuştur. Büyük balıkla yaptığı amansız mücadeleden sonra ufak balığın mücadelesi avcıya keyif vermez. Büyük balığın mücadele gücünü arar. Büyük balığın bir tanesinin bile herkesi doyurabileceğine kanaat getirir. Bu aşamadan sonra artık bir balık avı yapmanın yeterli olacağını anlar. İkinci balığı avlasa bile, bu balığın ihtiyaç fazlası olduğunu kabul ederek geri salmanın faziletini tatmak ister. Gerçek usta avcı, ihtiyaç fazlası avını geri salabilen avcıdır. Çünkü her zaman temel kurala uyar. “Yiyin için israf etmeyin

DENIZE BALIGA SAYGININ YOLU BUYUK BALIK AVINDAN GECER

Denize Balığa Saygının Yolu Büyük Balık Avından Geçer

BUYUK BALIK AVI PSIKOLOJISI

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/W937ILKEk54

Denize Balığa Saygının Yolu Büyük Balık Avından Geçer

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

DENIZE BALIGA SAYGININ YOLU BUYUK BALIK AVINDAN GECER için 4 cevap

 1. Berkay yıldırım der ki:

  Büyüm balık avı ile balığa saygı duyma arasında nasıl bir ilgi var?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bir şey için çok fazla emek ve çaba harcayanlar elde ettiklerinin kıymetini herkesten daha iyi bilirler. Büyük balık avını yapmak için çok fazla bilgiye, tecrübeye ve masraf yapmaya ihtiyaç vardır. Herşey bir araya gelse bile oltaya takılan balığı tekneye almak için ciddi bir mücadele vermek gerekir. Bu mücadele de kazanıldıktan sonra tekneye alınan balık her halükarda beklentilerin üzerindedir. Beklenmeyen her şey insanı şaşırtır. Bu yüzdende değerlidir. Değerli olan her şey insanda saygı uyandırır. Büyük balık avında bu saygının kaynağı sonuna kadar mücadele eden balıktır. Bu yüzden balığa et gözüyle bakmak pek mümkün olmaz. Bir süre sonra avcı balığa daha fazla şefkatle yaklaşır. Sonrasında da ihtiyaç değilse geri salmaya başlar. İşte bu aşamada balık “kıymetlisi” olur.

 2. irfan unver der ki:

  Büyük balık avı hayatımın önemli bir hedefi olduğundan beri ufak balık avı eskisi kadar keyif vermiyor. Artık büyük balık avları yapmak istiyorum. Bunu yapabilmek için en önemli husus nedir?

  • Menderes Yahşi der ki:

   Şimdiye kadar edindiğim tecrübe ve gözlemlerim en önemli hususun yapmak istediğin şeye inanmaktır. İnanç, istek, azim ve karlılık varsa eninde sonunda hedefe ulaşılır. Hedefe giden yolda edinilen tecrübeler hedefin sürdürülebilir olması için çok önemlidir. İnanç, istek, azim, karlılık ve çaba varsa kısmet gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.