CANLI BALIK

Canlı Balık :

Canlı Balık Tanımı:

Denizden yeni yakalanmış ve balık avına yem olacak boyutlarda olan balıklardır. Yem balıkları genel anlamda, canlı renklerde ve parlak balıklardır. Parlak olmalarındaki sebep, kolayca fark edilebilir olma ihtiyacıdır. Birde canlı yemleri kolay ölen balıklar olmaması gerekir. Kolay ölen balıkları, hızlı çekilen yüzey takımlarında veya hızlı çekilmeye uygun dip takımlarında kullanırsak, ölmesini engelleyebilir veya daha uzun yaşamasını sağlayabiliriz.

Balık Avında Kullanılan Canlı Balıklar:

Zargana, Kefal, Levrek, Palamut, Yazılı Orkinos, Tombik ve birçok balığın 200 – 300 gr olan yavruları yem balığı olarak kullanılır.
Yem balıkları birçok balığın yavrularından oluştuğu için yem balıkları kullanımında, ihtiyaç dışında avcılık yapılmaması, yem balığı avının kolay yapılmasını sağlayacağı gibi, balık miktarının artmasına da katkı sağlayacaktır.

Uyarı: Balıklarda can taşır. Yavrularımızın hakkını gözetelim.

Oltada Canlı Balık Kullanımı:

Canlı balık kancalar vasıtası ile oltaya takıldığından, azda olsa zarar görecektir. Bu sebeple, kancalar balığın hayati organlarına gelmeyecek şekilde bağlanmalıdır. Hızlı çekilecek avlarda, ağız kısmına takıla kancadan başka kanca kullanılacaksa, balığın gövdesine, balığı zarar vermeden bağlanmalıdır. Hırsız kancaların, biraz serbest olması onları daha avcı hale getirir. Kancaların takım şekli balık hızla çekilirken dönmeyecek şekilde, dengeli olmalıdır. Kancaların takıldığı yerlerin yırtılmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Canlı Balıkla Trofe Balık Avı:

Canlı balık oltada yem olarak kullanılarak denize salındığında, 3 – 7 mil hızla çekilir. Hızımızı yem balığının dönmemesi prensibine göre belirlemek faydalı olacaktır. Sonrasında avlayacağımız balığın hız ihtiyacını hesaplayabiliriz. Ama unutulmaması gereken bir gerçek, balık davranışlarının değişen şartlara göre şekillendiği gerçeğidir. Bir hızla balık avı yapamıyorsanız, bir başka hıza geçin. Balık avı yapılırken, hız sabitken, balık avı yapılamazken hız değişkendir. Avlayacağımız balığa uygun hızı bulmamız gerekir.
Değişken aralıklarla, ani hızlanışlar yaparak, balığı kıskandırmayı denemek faydalı olacaktır. Yaralı kaçan balık avcı balıkların daha fazla dikkatini çeker.

Canlı Balık

 

 

Bir önceki yazımız olan RAPALA ILE BALIK AVI TEKNIGI başlıklı makalemizde Balık Avı, Barakuda Avında Dip Rapalası Kullanımı ve Rapala hakkında bilgiler verilmektedir.

Share and Enjoy:
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Yahoo! Buzz
  • Twitter
  • Google Bookmarks

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, FOTOĞRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir