BUYUK BALIKLAR MERALARDA BESLENMEK AMACIYLA DOLASIRLAR

Büyük Balıklar Meralarda Beslenmek Amacıyla Dolaşırlar :

Büyük balıklar göçlerine devam ederken beslenmek amacıyla meralar arasında dolaşırlar. Balık avlarken denk geldiğimizde av yapma şansımız olur. Bir merada ne kadar çok ufak balık yoğunluğu varsa ve bu yoğunluk yıl boyu sürüyorsa büyük balıkların uğrak merası olur. Büyük balıklar beslenme imkanları fazla olan meralarda daha uzun süre geçirirler. Sonrasında yollarına devam ederler. Ama onlar meradan ayrıldıktan bir süre sonra başka sürüler meraya girer. Böylece meralarda devamlı büyük balık varmış izlenimi oluşur. Özellikle serbest dalışlarda bu durumu izlemek mümkün olmaktadır. Bir sürü bir merayı çok fazla kullanmaz. Karnını doyurduktan sonra yakın meralara doğru hareketlenir. Aynı merada büyük bir balığı birkaç kere görmek pek mümkün değildir. Böyle bir duruma nadiren rastlanır.

BUYUK BALIKLAR MERALARDA BESLENMEK AMACIYLA DOLASIRLAR

Bazı Meraların Av Verimliliği Daha Yüksektir

Her canlının avlanmak için daha çok kısmetli olduğu meralar vardır. Bu yüzden o meralara doğru gitmek ister. Oltayla veya zıpkınla balık avı yaparken de durum böyledir. Kendimizden örnek verebiliriz. Bazı meralarda şartlar ne olursa olsun av yapabilirken, bazı meralar balıkla dolu olmasına rağmen av yapmak mümkün olmayabilir. Bu yüzden meralara çok takılmadan kısmetli olduğumuza inandığımız meralara yönelmek daha doğru olacaktır. Hatta verimli olduğuna inandığımız meraları sistematik olarak dolaşmak av verimliliği açısından en doğru olandır. Bu yöntem zamanı verimli kullanmak açısından doğru seçimdir.

BUYUK BALIKLAR MERALARDA BESLENMEK AMACIYLA DOLASIRLAR

Meralarda Ufak Balığın Çokluğu Büyük Balığın Varlığına İşarettir

Bazen meralar hızlı bir şekilde ufak balıkla dolar. Bu onların hemen açığında büyük balığın olduğunu gösterir. Ufak balığın merada telaşlı olması da büyük balığın yakınlarda olduğunun bir göstergesidir. Zaten büyük balık beslenmek için harekete geçtiğinde suyun yüzünde oynaklar oluşmaya başlar. Suyun sakin olduğu günlerde oynaklar çok uzun mesafelerden gözlenebilir. Oynak yerlerini daha uzaklardan tespit etmenin bir yolunda martıların hareketini izlemekten geçer. Martılar yoğun bir şekilde hareket halindeyse ve denize doğru inip kalkıyorlarsa o bölgede büyük bir beslenme hareketliliği vardır. Beslenme hareketliliği uzun süreli olursa o bölge büyük balıkların ilgisini çeker.

BUYUK BALIKLAR MERALARDA BESLENMEK AMACIYLA DOLASIRLAR

Bizim Avlanma Şeklimiz

Yem balığı avı yapmak için Adrasan Koyunun içinden sırtı çekmeye başlarız. Koy dışına çıktığımızda Pırasalı Ada veya Sulu Adaya gitmek için seçim yaparız. Seçimimizi hava şartları ve balık durumu belirler. Ama öncelik hava şartlarındadır. Hava nispeten sert ise Pırasalı Ada istikametine gideriz. Hava güzelse balık durumuna göre karar veririz. Genellikle de Sulu Ada istikametine gideriz.

BUYUK BALIKLAR MERALARDA BESLENMEK AMACIYLA DOLASIRLAR

Her iki ada da büyük balık avına başlayacağımız meralardır. Adalar civarında büyük balığa başlarız. Eğer o bölgede büyük balık avı yapamazsak Adrasan Koyuna doğru yöneliriz. Koy içinde pek çok büyük balık avı yaptığımız mera vardır. O meraları sistematik olarak taramaya başlarız. Genellikle bu meralardan birinde büyük balık avını yapıp dönüşe geçeriz.Bugünkü avımı Sulu Ada ile ana kara arasında yaptım. Hava ve deniz çok güzeldi. Balık da beni hiç bekletmedi. Her şey umduğum gibi gitti. Gerçekten çok keyifli bir av oldu. Denizde olmak zaten tek başına kendimi ayrıcalıklı hissetmem için yeterliyken birde böylesi güzel bir av yapmanın tadına doyum olmuyor. Bana kalan Allah’a şükretmek oluyor. Her isteyene böyle güzel avların kısmet olması dileğiyle…

Büyük Balık Avı Videosu: http://www.dailymotion.com/video/xo41bp

Büyük Balıklar Meralarda Beslenmek Amacıyla Dolaşırlar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.