BUYUK BALIK ONCE INSANIN GOZUNU DOYURUR

Büyük Balık Önce İnsanın Gözünü Doyurur :

BUYUK BALIK ONCE INSANIN GOZUNU DOYURUR

Bir insanın gözü doymazsa av yapmaya devam eder. Büyük balık avında bir balık insanın gözünü doyurmak için yeterli olur. Gözü doyan insan avladığı balığın da bir can taşıdığını fark eder. Böyle olunca da, avladığı balığa ihtiyacı yoksa, istediği balık o değilse geri salar. Sadece ihtiyacı olanı alır. Artık onun için av yapmış olmanın keyfi bile yeterli olur. Balığı geri salma moduna giren avcılar sayesinde balığın çoğalması mümkün olur. Balık avı kültürümüzü bu aşamaya taşımamız, biz avcılar için zorunluluktur. Ancak bu sayede sürdürülebilir avcılıktan ve balık bolluğundan bahsedebiliriz.

BUYUK BALIK ONCE INSANIN GOZUNU DOYURUR

Avını Geri Bırakmayı Düşünenin Kısmeti Bol Olur

Bugün tura çıkarken, dün avladığımız balıktan sonra bugün büyük balık avlayabilirsek geri bırakmaya karar verdik. Dünkü avdan sonra bugünkü niyetimizin gerçek olacağına gönülden inanıyordum. Çünkü geçmiş pek çok avda bu tecrübeyi yaşamıştık. Bugünde öyle olacağından emindim.

BUYUK BALIK ONCE INSANIN GOZUNU DOYURUR

Büyük Balık İçin Yem Balığı Avımız

Bugün saat 16.30 Adrasan Sahilinde buluşup akşam turuna çıktık. Oltaları denize bırakıp yem balığı için yüzey sırtısı çekmeye başladık. İstikametimiz Pırasalı Adaydı. Bütün meralar yem balıklarıyla dolu olmasına rağmen yem balığı bir türlü oltaya atlamıyordu. Pırasalı Adanın açığında oltaya atlayan birkaç balığı da çekerken kaçırmıştık. Çoban Limanına ve tekrar adanın etrafına baktık, ama bir türlü yem balığı avı yapamadık. Artık güneş batmaya az kalmıştı. Karanlığa kalmamak için Adrasan Koyuna doğru girmeye başladık.

BUYUK BALIK ONCE INSANIN GOZUNU DOYURUR

Artık kıyı çok az kalmıştı. Koy içinde bir tur atmayı teklif ettim. “Yem avı yapamazsak döneriz” dedik.  Koy içinde çeyrek tur atmadan kaloma boşalmaya başladı. Yem balığımızı hızlıca çekip canlı yem yaptık.

BUYUK BALIK ONCE INSANIN GOZUNU DOYURUR

Büyük Balık Avımız Başladı

Hava kararmaya yakın olduğu için oltayı kısa salıp olabildiğince kıyıya yanaştım. Kıyıda dip sırtısı yapmaya başladık. Yüz metre gitmeden oltaya bir şeyler vurmaya başladı. Arada asılıp kalomayı kısa süreliğine boşaltıp oltayı bırakıyordu. Önce Balon Balığı yemi yiyor diye düşündük. Hızlanarak Balon Balığından kurtulmaya çalıştık. Fakat ne yapsak da aynı olay tekrarlanıyordu. “Artı yem bitti” diye düşündükten biraz sonra tekrar aynı şeyler oluyordu. Ne yem bitiyordu ne de vuruşların arkası kesiliyordu.

Bu şekilde yeme vuruşlar devam edince ne olduğunu daha iyi anlamak için arkadaştan oltayı istedim. Bir kaç vuruştan sonra bunun Akya olduğunu anladım. Sonra Akya’yı tasmalayarak almaya karar verdim. Aslında Akya avında asla tasmalama yapmayız. Çok nadiren 4 – 5 Kg Akyalar bu şekilde davranır. Daha önceki turlarda bu boy Akyalar oltaya vurduğunda birkaç kere daha tasmalama yaparak av yapmıştık. Bu seferde her türlü riski göze alarak tasmalama yapmaya karar verdim. Zaten başka çare de kalmamıştı. Bir kaç tasmalama hareketinden sonra balık kancaya takıldı. Hemen kaloma ayarı yapıp oltayı arkadaşa verdim.

Arkadaş gördükleri karşısında büyük bir şaşkınlık içindeydi. Ama oltadaki balıkla mücadele etmek isteği daha ağır bastığı için her şeyi bir kenara bırakıp balıkla mücadeleye başladı. Mücadele 10 dakika kadar sürdü. Balığı teknenin yanına getirdiğimizde sudan çıkarmadan geri salma çabasına girdik. Arkadaşımız önce balığını biraz sevip sonra nefeslendirmeye çalıştı. Sonra balık hareketlenmeye başlayınca geri saldık. Kuyruk sallayarak mavi derinliklerde gözden kayboldu.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/rQzTGijIWlE

Büyük Balık Önce İnsanın Gözünü Doyurur

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.