BUYUK BALIK AVINA CIKMAYI HEYECANLA BEKLEDI

Büyük Balık Avına Çıkmayı Heyecanla Bekledi :

Her avcı büyük balık avına çıkacağı günü dört gözle bekler. Büyük balıkla mücadelesinin hayalini kurar. Büyük balığı tekneye aldıktan sonra kameraya poz verişini hayal eder. Balığı ailesi ve sevdikleriyle yiyeceğini, avın hikayesini anlatıp neşe içinde sohbet edeceklerini düşünür. Diğerlerinin ona nasıl gıpta ile bakacağını hayalini kurar. Bir andan sonra artık bu hayalini gerçekleştirmek zorunluluk olur.

Bu işten en doğru yol ustalaşmış birisinden yardım almaktır. Onun tecrübesinden yararlanıp bu avın nasıl yapılacağını öğrenmektir. Bir de çıkılan turda balık avlanabilirse bundan güzeli olmaz. Bu yüzden en doğru araştırmayı yapıp bir tura karar vermek gerekir.

BUYUK BALIK AVINA CIKMAYI HEYECANLA BEKLEDI

Balık Avı Tur Rezervasyonu

Arkadaşımız yaptığı araştırma sonucu bizimle tura çıkmaya karar vermiş. Rezervasyonu yaptırıp tur gününü, hatta tur saatini beklemeye başlamış. Tur sabahı Adrasan Sahilinde buluştuk. Sahilden 300 m ayrıldıktan sonra olta takımlarını suya bıraktık. Takımları salarken neler yapmaları gerektiğini anlatıp uygulamalı olarak gösterdik.

BUYUK BALIK AVINA CIKMAYI HEYECANLA BEKLEDI

Yemlik Balık Avımız Başladı

Oltaları suya bırakıp Pırasalı Ada istikametine doğru yol aldık. Yol boyunca büyük balık avının nasıl yapıldığından bahsettik. Bizim uygulamalarımızı anlattım. Yem balıkları oltamıza takılıp onlarla mücadele ettikçe anlattıklarım arkadaşımız için daha fazla anlaşılır olmaya başladı. Nede olsa hiç bir teorik bilgi, uygulama ile desteklenmezse çok kalıcı olmaz. Çok da doğru olarak anlaşılmaz.

Büyük balık avına başlayacağımız yere kadar üç adet yem balığı avı yaptık. En son balığı Çoban Limanının açığında aldık. Hemen büyük balık avı için canlı yem yapıp denize saldık. Oltayı salıp arkadaşa verdim. Oltayı nasıl tutacağını, balık oltaya vurunca ne yapacağını anlatıp “rastgele” dedim.

BUYUK BALIK AVINA CIKMAYI HEYECANLA BEKLEDI

Büyük Balık Avımız Başladı

Arkadaşımız, büyük balık avına başladığımızda çok heyecanlıydı. Uzun zamandır beklediği büyük balık avı yapma şansı hemen yanı başındaydı. Heyecanı uzun zaman geçmedi. Bu yüzden onu sakinleştirmeye çalıştım. Tam bu sırada oltaya balık vurdu. Kaloma ayarı yapmak için oltayı bana vermesini istedim. Oltayı verirken balığı hissetmek için bir ara durakladı. Tam bu anda balık sert bir darbe vurarak yem balığını oltadan koparıp aldı. Kamıştaki hareket durumu yeterince net bir şekilde ortaya koyuyordu. Oltayı sarıp takımı kontrol ettiğimizde balığın olmadığını gördük. Büyük balığa yol vermekte geç kalmıştık. Balık da kalomanın sıkı kalmasından istifade ile yem balığını koparıp aldı.

Sağlık olsun deyip kovadaki yedek yemler ile Akya Oltasını hazırladık. Adrasan Koyunun içine doğru girdik. Yarasalı Mağaranın dış tarafından yamaca yakın oltayı 5 mil hızında geçerken takıma büyük bir balık atladı. Kaloma boşalırken ben tekneyi açığa almaya başladım. Arkadaş da balıkla mücadeleye başladı. Ama balık bir süre sonra kendini kurtardı. Oltayı çektiğimizde yemin kuyruk kısmının büyük bölümünün gittiğini gördük. Tahminimiz Barakuda veya Ceylan Palamutu olduğu yönündeydi.

Son Yem Balığıyla Büyük Balık Avladık

Son yem ile tekrar Akya Oltasını hazırladık. Gemliyik Koyunun açığında suya bırakıp hafif kıya yaklaştık. Tam bu sırada oltada birkaç ufak hareket oldu. Hızlanarak hareketin devamının gelip gelmeyeceğine baktık. Hareket kesilince kıyıdan uzaklaşarak yolumuza devam ettik. Daha yüz metre ilerlememiştik ki, kaloma hızlıca boşalmaya başladı. Kamışın eğilmesinden ve kaloma boşalma hızından gelen balığın Akya olduğu belliydi. Artık bu balığı alalım diyerek mücadeleye başladık. Bende tekneyi açık suya doğru çıkardım. Derinlik 80 m civarını bulunca motoru kapatıp mücadeleye orada devam ettik.

BUYUK BALIK AVINA CIKMAYI HEYECANLA BEKLEDI

Balık kaloma boşalttıkça arkadaşın heyecanı artıyordu. İki balığı kaçırmış olmamızın verdiği tedirginlikle mücadeleye devam ediyordu. Arada bir tereddüt edince mücadeleye devam etmesini söyleyerek onu cesaretlendirmeye çalışıyordum. Mücadele ilerledikçe o da balığı alacağımıza daha çok inanmaya başladı. Sonunda balık teknenin yanına geldi. Uzanıp tekneye aldık. Arkadaşın keyfine diyecek yoktu. Uzun zamandır hayalini kurduğu büyük balık teknedeydi. En büyük hayallerinden birini gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyordu.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/eFbp6XZXFE4

Büyük Balık Avına Çıkmayı Heyecanla Bekledi

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI HIKAYELERI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.