BUGUN CANLI YEMLE DERIN SUDA AKYA AVI YAPMAYI DENEDIM

Bugün Canlı Yemle Derin Suda Akya Avı Yapmayı Denedim :

Bugün sabah suyunda balık avı turu olmayınca kendim çıkmaya karar verdim. Yeni yöntemler denemek istiyordum. Balık avı turlarının yoğunluğu arasında denemek isteyip fırsat bulamadığım birkaç yöntem vardı. Bunlardan biri de 80 – 150 m aralığında derin sularda daha büyük balık avı yapmaktı.

BUGUN CANLI YEMLE DERIN SUDA AKYA AVI YAPMAYI DENEDIM

Devasa Akya İle Mücadele Ederken Oltadaki İp Misina Yetmedi

Geçen sene sabah turunda canlı yemle av yapıyorduk. Pırasalı Adadan Tuzla Adalarının açığına hızlı bir şekilde yanaşmıştık. Olta o an itibariyle bendeydi. Oltaya belli bir derinliği kazandırdıktan sonra arkadaşa verecektim. Tam oltayı derinleştirmek için motoru boşa aldığımda kaloma şiddetle akmaya başladı. Balığın kancaya geçmesini bekleyip kaloma ayarını yaptım. Balık çok şiddetle bastığını görünce kalomayı biraz daha sıkı ayarladım. Balığı açığa alırken daha çabuk yormak istiyordum. Tekneyi açık suya çevirip mücadeleye başladım. 3 – 5 dakika mücadele edip açığa çıktığımızda oltayı arkadaşa verdim. Özellikle kaloma ayarı normale göre bir iki tık daha sıkıydı.

Arkadaş balıkla mücadele ederken bende Palamut avı yaptığımız takımları toplamaya başladım. Palamut takımları teknenin içinde dağınık vaziyette duruyordu. Ben yüzey sırtılarını toplarken arkadaşın elindeki oltanın kaloması devamlı boşalıyordu. Kalomayı sıkı bir şekilde ayarlayıp vermiştim. Bu şekilde balığın yorulacağını düşünüyordum. Bu yüzden boşalan kalomayı pek dikkate almadım. İşim bittiğinde oltayı kontrol etmek istedim. Nasıl olduysa kaloma gevşemişti. Balık gevşeyen kalomayı boşaltıyordu.

Çıkrık Makinedeki 300 m İp Misina Bitmek Üzereydi

Makinede bulunan 300 m misinadan en fazla 30 – 40 m ip misina kalmıştı. Kalomayı eski sıkılığına getirdim. Balık banamısın demedi. Bir iki kademe daha sıkı yaptım. Hiçbir şey değişmedi. Kaloma boşalmaya devam ediyordu. Bu aşamada daha öncede bir kaç kere yaptığım gibi, balığı ne pahasına olursa olsun durdurma kararı aldım. Kalomayı strike‘ın sonuna dayadım. Kaloma akışı durmadı. Artık önümde iki seçenek vardı. Ya kalomayı Full moduna getirip balığı durduracak, ya da balığın takımı koparması için dahada sıkacaktım. Bu sayede balık kafa vurup misinayı kancaya en yakın yerden koparacaktı.

Kalomayı full aşamasının başına getirdim. Balık durmuyordu. Kademeli olarak kaloma ayarını full’un sonuna kadar dayadım. Tam bu anda balık öyle güçlü bastı ki, kamış neredeyse elimden çıkıp denize gidiyordu. Kolumu istemsiz bir şekilde ileri doğru çekilirken kalomayı gevşetmek için hamle yaptım. Tam bu anda takımın koptuğunu hissettim. En azından balık kurtulmuştu. 300 m ip misinayı sarıp takımı tekneye aldığımda kancadan sonra 1 m bölüm kopmuştu.

Böyle bir mücadele de balığı alamıyorsam, kurtulması için çabalamanın en doğrusu olduğunu biliyordum. Eğer kalomayı açık tutsaydım, balık ip misinayı kökünden koparıp gidecekti. 300 m ip misina ile giden balığın kurtulma şansının olabileceğini hiç zannetmiyorum.

Bu Mücadeleden Çıkardığım Ders Neydi

 • Çıkrık makinede en azından 600 – 1.000 m arası ip misina olmalı. İp misina bitecek kaygısına düşmemeli.
 • Bir kere devasa bir balıkla mücadele edilince böyle bir mücadeleyi kazanmak hedef olmalı.
 • Daha büyük balıkları avlama ihtimali olan yöntemleri geliştirmek için çaba harcanmalı.
 • Her fırsatta daha büyük balık avı yapılmaya çalışılmalı.

Daha büyük balıkların avı yapıldıkça, daha küçük balıkların avında yapılan hataları düzeltmek kolaylaşıyor. Daha büyük balıkların avını yapabilecek aşamaya geldiğimizde pek çok problemi çözebilecek kapasiteye de ulaşmış oluyoruz. Bu şekilde ciddi anlamda seviye atlamış oluyoruz. Bu sayede daha ufak problemleri çözmek kolaylaşıyor.

Derin Suda Büyük Balık Avı Yapma Çabası

Bugün öncelikle 80 – 100 m suyunda büyük balık avı yapmaya çalıştım. Bu deneme başarılı olursa daha derin sulara bakmaya başlayacaktım. Çoban Limanın açığındaydım. Canlı yemi salıp derin suya kademeli olarak indirmeye başladım. Olta yeterince derinleşince 2 mil hızla oltayı çekmeye başladım. Olta yükseldikçe motoru boşa alıp derinleştirdim. Pırasalı Adanın açığına yaklaşırken kaloma hızla boşalmaya başladı. Derin suda büyük balık avı denemem başarılı olmuştu. Tekneyi daha da açığa alıp balığı taşlık zeminden uzaklaştırdım. Sonra motoru durdurup tekneyi akıntıya bıraktım. Tekne Adrasan Koyuna doğru sürüklenirken balıkla mücadeleyi sürdürdüm. Yarım saat sonra balık teknedeydi. 20 Kg civarı bir Akya avı yaptım.

Bundan sonraki denemelerde hedef daha büyük balıklar olacak.150 – 200 m derinliğinde Trança ve Fangri avı da yapmak istiyorum. Belki de bu denemelerde daha büyük balıklara da denk gelebilirim.

Bugün Canlı Yemle Derin Suda Akya Avı Yapmayı Denedim

BUYUK BALIKLARIN SENESI DEDIK REKOR AKYA GELDI

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/MDhSr1SELMc

Bugün Canlı Yemle Derin Suda Akya Avı Yapmayı Denedim

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

BUGUN CANLI YEMLE DERIN SUDA AKYA AVI YAPMAYI DENEDIM için 2 cevap

 1. Murat Atasal der ki:

  Tebrikler Menderes Abi,
  600-1000 mt misina sarımlı makinelerin fiyatları oldukça fark ediyor. Bu kapasiteli makinelerden özellikle önerdiğiniz bir model var mı? Birde elektrikli çıkrık makineler hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyorum. Selamlar.

  • Menderes Yahşi der ki:

   Bizim kullandığımız Omoto GTR T25L modeline 0,58 mm Sufix ip misinadan 300 m sarıyordum. Onun yerine Dynamix Jigging Line ip misinadan 0,34 mm 500 m ve 0,50 mm 300 m sardım. bu şekilde 800 m ip misina oldu. Daha iyi makine istersen uygun fiyatlı Okuma marka tercih edebilirsin. Daha iyisi olsun dersen Shimano veya Daiwa marka seçebilirsin.

   Fiziksel bir problemin yoksa uğraşmadan balık avı yapılmasını doğru bulmuyorum. Tabii herkesin kendi düşüncesi. Ben uğraşmadan balık avı yaptığımı düşünemiyorum. Bu yüzden akülü çıkrık makine bana uygun değil. 300 m dahi olta indirdiğimde çıkrık makine kullanıyorum. Hiçbir şikayetim de yok.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.