BALIKLAR ALEMINDE HASAT DONEMI NE ZAMANDIR

Balıklar Aleminde Hasat Dönemi Ne Zamandır :

BALIKLAR ALEMINDE HASAT DONEMI NE ZAMANDIR

Akdeniz açısından baktığımızda hasat dönemi Ağustos ayı başında başlar. Eylül ve Ekim ayları en yoğun yaşandığı dönemlerdir. Kasım ve Aralık aylarında yavaşlayarak devam eder. Suyun soğumaya başlamasıyla denizdeki balık hareketliliğinde değişim gözlenir. Sıcak suyu seven balıklar göçe başlarken, kıyılarda soğuk suyu seven balıklar boy göstermeye başlar.

BALIKLAR ALEMINDE HASAT DONEMI NE ZAMANDIR

Balıklar Neyi Hasat Ederler

Ağustos – Ekim ayları arasında büyük balıklar, ilkbahar aylarında dünyaya gözünü açıp yazın son ayı olan Ağustosa kadar belli bir boya gelen ufak balıkları hasat ederler. Yani o senenin mahsulünü hasat ederler. Ayrıca yaz başında suların ısınmasıyla büyük bir göç hareketi başlar. Sıcak suyu seven balıklar yüzeye ve kıyılara doğru yaklaşırken, soğuk suyu seven balıklar suyun nispeten soğuk olduğu kısımlarına doğru hareketlenirler. Bu göç hareketleri birçok irili ufaklı balığı meralara sokar. Göçün en hızlı yaşandığı ay Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kesişim kümesinde Ağustos olduğu için en bereketli aydır.

BALIKLAR ALEMINDE HASAT DONEMI NE ZAMANDIR

Akya Avlarının En Yoğun Yaşandığı Dönem

Ağustos – Eylül – Ekim ayları Akya avının en yoğun yapıldığı aylardır. Bu dönemde yem balığı bulmak da büyük balık avı yapmak da kolaylaşır. Balık avı turlarımızın bereketi artar. Ağustos ayı biraz sıcak olduğu için sabah turlarına biraz erken çıkıp güneş fazla yükselmeden döneriz. Verim yüksek olduğu için çoğu zaman tur zamanlarını beklemeden büyük balığı tekneye alınca dönüşe geçeriz. Böylece balık avı turunu çok yıpratıcı bir aktivite olmaktan uzak tutmaya çalışırız.

BALIKLAR ALEMINDE HASAT DONEMI NE ZAMANDIR

Eylül ve Ekim ayları havanın nispeten ılımaya başladığı aylardır. Bu dönemde balık avı turunda olmak ayrı bir keyiftir. Büyük balık avını yaptıktan sonra dönmek için çok acele etmeyiz. Denizin ve havanın keyfini çıkararak döneriz. Her anlamda en keyifli aylar sonbaharın ilk aylarıdır. Hele havanın ılıman olduğu seneler Eylül ve Ekim ayının tadına doyum olmaz.

BALIKLAR ALEMINDE HASAT DONEMI NE ZAMANDIR

Sonbaharla Beraber Deniz Suyu Soğumaya Başlar

Bu dönemde sıcak suyu seven balıklarda azalma olmaya başalar. Onların boşalttığı yeri soğuk suyu seven balıklar almaya başlar. Bunların başında Sinarit gelir. Kıyılarda daha çok Sinarit gözükmeye başlar. Sinarit avı için en güzel dönemler sonbaharın sonu ve kış aylarıdır.

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/MDhSr1SELMc

Balıklar Aleminde Hasat Dönemi Ne Zamandır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.