BALIK AVINDA UMUT KESMEYEN KAZANCLI CIKAR

Balık Avında Umut Kesmeyen Kazançlı Çıkar :

BALIK AVINDA UMUT KESMEYEN KAZANCLI CIKAR

Balık avı kısmet işidir. Çok ilginç kısmet şekilleri vardır. Ama bir katılımcının kısmetinin nasıl olacağını onun balık avı boyunca psikolojisini takip ederek tahmin etmek mümkündür. Aynı hava durumu gibidir. Hava kapalıysa o gün balık avı olmaz. Yani katılımcı tereddüt içinde ise umut bir gelip bir gidiyorsa ve uzun süre karamsarlık hakim oluyorsa balık avlamak mümkün olmaz. Sanki oltayı tutan avcının elektriği misina boyunca ilerleyip yeme kadar yansıyor. Balık da bunu algılayıp bir türlü oltaya atlamıyor.

BALIK AVINDA UMUT KESMEYEN KAZANCLI CIKAR

Oltayı Atar Atmaz Yemlik Balık Geldi

Bazen hava ava çıkarken açıktır. Ama hemen sonra kapanmaya başlar. Yani balık avına daha başlar başlamaz oltaya güzel bir yemlik balık atlar. Bütün balık avı böyle geçecek gibi hissederiz. Bu hepimizi çok sevindirir. Ama sonraki süreçte oltaya bir başka balık atlamayınca umutlar solup gider. Umudun kesildiği an balık avı da biter. Ne olursa olsun umutlar asla kesilmemelidir. Ta ki, kıyıya yanaşıp olta toplanıp tekneye alıncaya kadar.

BALIK AVINDA UMUT KESMEYEN KAZANCLI CIKAR

Bir keresinde 1,5 günlük turu bitirmiş olta topladığımız yere gelmiştik. Arkadaşlara dönüp “oltaları toplayalım” dedim. Arkadaşlar 1,5 günde büyük balık avı yapamadıklarına inanamaz bir şekilde olta topluyorlardı. Takımlar gelince kamışlar teknenin ön tarafına uzatılıp takımları çekmeye hazırlanıyorlardı. Arkadaşlardan bir “aşağıda kocaman bir balık var” dedi. Onun gösterdiği yere bakınca 2 Kg civarı bir Sinarit gördüm. “Sinarit bu kadar teknenin altına girmez” diye düşünürken, Sinaritin oltada olduğunu fark ettim. “Sinarit oltada” dedim ve takımı yavaşça çekmelerini istedim. Biraz sonra Sinarit teknedeydi. Arkadaşlar büyük bir heyecanla “burada bir tur daha atalım” talebinde bulundu. Bir tur daha atıp aynı yere gelip olta toplarken bu sefer 80 cm boyunda bir Barakuda takımların peşinden geldi. Ama rapalaya atlamadı.

BALIK AVINDA UMUT KESMEYEN KAZANCLI CIKAR

Balıklar Sanki Oltayı Bırakmamızı Bekliyorlardı

Bazen de hava çok açıktır. Güneş en güzel ışıklarını etrafa saçıyordu. Yani avcı o kadar umut doludur ki, elektriği oltasından yeme kadar gidip bütün balıkları oltaya atlamak için heyecanlandırıyor gibidir. Böyle olunca da olta hiç boş kalmamaktadır. Ayrıca oltaya takılan her balık avcının inancını artırıp daha çok umutla dolmasını sağlar. Bu şekilde yükselen istek bizi büyük balık avına taşır. Böyle olunca büyük balık avı da çok kolay olur.

BALIK AVINDA UMUT KESMEYEN KAZANCLI CIKAR

BIR BALIK AVINDA BALIKLAR ADAMIN PESINI BIRAKMAZ MI

Balık Avı Yapma Psikolojisi

Bu üç psikolojiyi incelediğimizde şunu görürüz. Avcı bu av için kendini ne kadar inandırmıştır. Beraber balığa çıkacağı insanlara ne kadar inanıyor. Balık avlamak onun için gerçekten ne kadar önemli ve balık avına hangi gözle bakıyor. Bütün bu psikolojik yapının duruşu avın nasıl geçeceğini belirleyen temel unsurdur. Örneğin büyük bir inançla “bugün büyük balık avlamaya geldik” diyenlerin boş döndüğünü hiç görmedim. Özellikle bunların inançlarını şaka yollu da olsa sorguladığımda, hiç sarsılmadığını gördüğümde ben de büyük bir istekle dolarım. Onların sarsılmaz inancı beni de motive eder. Çünkü bilirim ki, o gün çok güzel bir büyük balık avı yapacağız. Çünkü heves bulaşıcıdır. Herkesi bir anda istekli yapar. Örneğin çocuk kazayla okulun camını kırmış olsun. Hoca bunun üzerine ona okulun dış duvarlarını boyama cezası versin. Eğer çocuk okulun duvarlarını şarkı söyleyip dans ederek boyamaya kalkarsa okuldaki bütün çocuklar ona yardıma koşar. Çünkü çocuğun boya yapması onlar tarafından çok güzel bir aktivite olarak algılanır.

Umut Kesilmedikçe Av İhtimali Devam Eder

Bir adamın oltasına balık, sahile olta çekemeyecek kadar yaklaşmışken hızla oltayı takılmasın diye toplarken gelir mi? Oltayı kurtarayım derken devasa balıkla ödüllendirilir mi? Eğer hala umudu varsa, evet. Çünkü sahile o kadar yaklaşmasının sebebi, o ana kadar balığın oltaya nasıl takılacağını hayal etmesidir. Son anda balık avlamayı o kadar istemiştir ki, Allah’da ona bunu nasip etmiştir. (Peki bu kişi böyle bir ödül karşısında Allah’a nasıl şükretmiştir?)

En güzel balık avı ya ava başlar başlamaz büyük balıkların oltaya saldırmasıdır. Ya da artık tam av bitmiş oltayı toplarken büyük balığın gelmesidir. Her iki durumda da umudun en yüksek yaşandığı anlardır. Umut varsa balık avlama ihtimali de vardır.

HIC BEKLENMEDIK YERLERDE AKYA AVLAMAYA BASLADIK

Büyük Balık Avı Videosu: https://youtu.be/m_PFe6m6vbc

Balık Avında Umut Kesmeyen Kazançlı Çıkar

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.