BALIK AVINDA NIRVANA YAKALA BIRAK AVIDIR

Balık Avında Nirvana Yakala Bırak Avıdır :

BALIK AVINDA NIRVANA YAKALA BIRAK AVIDIDIR

Balık avı turlarına başlarken özel bir iş yapıp fark yaratma düşüncemiz vardı. Bir süre bunun sadece büyük balık avı ile mümkün olacağını düşünmüştük. Ama sonradan fark ettik ki, asıl farkı yakala bırak avı yaratıyormuş. Biz de “Yakala Bırak Avını” amaç edindik.

BALIK AVINDA NIRVANA YAKALA BIRAK AVIDIDIR

Büyük Balık Avı Nasıl Fark Yaratır 

Büyük balık avı, genel anlamda yem balığı avıyla başlar. Büyük balık avını sahte yemler ve jigging yöntemiyle de yapmak mümkündür. Ama en verimli ve geçerli yol yem balığı avıyla işe başlamaktır. Bir diğer sebepte büyük balık avı çıkrık makinelerle yapılır. Sebebi çıkrık makinelerin daha fazla ip misina alma kapasitesinin olmasıdır. Bu sayede her türlü büyük balıkla mücadele etme imkanımız olur. Çıkrık makinelerin kullanımını bilen insan sayısı yok denecek kadar azdır. Bu yüzden yem balığı avı esnasında çıkrık makinenin kullanımını uygulamalı olarak öğretmek gerekir. Yoksa büyük balık avında yapılabilecek en ufak hatada balığı kaçırma riskiyle karşılaşılır. Kaçırma riskini azaltmanın yolu kullanılan takımlara alışmaktan geçmektedir.

BALIK AVINDA NIRVANA YAKALA BIRAK AVIDIDIR

Bütün bu zorlu ve bir o kadar da meşakkatli süreçlerden sonra büyük balık yakalanıp tekneye alındığında bir anda avcıda çok büyük değişimler olmaya başlar. İlk olarak avcı balığın büyüklüğünden çok etkilenir. Avcı, ava gelirken kafasında balığı ne kadar büyük hayal etse de, yakalanan balığın bu kadar büyük olabileceğini tahayyül edemez. Her seferinde yakalanan balık beklentilerin üzerinde çıkar. Bu durum değişim sürecini başlatan ilk aşamadır. Bu aşamanın sonucunda avcı şu soruyu sorar. “Bu balık bu boya ne kadar sürede ulaşmıştır”. Biraz sonrasında ikinci sorusu da “bu balığı almaya hakkımız var mıydı” olur.

BALIK AVINDA NIRVANA YAKALA BIRAK AVIDIDIR

Yakala Bırak Avı Nasıl Fark Yaratır

“Bu balık bu boya ne kadar sürede ulaşmıştır” ve “Bu balığı almaya hakkımız var mıydı” sorularıyla avcı balığın da bir can taşıdığını fark eder. İşte bu aşamada avcıda balığı geri bırakma isteği doğar. İşte büyük balık avında fark yaratan unsur budur.

Ayrıca büyük balık avı yorucu olması, avcılığın en üst düzeyde yapılması, bilgi ve tecrübenin artması, denizde geçirilen süreler, hedefe ulaşma azmi ve başarıyı yakalamak için yapılan fedakarlıklar avcının olgunlaşmasını sağlayan unsurlardır. Bu aşamada avcı önce denize aşık olduğunu fark eder. Sonra bu ortamın her şekilde korunması gerektiğini idrak eder. Sonra balığın da bir can taşıdığını öğrenince avın ihtiyaç kadarının alınması ve geri kalanın salınması gerektiğini öğrenir. Bu aşamada öğrenilen en önemli değer de “yeter” diyebilmektir. İhtiyaç fazlasını tüketmeye çalışmak başkasının hakkına tecavüz etmektir.

BALIK AVINDA NIRVANA YAKALA BIRAK AVIDIDIR

Yeter deyip ihtiyaç fazlasını geri salan avcı başkasının hakkına saygı duyandır. Balığı geri salan avcı denizi ve deniz yaşantısını en üst seviyede koruyandır. Sürdürülebilir avcılık ancak başkasının hakkına saygı duyarak ve ihtiyaç olmayan balığı geri salarak mümkün olur. Geri salınan bir tane balık çok fark yaratır. Bu konuyu merak edenler oturum bir balığın ne kadar fark yaratabileceğinin hesabını yapsın. Hayretler içinde kalacağını garanti ederim. Bu hesaplaşma balığa ve denize olan saygıyı arttıracaktır.

BALIK AVINDA NIRVANA YAKALA BIRAK AVIDIDIR

Bilgi bizi özgürleştirir. Hayattan zevk alırız. Cehalet isi bizi korkunun kucağına düşürür. Hayatı zindan etmenin en kısa yoludur. Aklını kullanan, bilginin peşinde koşan insandır. Bilgiden korkan insan değildir. Asla soru sormaktan kaçınmayalım. Olgunlaşmış sorunun cevabı an mertebesinde gelir. Çünkü o an da perdelerimiz kalkar. Mesele sorularımızı olgunlaştırmaktadır. Sorunun (resmin) bütününü ifade eden soru, olgun sorudur.

Balık Avında Nirvana Yakala Bırak Avıdır

Menderes Yahşi hakkında

Menderes Yahşi: (Rehber ve dalış eğitmeni) 8 Mayıs 1962 senesinde İstanbul doğdu. İ.Ü. İktisat Fakültesini 1986 yılında bitirdi. 1989 - 1995 senelerinde bankacılık. 1995 - 2003 senesinde kurucularından olduğu Escortland Taksim'de bilgisayacılık yaptı. 2003 senesineden beri Antalya-Adrasan'da Deepfishing ve Adrasanbalik olarak, balık avı turları düzenliyor. Evli, bir çocuk babası.
Bu yazı BALIK AVI, BALIK AVI EGITIMI, BALIK AVI VIDEOLARI, FOTOGRAFLAR kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

YORUMLAR (Lütfen, yorumunuz ile bize katkıda bulunun)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.